Maciej Żółtowski laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej...

  Maciej Żółtowski laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej (zdjęcia)

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Maciej Żółtowski laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej (zdjęcia)

  ©Tadeusz Klocek

  Znamy laureata Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2010- wygrały muzyka i profesjonalizm.
  Maciej Żółtowski laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej (zdjęcia)

  ©Tadeusz Klocek

  [galeria_glowna]
  Uroczystość wręczenia nominacji i nagrody głównej odbyła się w sobotę w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych przed uroczystym koncertem "Ludziom Czerwca".

  Tradycyjnie przewodniczący Kapituły Nagrody, wiceprezydent, Ryszard Fałek, przedstawił skład Kapituły a następnie sylwetki nominowanych do nagrody przez Kapitułę.

  To Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary i Zespół Carrion.

  Każdy z nominowanych do nagrody otrzymał z rąk wiceprezydenta Ryszarda Fałka, akt nominacji.

  Towarzyszyła temu multimedialna prezentacja zasług wyróżnionego.

  Potem nastąpił moment kulminacyjny. Na scenę poproszony został prezydent, Andrzej Kosztowniak.

  Jak oznajmił zebranym prezydent Kosztowniak, laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2010 został Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, dyrygent i kompozytor.

  - Dzięki dyrektorowi Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Maciejowi Żółtowskiemu, - głosi werdykt Kapituły -mieszkańcy Radomia mają okazję podziwiać podczas koncertów talent wybitnych solistów o międzynarodowej sławie, jak Patrick Gallois (Francja) - flet, Marko Ylönen - wiolonczela, Joanna Maklakiewicz - fortepian, Vadim Brodski - skrzypce, Alina Komissarova - skrzypce, Roberto Trainini (Włochy) - wiolonczela, Emin Güven Yaşliçam (Trurcja) - dyrygent, Jarosław Śmietana i jazz combo , Bartłomiej Kominek - fortepian czy Lilianna Stawarz - klawesyn.

  Są to nazwiska artystów koncertujących na scenach najbardziej prestiżowych, największych sal koncertowych, którzy zaszczycili radomską orkiestrę udziałem we wspólnych koncertach.

  Maciej Żółtowski jest kontynuatorem koncertów umuzykalniających rozwijających aktywną, twórczą wyobraźnię oraz wrażliwość na sztukę wśród młodzieży i najmłodszych mieszkańców.

  Maciej Żóltowski w ubiegłym roku już po raz drugi zorganizował Międzynarodową Akademię Dyrygentów. Warsztaty te odnoszą duży sukces w Polsce i zagranicą. To niezwykłe wydarzenie dla melomanów, z racji tego, że jeden koncert i jedną Orkiestrę poprowadziło aż ośmiu dyrygentów z Polski i z zagranicy.

  To doskonała mieszanka różnych kultur, a tym samym możliwość wymiany międzynarodowych doświadczeń i poglądów. Podczas zajęć, młodzi dyrygenci, mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności z profesjonalną orkiestrą - Radomską Orkiestrę Kameralną.

  Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego zasłynęła dzięki płycie "Grażyna Bacewicz - utwory na Orkiestrę Kameralną". Krążek pod koniec 2010 roku został nominowany głosami międzynarodowego jury do nagrody International Classical Music Awards 2011 (dawniej MIDEM Classical Awards) Jest to najbardziej prestiżowa nagroda światowego przemysłu fonograficznego.

  Dyplom i statuetkę Nagrody wręczył laureatowi prezydent Andrzej Kosztowniak i przedstawiciele AIG Lincoln, fundatora nagrody.

  - Cieszę się, bo kilka lat temu przyjechał pan do Radomia a jest pan już jednym z nas- mówił prezydent Kosztowniak - I stworzył pan znakomity zespół.

  - Kiedy przyjechałem do Radomia w maju 2007 roku i wygrałem konkurs orkiestra miała tylko jeden pokoik i jedno biurko - przypomniał Maciej Żółtowski. -Było też tylko dwóch muzyków. A dziś jest ich szesnastu. Mamy w Radomiu wspaniały klimat do pracy. Dlatego największą nagrodą dla orkiestry będzie filharmonia…!

  Następnie rozpoczął się koncert. Pod batutą laureata Radomska Orkiestra kameralna zagrała najpierw; :" Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, a potem : Sinfoniettę numer 2 Krzysztofa Pendereckiego. Tu wspaniale zagrał na flecie gość orkiestry, Łukasz Długosz. Słuchacze z zapartym tchem śledzili duet fletu ze skrzypcami -mistrzowsko grał także koncertmistrz, Lucjan Szaliński-Bałwas.

  Uroczysty wieczór zakończył się równie wspaniałym wykonaniem przez radomskich muzyków Koncertu na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.

  Maciej Żółtowski ma 40 lat. Jest dyrygentem i kompozytorem. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie profesor Mariana Borkowskiego oraz, również z wyróżnieniem, dyrygenturę w klasie profesora Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich.

  Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda ufundowane przez Alinę Baird. W 1997 roku przebywał na stypendium niemieckiego Stiftung Kulturfonds w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf. Jest laureatem II nagrody w konkursie kompozytorskim Musica Sacra (1995 rok), jest także finalistą III międzynarodowego konkursu kompozytorskiego "Next Millenium" im. Toru Takemitsu w Tokio. W 2000 r. został nagrodzony stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC.

  Pracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.

  Był w latach 1996-2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2005 roku jest wykładowcą w Cyprus College w Nikozji.

  W lipcu 2007 roku Maciej Żółtowski został powołany na stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia