MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malarz Jan Andrzej Jasiński obchodził 35-lecie pracy twórczej

Barbara Koś
Jan Andrzej Jasiński tworzy już 35 lat.
Jan Andrzej Jasiński tworzy już 35 lat. Barbara Koś
"Siódma pięciolatka, czyli A-B-C…” to tytuł jubileuszowej wystawy Jana Andrzeja Jasińskiego otwartej w piątek w Resursie Obywatelskiej w Radomiu z okazji 35-lecia pracy twórczej artysty.

Na uroczysty wieczór przybyło bardzo wielu sympatyków jubilata. Byli także jego wychowankowie i aktualni uczniowie z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury i radomskiego ”plastyka”.

- Trzy figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt i trzy podstawowe kolory: czerwony, żółty i niebieski…To wydawałoby się cała twórczość Jana Andrzeja Jasińskiego – mówiła Elżbieta Raczkowska, kurator wystawy. - A jednak jest w niej coś więcej.

Jan Andrzej Jasiński pokazuje obrazy z ostatnich pięciu lat. Ale, jak mówił, mają cechę wspólną: symbolikę.

-Trójkąt to agresja, kwadrat stałość, koło niestabilność – tłumaczył artysta.- Moje obrazy to stała dedykacja kolorystyczna: żółte A, niebieskie B, czerwone C plus zasada kontrastu kolorystycznego w otoczeniu. Zamysł jest wiec w istocie prosty w swoim kształcie. Z pozoru oznacza jednak dreptanie wokół jednego wątku w ciasnym kręgu formalnym. Ale czy to musi oznaczać monotonię i bierność całego cyklu?

Z pewności nie. Świadczą o tym prezentowane obrazy połączone w tryptyki .Jest, na przykład, tryptyk ”Meteoryt,” tryptyk „Jak we mgle” tryptyki „Filtr” ,”Filtrachrom”,” Meteoryton” czy „Kostka brukowa”. Wszystkie oznaczone symbolami: A,B,C. Namalowane elementy przypominają bryły: prostopadłościany lub sześciany a dominuje czerwona kula.

Robią wrażenie obrazy ułożone w tryptyki przestrzenne: ”Glazura”, ”Witraż” ”Mozaika” czy „Majolika”. Patrząc na nie mamy wrażenie autentycznych kawałków ceramiki.

Każdy tryptyk, zdaniem artysty, jest symbolicznym zapisem rozmów z samym sobą, wykraczającym daleko poza matematyczny symbol A,B, C. . Każdy z tych tryptyków uruchamia osobna metaforyczną opowieść o swoim sensie.

Gratulacje z okazji 35 - lecia pracy twórczej przekazał jubilatowi w imieniu ZPAP prezes Zarządu Radomskiego Okręgu ZPAP, Janusz Popławski. A za pracę z młodzieżą dziękowały dyrektorki Zespołu Szkól Plastycznych, Bożena Marczykowska i MDK - Elżbieta Sobkowiak.

Podczas wernisażu wyświetlono też film ”Pożegnanie z bronią” pokazujący performance artysty.

Wystawa czynna będzie do 18 marca.

Jubilat jest radomianinem, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się różnymi dziedzinami artystycznymi. Tworzy w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki reklamowej, ilustracji, aranżacji przestrzeni, instalacji, performance'u i happeningu. Jest także cenionym pedagogiem, nauczycielem w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu i w Młodzieżowym Domu Kultury, w którym prowadzi zajęcia plastyczne przygotowujące uzdolnioną młodzież do egzaminów na wyższe uczelnie artystyczne. W ramach tej edukacji zrealizował ponad sto wystaw młodzieżowych. Od lat prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność animatorską realizując szereg wystaw i projektów o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie