Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów. W weekend odbędzie się finał w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
List w obronie jednej z osób napisał prezydent Radomia Radosław Witkowski. Obok niego Gerard Maj, kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej.
List w obronie jednej z osób napisał prezydent Radomia Radosław Witkowski. Obok niego Gerard Maj, kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej. Joanna Gołąbek
W najbliższy weekend odbędzie się kolejny finał Maratonu Pisania Listów w obronie praw człowieka. Każdy może przyjść do siedziby Wyższej Szkoły Handlowej i wybrać osobę.

Maraton Pisania Listów to międzynarodowe wydarzenie. Idea tej akcji narodziła się w Polsce w 2001 roku, która wpisała się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International. Najważniejszym celem pisania jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Finał maratonu organizowany jest w okolicach 10 grudnia, czyli dzień, będący Światowym Dniem Praw Człowieka. W Polsce organizuje się ją od 2001 roku.

Do kogo można napisać?

Bohaterami tegorocznej akcji jest dziesięć osób. To młodzi ludzie, walczący o lepszą przyszłość, mierzący się z niesprawiedliwością, upokorzeniem i prześladowaniem.

To Yasaman Arani z Iranu i jej matka Monireh Arabshahi, kobieta protestująca przeciw konieczności noszenia hidżabu. Została skazana na 16 lat więzienia. Magai Matiop Ngong z Sudanu 15-letni chłopak skazany na karę śmierci za morderstwo, które było nieszczęśliwym wypadkiem. Ibrahim Ezz El-Din z Egiptu zaginął w Kairze po bezpodstawnym zatrzymaniu przez urzędników do spraw bezpieczeństwa. Nikt nie wie gdzie przebywa, co się z nim dzieje i czy żyje? Egipska policja zaprzecza temu zatrzymaniu.

Można też napisać list w sprawie Emila Ostrowko z Białorusi, który pracował jako kurier i odpowiada za domniemane dostarczanie paczek z nielegalnymi mieszankami do palenia. Nasu Abdulaziz z Nigerii i jego sąsiedzi zostali pozbawieni domu bez uprzedzenia. Yiliyasijiang Reheman z Chin został zatrzymany za to, że jest muzułmaninem. Prawdopodobnie przebywa w chińskim obozie. Szesnastoletnia Marinel Sumook Ubaldo z Filipin domaga się, by rządy z całego świata stanęły do walki ze zmianami klimatycznymi. Sara Mardini i Sean Binder zostali oskarżeni o szpiegostwo, przemyt ludzi i przynależność do organizacji przestępczej w Grecji za akcje ratunkowe uchodźców na morzu. Jose Adrian z Meksyku został pobity przez policjantów i rzucony na radiowóz, a potem oskarżony o zniszczenie auta. Mieszkańcy kanadyjskiej wspólnoty Grassy Narrows domaga się od rządu dbania o czyste środowisko i wyczyszczenia ich rzeki, która została zatruta wraz z zasobami rybnymi.

Spore zainteresowanie

Akcję w Radomiu prowadzi Wyższa Szkoła Handlowa. To właśnie w jej siedzibie, przy ulicy Traugutta, odbędzie się finał maratonu. W dniach 14-15 grudnia, od godziny 12 w sobotę, będzie można wybrać osobę i napisać list. Obecnie napisano ręcznie już ponad trzy tysiące.

Cała akcja rozpoczęła się 24 listopada w Galerii Słonecznej. W tej placówce można było z resztą spotkać przedstawicieli WSH, znacznie częściej. Ponadto w akcję włączyli się uczniowie: Zespołu Szkół Budowlanych, Agrotechnicznych, Spożywczych i Hotelarskich, Elektronicznych, Zawodowych. Napisali też licealiści ze szkoły imienia Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej i Szkoły Dwujęzczyznej imienia Marii Montessori. Co warte podkreślenia, młodzież podczas Maratonu Pisania Listów napisała już ponad dwa tysiące listów do wspomnianych osób.

Napisał prezydent

W akcję włączył się również Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Już piąty raz przyłączyłem się do akcji. W 2016 roku napisałem list w obronie jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, który po 17 latach spędzonych w więzieniu został uwolniony. Z kolei w 2017 roku napisałem list w obronie Mahadine, cyberaktywisty z Czadu, który również odzyskał wolność. Mam nadzieję, że mój tegoroczny list również okaże się szczęśliwy i Yasaman Aryani oraz jej matka Monireh Arabshahi zostaną uwolnione - mówił prezydent Radosław Witkowski. Prezydent zaapelował również do mieszkańców miasta o to, aby wzięli udział w maratonie i stwierdził, że obrona praw człowieka jest ważna nawiązując przy tym do historii Polski oraz Radomia.

- W Polsce jak na razie udało się napisać około 188 tysięcy listów. W każdym roku ktoś jest uwalniany, co cieszy i pokazuje skuteczność akcji. Ale nie zawsze zabiegamy o uwolnienie, a często uważamy, że kara jes niewspółmierna do winy lub osąd danej osoby został nieprawidłowo przeprowadzony - dodał Gerard Maj, kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie