Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magnuszew będzie miastem od poniedziałku, 1 stycznia 2024 roku. Urząd Gminy przygotował już nowe tablice, pieczątki i dokumenty

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Już 1 stycznia 2024 roku Magnuszew będzie znowu miastem.
Już 1 stycznia 2024 roku Magnuszew będzie znowu miastem. Archiwum
Już 1 stycznia 2024 roku Magnuszew odzyska prawa miejskie utracone po powstaniu styczniowym w 1869 roku. Władze samorządowe przygotowały już wszystkie związane z tym dokumenty, tablice i pieczątki.

Magnuszew miastem od 1 stycznia 2024 roku

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku, w sprawie nadania miejscowościom statusu miasta, od 1 stycznia 2024 roku Magnuszew znów będzie miastem.

Czy władze samorządowe przygotowały się na związane z tym zmiany? Takie pytanie postawiliśmy Markowi Drapale, wójtowi gminy Magnuszew.

- Tak. Wszystko jest już przygotowane. Na ostatniej sesji Rady Gminy radni zapoznali się już ze wszystkimi atrybutami przyszłego miasta, tablicami na gmach Urzędu, pieczątkami. Teraz przeprowadzana jest jeszcze aktualizacja stron internetowych - odpowiada gospodarz Magnuszewa.

Mieszkańcy gminy będą świętować odzyskanie praw miejskich podczas powitania Nowego Roku 2024 w Magnuszewie w niedzielę, 31 grudnia na targowisku "Mój Rynek".

Zobacz także:

Co dla mieszkańców oznacza zmiana statusu Magnuszewa?

- Najważniejsze, że nie zmieniają się podatki. Poza tym chciałbym podkreślić, że uzyskanie statusu miejskiego to dla nas wszystkich powód do radości i dumy z naszej małej ojczyzny. Cieszę się, że nasze skuteczne działania doprowadziły do takiej decyzji. Nasza miejscowość ma bogate tradycje historyczne, wyjątkowe walory przyrodnicze, turystyczne i gospodarcze. Od pierwszego stycznia wzrośnie ranga naszej miejscowości. Mam nadzieję, że będzie to sprzyjać dalszym działaniom ku jej dobremu rozwojowi, zgodnie z naszym hasłem "Magnuszew miasto i gmina przyszłości" - stwierdził Marek Drapała.

Przypomnijmy, że starania o odzyskanie statusu miejskiego rozpoczęły się na początku 2023 roku. Wojewoda mazowiecki skierował do władz samorządowych informację o możliwości przywrócenia praw miejskich niektórym miejscowościom.

Radni Magnuszewa postanowili skorzystać z tej szansy. Podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących przywrócenia miejscowości Magnuszew statusu miasta. Podczas tych konsultacji, wniosek o nadanie miejscowości Magnuszew statusu miasta poparło 205 osób, czyli 74,82 procenta osób, które wzięły udział w głosowaniu.

Kolejnym krokiem, w marcu, było podjęcie przez radnych uchwały, o wystąpienie z wnioskiem o nadanie miejscowości Magnuszew statusu miasta, na sesji Rady Gminy. Radni poparli wniosek i został on wysłany, do ministra spraw wewnętrznych za pośrednictwem wojewody. Ostateczna decyzja w sprawie nadania miejscowości statusu miasta została ogłoszona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku.

Magnuszew liczy obecnie około 1000 mieszkańców, a całą gminę zamieszkuje około 6,8 tysiąca osób.

Historia Magnuszewa jako miasta sięga 1377 roku, kiedy Ziemowit Młodszy, książę mazowiecki, przyznał przywileje na założenie miasta Magnuszew na prawie niemieckim Świętosławowi, zwanemu Rzeczijwa, dziedzicowi Magnuszewa. Nadał też prawo założenia targowiska.

W 1424 roku Mikołaj Powała z Taczowa, uczestnik bitwy pod Grunwaldem kupił Magnuszew i otrzymał od księcia Janusza Mazowieckiego potwierdzenie przywilejów zezwalających na targi i jarmarki, nadanych Świętosławowi.

W drugiej połowie XVI wieku Magnuszew przestał być miastem, ale zachował niektóre funkcje miejskie; placówka celna, stacja pocztowa, karczma.

W dniu 2 sierpnia 1776 roku król Stanisław August Poniatowski ponownie podniósł Magnuszew do rangi miasta. Miasteczko miało podlegać sądowi asesorskiemu i funkcjonować na prawie niemieckim, magdeburskim.

Rok 1863 to okres walk powstańczych partii i oddziałów partyzanckich z wojskiem zaborczym. Polacy pod dowództwem pułkownika Władysława Kononowicza toczyli walki w okolicach Magnuszewa, a zwycięskie potyczki rozegrały się w miejscowości Kępa Anielin.

Ukazem cara Aleksandra II z dnia 1 czerwca 1869 roku, Komitet Urządzający w Królestwie Polskim przemianował miasto Magnuszew na osadę.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie