Mamy nowego pasterza diecezji radomskiej (zdjęcia, video)

ik
Biskup Henryk Tomasik odbiera krzyże i klucze na progu radomskiej katedry od jej proboszcza księdza Edwarda Poniewierskiego.
Biskup Henryk Tomasik odbiera krzyże i klucze na progu radomskiej katedry od jej proboszcza księdza Edwarda Poniewierskiego. Szymon Wykrota
W sobotę nowy ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz Henryk Tomasik symbolicznie przejął władzę.

Biskup Henryk Tomasik

Biskup Henryk Tomasik

Biskup Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 roku w Łukowie. W 1963 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 roku w katedrze siedleckiej. Posługę pasterską rozpoczął w parafii Radoryż Kościelny. W 1975 roku został duszpasterzem młodzieży w Siedlcach. Był współzałożycielem i pierwszym kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał w Bazylice świętego Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 roku z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 19 stycznia 1993 roku biskup Henryk Tomasik pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji siedleckiej. W latach 1993 - 1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Teologicznego w Siedlcach. Biskup Henryk Tomasik jest przewodniczącym Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Jest Duszpasterzem Młodzieży, delegatem do spraw Światowych Dni Młodzieży.
16 października 2009 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem radomskim. Zajął miejsce poprzedniego ordynariusza diecezji radomskiej arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, który został przewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Służby Zdrowia

W ingresie uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów z Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Byli księża z Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Uroczystości rozpoczęła procesja z plebani przy ulicy Sienkiewicza do katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Prowadziła ją orkiestra wojskowa i poczty sztandarowe, szli w niej także kościelni dostojnicy, na końcu zaś nowy biskup radomski Henryk Tomasik i ostatni ordynariusz diecezji radomskiej arcybiskup Zygmunt Zimowski oraz nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk.

PRZEKAZANY PASTORAŁ

Przy wejściu do katedry proboszcz parafii ksiądz Edward Poniewierski przekazał biskupowi klucze, krzyż do ucałowania i wodę święconą.

- Przyjmijcie swojego biskupa z radością waszych serc - mówił do wiernych arcybiskup Zygmunt Zimowisk, dziś przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Służby Zdrowia.

A do swojego następcy arcybiskup zwrócił się słowami: - Pamiętaj więc, że obraz Kościoła radomskiego jest pozytywny i nie pozwól sobie wmówić, że jest inaczej, bo na tym Kościele widnieje blask świętości Chrystusa w ludziach, którzy ten Kościół tworzą, wpatrując się w błogosławionych tej ziemi, zwłaszcza w świętego Kazimierza.

Kolejnym symbolicznym momentem uroczystości było przekazanie pastorału, symbolu władzy biskupiej. Ksiądze Henryk Tomasik przejął go z rąk nuncjusza apostolskiego Józefa Kowalczyka.

ODDALI HOŁD

W trakcie ceremonii nastąpił też obrzęd homagium, hołdu i aktu poddania się władzy biskupa przez wszystkie stany.

- Biskup Henryk wielkie serce oddał diecezji siedleckiej, skąd przychodzi. Wspaniały duszpasterz młodych, młodzieżowiec przychodzi do Radomia - mówił arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak. - Masz tu księże biskupie miejsce gotowe i serca otwarte. Radością z serca Cię tu witamy.

Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki w czasie homilii zapewniał biskupa Tomasika, że w czasie swojej posługi będzie mógł liczyć na pierwszego biskupa diecezji Edwarda Materskiego oraz biskupów pomocniczych Stefana Siczka i Adama Odziomka.

Arcybiskup Gądeckich zwrócił też uwagę na dzieła poprzedników biskupa Siczka. Jak przekonywał arcybiskup Gądecki każdy z nich w diecezji pozostawił swój ślad.

Pod kierownictwem biskupa Materskiego wybudowano radomskie Wyższe Seminarium Duchowne. Biskup Jan Chrapek rozwijał dzieła charytatywne, szczególny nacisk kładł na duszpasterstwo młodych. Biskup Zygmunt Zimowski doprowadził do wybudowania Ośrodka Edukacyjno - Charytatywnego "Emaus" w Turnie, w czasie jego posługi w Radomiu założono Fundację "Dać sercom nadzieję".

- A jednak - pomimo tak wielu dokonań Twoich poprzedników i dla Ciebie z pewnością nie zabraknie pracy - mówił arcybiskup Gądecki. - A zatem biskupie Henryku, odtąd stajesz się uczestnikiem radości i cierpień świętego Kościoła Radomskiego, pośród których będziesz ukazywał wiernym Boga.

BISKUP MŁODYCH

Biskup Tomasik nazywany jest "biskupem, który wierzy w młodych". W Episkopacie Polski jest przewodniczącym Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży. Od lat odpowiada za przygotowania uczestników Światowych Dni Młodzieży.
W czasie swojego ingresu biskup Henryk Tomasik przypomniał o swoim przywiązaniu do ludzi młodych.

- Zapraszam was młodzi do wspólnego wyznawania wiary, do życia w parafii. Chrystus patrzy z miłością na każdego z was - mówił biskup Henryk Tomasik.

Ale w swoim wystąpieniu zwrócił się do wszystkich wiernych. Nie zapomniał o chorych i samotnych. Swoje zaproszenie do wspólnej pracy skierował do rodzin.

Biskup Tomasik dziękował wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości ingresu, ale także tym, których do tej pory spotykała na swojej drodze. Dziękował też za zaufanie, jakim obdarzył go papież Benedykt XVI powołując na biskupa radomskiego.

- Dziś staję w tej katedrze z podziwem i szacunkiem i proszę "przyjmijcie mnie - mówi biskup Henryk Tomasik.
Biskup pozdrawiał wiernych i zapraszał wszystkich do uczestnictwa w życiu diecezji.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~MAGDA~
W dniu 15.11.2009 o 16:15, Gość napisał:

weż ślub,ochcij dzieco lub pochowaj zmarłego bez opłat w TWOJEJ parafii!

~Lucjan~
W dniu 16.11.2009 o 11:50, Gość napisał:

jedno mnie zastanawia , wiekszośc tu piszących odżegnuje się od kościoła pisząc zabobony , a jak wam źle to co mówicie , co wołacie gdy się boicie , kogo wzywacie gdy nie macie już siły na nic , czy każdy z nas KAŻDY woła O BOŻE!!! więc po co to robicie!! dla rozrywki , czy jako przerywnik , czy może podświadomie chcecie Jego pomocy!!!jeżeli nie wierzycie i wiara , Bóg nie jest wam potrzebny nie wołajcie Go następnym razem . radzę się zstanowic.A co wspólnego ma kościół z bogiem, kościół go zawłaszczył żeby otumanic prostaków czyt. parafian. Bóg bez kościoła będzie zawsze, a kościół bez boga?
~Lucjan~
W dniu 16.11.2009 o 12:41, Gość napisał:

ja mówię co innego ale moderator tego nie puściA co wspólnego ma kościół z bogiem, kościół go zawłaszczył żeby otumanic prostaków czyt. parafian. Bóg bez kościoła będzie zawsze, a kościół bez boga?
z
zielony1910

Będe księdzem jak mój ojciec

G
Gość
W dniu 16.11.2009 o 11:50, Gość napisał:

jedno mnie zastanawia , wiekszośc tu piszących odżegnuje się od kościoła pisząc zabobony , a jak wam źle to co mówicie , co wołacie gdy się boicie , kogo wzywacie gdy nie macie już siły na nic , czy każdy z nas KAŻDY woła O BOŻE!!! więc po co to robicie!! dla rozrywki , czy jako przerywnik , czy może podświadomie chcecie Jego pomocy!!!jeżeli nie wierzycie i wiara , Bóg nie jest wam potrzebny nie wołajcie Go następnym razem . radzę się zstanowic.


ja mówię co innego ale moderator tego nie puści
G
Gość

jedno mnie zastanawia , wiekszośc tu piszących odżegnuje się od kościoła pisząc zabobony , a jak wam źle to co mówicie , co wołacie gdy się boicie , kogo wzywacie gdy nie macie już siły na nic , czy każdy z nas KAŻDY woła O BOŻE!!! więc po co to robicie!! dla rozrywki , czy jako przerywnik , czy może podświadomie chcecie Jego pomocy!!!jeżeli nie wierzycie i wiara , Bóg nie jest wam potrzebny nie wołajcie Go następnym razem . radzę się zstanowic.

p
piotr1

CHODZCIE BARANY JA WAM PLACIC KAZE PRZECIEZ TE EGZORCYZMY SA CHORE XXI WIEK A ZABOBONY PRZYNAJMNIEJ ZE SREDNIOWIECZA A PO KOSCIEL MOZE TAK ZONE W LEB WALNAC BO NUDNO JAKOS I BIDA PISZCZY JAK TA LALA NO ALE POJDZIE DO SPOWIEDZI I JUZ JEST CACY.

G
Gość
W dniu 15.11.2009 o 17:01, Gość napisał:

mogę jedynie ochrzcic , nawet nie umiem wypowiedziec tego co napisałeś , i miałam szczęście na swojej drodze spotkac kapłanów którzy nie żądali ode mnie pieniędzy , gdy miałam kłopoty, proponuję bardziej związac się z kościołem , poznac wszystkich kapłanów , a dopiero potem powtarzac za jehowymi brednie na forum .


coż nie wszyscy muszą posiadać inteligencję-Twój bóg poskąpił Ci jej
463D40
W dniu 15.11.2009 o 17:01, Gość napisał:

mogę jedynie ochrzcic , nawet nie umiem wypowiedziec tego co napisałeś , i miałam szczęście na swojej drodze spotkac kapłanów którzy nie żądali ode mnie pieniędzy , gdy miałam kłopoty, proponuję bardziej związac się z kościołem , poznac wszystkich kapłanów , a dopiero potem powtarzac za jehowymi brednie na forum .


10/10
~Lucjan~
W dniu 15.11.2009 o 14:43, Nick napisał:

Z tego co wiem nie odprawiano tam egzorcyzmów, a poza tym żaden ksiądz nie chodzi po ulicy i nie pyta się przechodniów: "A może egzorcyzm Pan sobie życzy" To ludzie sami do nich przychodzą. Chodzę do kościoła, ale nigdy nikt nie kazał mi za nic płacić, zresztą ja i tak nie daję na tacę i nikt o to pretensji do mnie nie ma.Tą swoją tacę to możesz sobie wsadzic, idzie na taryfy albo szlugi, czarni wiedzą gdzie konfitury.
G
Gość
W dniu 15.11.2009 o 16:15, Gość napisał:

weż ślub,ochcij dzieco lub pochowaj zmarłego bez opłat w TWOJEJ parafii!mogę jedynie ochrzcic , nawet nie umiem wypowiedziec tego co napisałeś , i miałam szczęście na swojej drodze spotkac kapłanów którzy nie żądali ode mnie pieniędzy , gdy miałam kłopoty, proponuję bardziej związac się z kościołem , poznac wszystkich kapłanów , a dopiero potem powtarzac za jehowymi brednie na forum .
G
Gość
W dniu 15.11.2009 o 14:43, Nick napisał:

Z tego co wiem nie odprawiano tam egzorcyzmów, a poza tym żaden ksiądz nie chodzi po ulicy i nie pyta się przechodniów: "A może egzorcyzm Pan sobie życzy" To ludzie sami do nich przychodzą. Chodzę do kościoła, ale nigdy nikt nie kazał mi za nic płacić, zresztą ja i tak nie daję na tacę i nikt o to pretensji do mnie nie ma.


weż ślub,ochcij dzieco lub pochowaj zmarłego bez opłat w TWOJEJ parafii!
N
Nick
W dniu 15.11.2009 o 09:41, piotr1 napisał:

CHODZCIE BARANY JA WAM PLACIC KAZE PRZECIEZ TE EGZORCYZMY SA CHORE XXI WIEK A ZABOBONY PRZYNAJMNIEJ ZE SREDNIOWIECZA A PO KOSCIEL MOZE TAK ZONE W LEB WALNAC BO NUDNO JAKOS I BIDA PISZCZY JAK TA LALA NO ALE POJDZIE DO SPOWIEDZI I JUZ JEST CACY.


Z tego co wiem nie odprawiano tam egzorcyzmów, a poza tym żaden ksiądz nie chodzi po ulicy i nie pyta się przechodniów: "A może egzorcyzm Pan sobie życzy" To ludzie sami do nich przychodzą.
Chodzę do kościoła, ale nigdy nikt nie kazał mi za nic płacić, zresztą ja i tak nie daję na tacę i nikt o to pretensji do mnie nie ma.
~pastafarianin~

Boże chroń Polskę przed tą czarną zarazą!

p
piotr1

CHODZCIE BARANY JA WAM PLACIC KAZE PRZECIEZ TE EGZORCYZMY SA CHORE XXI WIEK A ZABOBONY PRZYNAJMNIEJ ZE SREDNIOWIECZA A PO KOSCIEL MOZE TAK ZONE W LEB WALNAC BO NUDNO JAKOS I BIDA PISZCZY JAK TA LALA NO ALE POJDZIE DO SPOWIEDZI I JUZ JEST CACY.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3