Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Golka w gronie wyróżnionych prestizowym tytułem "Nauczyciel Roku"

/Sok/
Trzynastu nauczycieli z całej Polski zostało nominowanych do nagrody Nauczyciel Roku 2010. Wśród nich jest profesor z Radomia.

Marek Golka

Marek Golka

Profesor Oświaty. Lat 62. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Zaczął pracować w 1970 roku w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Cztery lata później przeszedł do VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Od dwóch lat uczy w Publicznym Gimnazjum numer 5 imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Uczy ponad 41 lat. W swojej pracy nauczycielskiej doczekał się prawie 270 finalistów na olimpiadach fizycznych, astronomicznych i z wiedzy technicznej w Polsce i na świecie. Jako jeden z nielicznych w Polsce ma przyznany tytuł Profesora Oświaty. Żona Elżbieta jest fizykiem. Mają dwóch synów - Macieja i Tomasza. Lubi fizykę, elektronikę, turystykę, jazdę na motorze.

Już 13 października dowiemy się, kto zdobył zaszczytny tytuł Nauczyciela Roku 2010. Uroczystość, która odbędzie się 13 października, zapowiada się niezwykle okazale. Zaplanowano ją na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród gości będzie na pewno minister edukacji Katarzyna Hall.

Na zamek zaproszony został Marek Golka, nauczyciel fizyki w Publicznym Gimnazjum numer 5 imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jego kandydaturę do Nauczyciela Roku zgłosiła dyrekcja i sami uczniowie.

- To dla mnie duże wyróżnienie. Cieszę się, że sami gimnazjaliści docenili moją pracę - mówi Marek Golka.

PREZENTACJE W LABORATORIUM

Jak dodaje Marek Golka, aby zachęcić uczniów do pracy, trzeba by uczniowie polubili fizykę.

- Udało się nam w gimnazjum zorganizować laboratorium chemiczne, gdzie możemy prowadzić zajęcia - dodaje nauczyciel.

Półtora roku temu w gimnazjum, dzięki zaangażowaniu także Marka Golki, powstało laboratorium fizyki. Laboratorium jest pierwszą tego typu salą w szkole gimnazjalnej na Mazowszu. Uczniowie wykonują tu doświadczenia, są przygotowywane prezentacje. Już w październiku odbędzie się kolejna taka prezentacja w gimnazjum.

- Na jedną taką prezentację przychodzi po 4 tysiące osób. W ten sposób staram się propagować fizykę - tłumaczy Marek Golka.

Marek Golka już wcześniej był nominowany do tytułu Nauczyciela Roku. W 1995 roku i w 2006 roku. Wówczas był wyróżniony.

Teraz kapituła przyznająca tytuł oceniała dorobek radomskiego fizyka od roku 2006, a wówczas, jako nauczyciel VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego, Marek Golka osiągał ze swoimi olimpijczykami bodaj największe sukcesy.

- Moi olimpijczycy uzyskali wtedy trzy złote i trzy srebrne medale na międzynarodowych olimpiadach - mówi nauczyciel.

SZCZECIN ZAPROSIŁ

Sukcesy edukacyjne Marka Golki dostrzegli nawet w dalekim od Radomia Szczecinie. Dyrekcja liceum numer 13 w Szczecinie zaprosiła fizyka, by raz w miesiącu tam poprowadził lekcje. Liceum numer 13 w Szczecinie, to od 7 lat jedna z najlepszych szkół w Polsce, gdzie wiele rankingów umieszcza liceum na I miejscu.

- Tam jeszcze nie mają takiego laboratorium, jak by mamy w gimnazjum w Radomiu, ale cieszy mnie, że tamtejsza młodzież garnie się do nauki - uśmiecha się Marek Golka.

Jak powtarza profesor, fizyka jest najciekawsza. Bo fizyka, to cały nasz świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie