Małe zapasy krwi. Sierpień trudnym miesiącem

  Małe zapasy krwi. Sierpień trudnym miesiącem

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Emil Sobczyk w piątek oddał krew w placówce przy Limanowskiego. – Warto komuś pomóc – powiedział.

  Emil Sobczyk w piątek oddał krew w placówce przy Limanowskiego. – Warto komuś pomóc – powiedział. ©Iza Adamska

  Potrzebne są wszystkie grupy krwi zarówno dodatnie jak i ujemne. Wszystko po to by zabezpieczyć szpitale w Radomiu i regionie. W okresie letnim wykonują one zwiększoną ilość operacji i zabiegów. - Sierpień jest najtrudniejszym miesiącem dla placówek służby krwi i to w całym kraju - potwierdza personel RCKiK w Radomiu.
  Emil Sobczyk w piątek oddał krew w placówce przy Limanowskiego. – Warto komuś pomóc – powiedział.

  Emil Sobczyk w piątek oddał krew w placówce przy Limanowskiego. – Warto komuś pomóc – powiedział. ©Iza Adamska

  Gdzie oddamy krew?

  Gdzie oddamy krew?


  10 sierpnia (niedziela) krew będzie można oddać: na terenie parafii Świętego Stefana przy ulicy Idalińskiej 32B w Radomiu w godzinach 9 - 13; w Chlewiskach podczas Święta Żelaza i Stali, przy ulicy Huzarskiej 4 w godzinach 13 - 18; w Kazanowie podczas festynu przy Szkole Podstawowej przy ulicy Kościelnej 52 w godzinach 14.30 - 17.30. Wszyscy, którzy wezmą udział w zbiórkach otrzymają drobny upominek. Brakuje przede wszystkim krwi grup ARh-, BRh- i 0Rh-. Najbardziej BRh-, bo ma ją ograniczona liczba społeczeństwa - tylko 30 procent.

  Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42. Rejestracja jest czynna w poniedziałki i środy od 7 do 14, we wtorki od 7 do 18, czwartek i piątek od 7 do 13. Akcje poboru odbywają się także w stałych punktach Radomia. W czwartki przed budynkiem Poczty Polskiej przy ulicy Prażmowskiego 2 a w piątki przy Plac Konstytucji 3-go Maja. Krwiodawcą może zostać każda pełnoletnia zdrowa, osoba, która waży co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać około 450 mililitrów krwi pełnej, czyli takiej, która krąży w naszych żyłach.  W obydwu radomskich szpitalach planowe operacje nie są na razie odwoływane, bo placówki otrzymują wymagany zapas krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

  - Możemy pracować w normalnym trybie, ale w szpitalach w kraju są już problemy - mówi Anna Dusińska - Kamińska, dyrektor do spraw lecznictwa w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
  W lecznicy na Józefowie tylko do zabiegów planowych potrzeba codziennie 8 litrów krwi.
  Skąd problemy z krwią?

  Wszystko przez to, że wakacje to okres wzmożonych wypadków na drogach i w rolnictwie a honorowi krwiodawcy przebywają na urlopach, nie pracują szkoły i uczelnie. Placówki służby krwi ratują się akcjami w terenie a zbiórki organizują podczas pikników, festynów i w niedziele w parafiach.

  O tym, że honorowe oddawanie krwi jest szczególnie ważne zwłaszcza latem przekonuje ksiądz Wiesław Lenartowicz, diecezjalny duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

  - 1 na 10 pacjentów szpitala potrzebuje transfuzji, a bezcenny lek potrzebny jest co minutę - mówi kapłan.
  Krew ma jednak odkreśloną ważność, dlatego nie można magazynować jej zbyt długo - maksymalnie 42 dni.

  W Radomiu krew dla lecznic udaje się pozyskać głównie dzięki wielu akcjom. To zbiórki w siedzibie Centrum przy ulicy Limanowskiego, ale także akcje wyjazdowe, w stałych punktach miasta i parafiach.

  - Radomianom szczególnie znana jest zbiórka przy "Żeromce". W piątki stoi tam nasz ambulans. Kto wczoraj w godzinach 11 - 17 oddał krew otrzymał bransoletę lub parasol z logo RCKiK - mówi Katarzyna Żelewska - Bernat z radomskiego RCKiK.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo