Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz prawo do obrony

Jarosław Panek
Jeżeli pracodawca zamierza wręczyć wypowiedzenia kilku pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, to musi poinformować o tym związki zawodowe działające w firmie i podać przyczynę takich zwolnień.
Jeżeli pracodawca zamierza wręczyć wypowiedzenia kilku pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, to musi poinformować o tym związki zawodowe działające w firmie i podać przyczynę takich zwolnień.
Związki zawodowe mogą się sprzeciwić zwolnieniu pracowników z firmy, a gdy pracodawca je zlekceważy, ryzykuje na przegraną w sądzie.

- Dowiedzieliśmy się, że nasz pracodawca planuje zwolnić kilku naszych kolegów. W firmie działają związki zawodowe, ale ci “do zwolnienia" do nich nie należą. Czy możemy im pomóc - napisali do nas związkowcy z tej firmy?

O odpowiedź poprosiliśmy przewodniczącego NSZZ Solidarność Ziemi Radomskiej, Zdzisława Maszkiewicza:

- Jeżeli pracodawca zamierza wręczyć takie wypowiedzenia kilku pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, to ma obowiązek poinformować o tym związki zawodowe działające w firmie i podać przyczynę takich zwolnień. Ten zamiar wypowiedzeń pracodawca musi przekazać związkom na piśmie na pięć dni przed terminem wręczenia tychże wypowiedzeń - wyjaśnia nasz rozmówca. - Związki zawodowe działające w firmie mają z kolei pięć kalendarzowych dni na ustosunkowanie się do informacji pracodawcy. O ile w tym terminie nie odpowiedzą, to znaczy, że nie negują decyzji pracodawcy. Jeśli jednak mają inne zdanie na temat potencjalnych zwolnień, muszą w ciągu tych pięciu dni również na piśmie przedstawić swoje zastrzeżenia pracodawcy.

Artykuł 52

Inaczej ma się rzecz wtedy, gdy pracodawca chce zwolnić pracownika dyscyplinarnie z osławionego artykułu 52, na przykład z powodu picia alkoholu w pracy. Wówczas pracodawca musi dostarczyć taką informację związków na trzy dni przed wręczeniem zwolnienia i tylko trzy dni dany związek ma na to, aby ustosunkować się do pisma pracodawcy.

Termin trzydniowy i dla pracodawcy i dla związków zawodowych obowiązuje również wtedy, gdy pracodawca chce zwolnić pracownika w trybie artykułu 53. Chodzi tu na przykład o sytuację długotrwałej nieobecności w pracy, spowodowanej zwolnieniem lekarskim.

Co się jednak stanie, gdy pracodawca zignoruje prawo i nie wyśle do związków takiego pisma, a pracownika zwolni?

- Wówczas może on podać swojego pracodawcę do sądu pracy. Pracodawcy, który złamał prawo, trudniej będzie przed tym sądem bronić swoich racji i taka sytuacja będzie działała raczej na korzyść zwolnionego, a pracodawca może być dodatkowo narażony na postępowanie karno - administracyjne - tłumaczy przewodniczący struktur Solidarności na ziemi radomskiej, Zdzisław Maszkiewicz.

A jeśli nie należy?

W sytuacji opisanej w liście jest jeszcze jeden problem do rozstrzygnięcia. Czy związki zawodowe w firmie mogą bronić pracownika, który nie jest członkiem żadnej organizacji związkowej?

- Mogą - odpowiada nasz rozmówca. To kwestia dobrej woli związkowców i tego, czy zadeklarują chęć obrony takiego pracownika. Oczywiście w przypadku, gdy osoba zwalniania nie jest członkiem związku, pracodawca ma obowiązek informować związki o zamiarze zwolnienia takiej osoby, jeżeli związki poinformują pracodawcę o zamiarze obrony tego człowieka - radzi nasz rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie