MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz czas i chcesz zarobić? Szukają rachmistrzów spisowych, można pracować za pośrednictwem telefonu. To ostatni moment na zgłoszenie

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
archiwum Nasze Miasto
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zacznie się 1 kwietnia. jednak tylko do 9 lutego trwa rekrutacja rachmistrzów. Ich zadaniem będzie przeprowadzanie spisu w terenie lub telefonicznie. Urząd Statystyczny płaci za każdy wywiad.

Każdy będzie mógł "spisać się" sam za pośrednictwem platformy internetowej. Ma to być podstawowa metoda akcji. Tych, którzy nie skorzystają z tej metody będą spisywać rachmistrzowie. Na Mazowszu potrzeba około 2,5 tysiąca takich osób. Właśnie trwa rekrutacja, ale uwaga - potrwa tylko do wtorku 9 lutego. Prowadzą ją urzędy miast i gmin.

Kto może być rachmistrzem?

Kandydatem na rachmistrza może być osoba, która jest pełnoletnia, cieszy się nieposzlakowaną opinią, posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie. Z udziału w naborze wykluczone są osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Rachmistrz będzie miał styczność z danymi osobowymi i wrażliwymi, musi zatem dawać gwarancję uczciwości i rzetelności oraz przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Praca rachmistrza jest odpłatna. Wysokość wynagrodzenia będzie zależeć od liczby poprawnie spisanych osób. Zgodnie z obecnie obowiązującym tekstem ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym za każdy zakończony wywiad bezpośredni rachmistrz otrzyma 7 złotych brutto, natomiast za wywiad telefoniczny 4 złote brutto. Na etapie ścieżki legislacyjnej znajduje się jednak projekt zmiany ustawy – kiedy wejdzie w życie, rachmistrz otrzyma 6 złotych brutto za każdą spisaną osobę niezależnie od tego, czy spis został dokonany osobiście czy telefonicznie.

Zgłoszenie swojej kandydatury w urzędzie gminy, to dopiero pierwszy etap. Zanim kandydat stanie się rachmistrzem będzie musiał wziąć udział w szkoleniu, organizowanym on-line, przy użyciu własnego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Szkolenie kończy się egzaminem, realizowanym za pomocą aplikacji internetowej. O uzyskaniu statusu rachmistrza decyduje liczba zdobytych punktów. Przed przystąpieniem do prac rachmistrzowie podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego – jako zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego, złożą przyrzeczenie zachowania tajemnicy spisowej i otrzymają urządzenie mobilne z aplikacją umożliwiającą realizację wywiadów. W zależności od osobistych preferencji i sytuacji epidemicznej będą pracować w terenie lub przez telefon.

Statystyczny rachmistrz

Dane z ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego niezbicie dowodzą, że praca rachmistrza jest dostępna dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i zawodowym. Pracą rachmistrza w zdecydowanej większości zainteresowane były kobiety, w wieku do 40 lat, traktujące to zajęcie jako dodatkowe źródło zarobkowania. Dość liczna była grupa studentów (14 procent rachmistrzów), ale nie tylko młodzi pracowali przy spisie rolnym: najstarszy na Mazowszu rachmistrz miał 81 lat. Wśród mazowieckich rachmistrzów znalazły się też 34 osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie