Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malowanie elewacji

Kamil Wojtczak
Archiwum
Fasada w nowych kolorach będzie trwała, jeśli dobrze wybierzemy farbę.

Jeżeli nasze ściany nie są tak piękne jak na początku i straciły na estetyce, ale nie są uszkodzone, to wystarczy je umyć za pomocą wody pod ciśnieniem i miękkiej szczotki, zagruntować, a następnie pomalować. Ale jaką farbą?

Farbę elewacyjną dobiera się zależnie od rodzaju podłoża, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakim rodzajem tynku pokryta i jaką farbą pomalowana jest nasza elewacja. Przed zakupami warto poświęcić trochę czasu na porównanie farb, ich właściwości konserwacyjnych i ochronnych oraz walorów estetycznych, by jak najlepiej dobrać produkt zarówno do konkretnych warunków, jak i do typu podłoża. Na pewno oszczędzimy sobie rozczarowań i niepotrzebnych wydatków.

Farby akrylowe

Należą wciąż do najczęściej stosowanych. Wynika to z ich bardzo dobrej przyczepności do podłoża, sprawiającej, że dobrze nadają się również do malowania tynków odnawianych. Malowanie tymi farbami jest łatwe, a jako że są one wodorozcieńczalne, nie budzą zastrzeżeń ekologów.

Są też trwałe i odporne na ścieranie, a także doskonale kryją, dzięki czemu są ekonomiczne. Mogą występować w postaci suchej (do rozrobienia z wodą), częściej jednak oferowane są jako wyrób gotowy do użycia. Ze względu na niską paroprzepuszczalność nie powinny być stosowane do malowania tynków silikatowych i wapiennych.

Farby silikatowe

Inaczej krzemianowe. Stosuje się je coraz częściej, chociaż w porównaniu z farbami akrylowymi i silikonowymi paleta ich barw jest ograniczona. Farby te przeznaczone są do malowania podłoży mineralnych.

Doskonale się ich trzymają, są też odporne na agresywne składniki tynków mineralnych - dlatego można nimi malować przed zakończeniem okresu tzw. karbonizacji (dojrzewania tynku), czyli już po kilku dniach od tynkowania. Odporne są również na opady atmosferyczne i wietrzenie. Nie nadają się do malowania istniejących już powłok z farb dyspersyjnych (czyli silikonowych i akrylowych). Malowanie nimi wymaga wprawy i doświadczenia, lepiej więc powierzyć je specjalistom.

Farby silikonowe

Ich spoiwem są żywice, które zawierają w swych łańcuchach cząsteczki krzemu. Stworzona przez nie powłoka doskonale chroni ściany przed wnikaniem wody, co zmniejsza ich podatność na korozję biologiczną. Woda może osiadać na farbie, ale nie wnika w głąb ściany.

Mimo to, farby silikonowe - dzięki dobrej paroprzepuszczalności - umożliwiają "oddychanie" ścian, a więc (najogólniej mówiąc) swobodny transport wilgoci przez ścianę. Charakteryzuje je jeszcze inna cenna właściwość: do tych farb nie przywiera brud ani kurz, dzięki czemu pomalowane nimi powierzchnie są w stanie same się oczyszczać pod wpływem opadów atmosferycznych. Paleta barw tych farb jest ogromna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Malowanie elewacji - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie