Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Suski nowym szefem Prawa i Sprawiedliwości w województwie mazowieckim. W partii prawdziwa rewolucja

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Poseł Marek Suski.
Poseł Marek Suski. Archiwum
Poseł ziemi radomskiej Marek Suski został nowym szefem Prawa i Sprawiedliwości na całe województwo mazowieckie, oprócz Warszawy. Tak w poniedziałek wieczorem zdecydowało kierownictwo partii. Doszło do prawdziwej rewolucja jeśli chodzi o zarządzanie partią w Polsce.

Marek Suski nowym szefem Prawa i Sprawiedliwości w województwie mazowieckim

Poseł Marek Suski został w poniedziałek 27 listopada nowym szefem Prawa i Sprawiedliwości na całe województwo mazowieckie, za wyjątkiem Warszawy.

Marek Suski urodził się w Grójcu w 1958 roku. Uczył się w grójeckich szkołach. Jest z zawodu technikiem teatralnym, ukończył Pomaturalną Szkołę Technik Teatralnych. Pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w zakładzie rzemieślniczym. Do 2001 roku związany z Porozumieniem Centrum. Członek Prawa i Sprawiedliwości od 2001 roku, członek komitetu politycznego partii, ostatnio szef partii w okręgu obejmującym Radom oraz powiaty radomski, lipski, szydłowiecki i zwoleński, wcześniej w okręgu obejmującym całe województwo radomskie.

W pierwszej połowie lat 90-tych był dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Tarczynie. W latach 1997-1999 kierował filią biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu. Był zatrudniony w spółce Srebrna, członek jej rady nadzorczej (2000-2001). Poseł od 2001 roku. Od początku pracy w Sejmie związany z komisją skarbu państwa.

Marek Suski pracował w komisjach: regulaminowej (między innymi jako przewodniczący i wiceprzewodniczący); ochrony środowiska; zasobów naturalnych i leśnictwa; innowacyjności i nowoczesnych technologii (między innymi jako wiceprzewodniczący); odpowiedzialności konstytucyjnej. Był przewodniczącym komisji ds. energii i skarbu państwa oraz wiceprzewodniczącym komisji do spraw służb specjalnych i komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Od 18 grudnia 2017 roku szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego. Zastąpił na tej funkcji Elżbietę Witek.

W listopadzie 2019 Marek Suski został wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącym Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu. Zakończył w związku z tym pełnienie funkcji rządowej.

Marek Suski jest żonaty. Małżeństwo Elżbieta i Marek Suski ma dwójkę dzieci – Lenę i Piotra. Marek Suski jest także członkiem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W wyborach z 15 października 2023 roku Marek Suski zdobył 37 853 głosy. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość utrzymało liczbę posłów i senatorów w okręgu zdobywając sześć mandatów poselskich i dwa senatorskie. Prawdopodobnie te sukcesy sprawiły, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało o powierzeniu Mazowsza Markowi Suskiemu. W wyborach w 2019 uzyskał mandat posła otrzymując 69 141 głosów.

Przez lata okręgi Prawa i Sprawiedliwości odpowiadały województwom lub okręgom wyborczym do Sejmu, zmiana nastąpiła w ubiegłym roku kiedy podzielono sposób zarządzania partią według okręgów senackich. W regionie radomskim na czele okręgów stanęli parlamentarzyści z dużym doświadczeniem partyjnym. Marek Suski, poseł i szef partii w całym regionie objął okręg obejmujący Radom oraz powiaty radomski, lipski, zwoleński i szydłowiecki. Był też opiekunem Prawa i Sprawiedliwości dla województwa lubelskiego.

Z kolei senator Stanisław Karczewski objął wówczas okręg północny obejmujący powiaty grójecki, białobrzeski, kozienicki i przysuski.

W opinii większości działaczy podział partii na okręgi senackie się nie sprawdził. Teraz następuje powrót do zarządzania według podziału wojewódzkiego - władzę od Jarosława Kaczyńskiego i szefostwa partii dostał Marek Suski.

Prawo i Sprawiedliwość ma 17 nowych szefów

W poniedziałek 27 listopada Prawo i Sprawiedliwość powołało 17 nowych szefów okręgów, które odpowiadają terytorialnie województwom, do tego oddzielnego szefa ma Warszawa. Nowe władze to mieszanka rutyny z młodością.

Oto kto będzie rządził w poszczególnych województwach.

 • Dolnośląskie - Elżbieta Witek
 • Kujawsko-Pomorskie - Łukasz Schreiber
 • Lubelskie - Przemysław Czarnek
 • Lubuskie - Marek Ast
 • Łódzkie - Robert Telus
 • Małopolskie - Andrzej Adamczyk
 • Mazowieckie - Marek Suski
 • Opolskie - nie obsadzono
 • Podkarpackie - Ewa Leniart
 • Podlaskie - Jacek Sasin
 • Pomorskie - Piotr Muller
 • Śląskie - Jarosław Wieczorek
 • Świętokrzyskie - Anna Krupka
 • Warmińsko-mazurskie - Artur Chojecki
 • Warszawa - Małgorzata Gosiewska
 • Wielkopolskie - Zbigniew Hoffman
 • Zachodniopomorskie - Paweł Szefernaker
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie