Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Król, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego został radomskim Królem Kurkowym

Barbara Koś
Barbara Koś
Mariusz Król, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego, został IX radomskim Królem Kurkowym A.D. 2020.
Mariusz Król, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego, został IX radomskim Królem Kurkowym A.D. 2020. Bractwo Kurkowe
Mariusz Król, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego, został IX radomskim Królem Kurkowym A.D. 2020.

Wyłoniono go w sobotę, 5 września, na strzelnicy PZŁ w Piastowie spośród członków Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu.

Wicekrólem został ksiądz Radosław Furmański (proboszcz parafii w Jasionnie), a Grand Prix strzelania królewskiego wywalczył również Mariusz Król. Laur Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie) wywalczył ksiądz Radosław Furmański.

Kim jest?

Mariusz Król, to rodowity radomianin, archeolog, kustosz Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Absolwent Instytutu Archeologii UW w Warszawie i Wydziału Mechanicznego ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

W zakresie jego zainteresowań pozostaje: bronioznawstwo, wytwórczość przemysłu zbrojeniowgo XX w., wojskowa rekonstrukcja historyczna z okresu: XIX w. - powstanie styczniowe, I poł. XX w. - WP z uwzględnieniem tradycji 72. pp DC.

Jest statystą i aktorem w filmach fabularnych i fabularyzowanych filmach dokumentalnych o tematyce historycznej, m.in.: „Rok 1863” (2012) , „Komendant Zagończyk” (2017).

Historia wyboru

Wybór królów kurkowych to średniowieczna i mieszczańska tradycja bractw kurkowych w Polsce i Europie. Lokacyjne prawo magdeburskie nakładało, na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów - ludzie majętni, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzając także doroczne zawody o tytuł króla kurkowego.

W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

- Polska ukształtowana przez tradycję rzymską, a za jej pośrednictwem grecką, przez chrześcijaństwo i kulturę włoską, duchowo wierna cywilizacji Zachodu, stała się jej strażnikiem na Wschodzie - mówił w czasie sobotniego strzelania hetman radomskiej konfraterni, Sławomir Adamiec.

- Jej wpływy sięgnęły krańców Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białorusi i Ukrainy. W tym kontekście powiedzenie to wiąże się z ideą przedmurza chrześcijaństwa. Polska, prawowierna córka Kościoła, była określana mianem niezłomnego muru całej Europy. Wiele jest przykładów dzieł powstałych w XVI i XVII w., których autorzy nazywają Sarmatów jedynymi i najwspanialszymi obrońcami kultury zachodniej – podkreślał w czasie sobotniego strzelania hetman radomskiej konfraterni, Sławomir Adamiec.

Radomskie Bractwo

Współcześnie w Radomiu Bractwo Kurkowe św. Sebastiana, którego założycielami byli min.: Sławomir Adamiec, Marek Szary i Kazimierz Ciszek, powstało w 2012 roku.

W 2014 roku, Bractwo Św. Sebastiana otrzymało z rąk Prezydenta Radomia, nagrodę Św. Kazimierza za działalność kulturalną, patriotyczną i charytatywną i jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji społecznych w Radomiu.

- Radomskie Bractwo św. Sebastiana, stara się w swojej działalności kierować starym zawołaniem brackim: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie". Dlatego wartości patriotyczne i chrześcijańskie, są dla nas kardynalnym nakazem – mówi Sławomir Adamiec.

– W roku setnej rocznicy Cudu nad Wisłą oraz 40. rocznicy powstania Solidarności, w Ojczyźnie toczy się pogłębiona refleksja nad naszą tożsamością i wartościami, których zachowanie pozwoliło odzyskać Polsce niepodległość i trwać niezłomnie przy wierze naszych ojców. Refleksja ta powinna i nam służyć do kształtowania jasnego określenia fundamentów, na których będziemy budować przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego tegoroczne strzelanie królewskie Bractwa św. Sebastiana, zostało zorganizowane pod hasłem: Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie) i zawierzone Matce Bożej Ostrobramskiej – dodaje Adamiec.

W bieżącym roku, ze względu na bezpieczeństwo sanitarno – epidemiczne, w radomskich strzelaninach uczestniczyli wyłącznie członkowie radomskiego bractwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie