Mateusz Kaczor z RLTL Optimy Radom mistrzem Polski w półmaratonie. Radomianin okrasił występ rekordami: życiowym i kraju. Zdjęcia, video

Radosław Olchowski
Mateusz Kaczor (z lewej) i jego trener Leszek Trzos mogą mieć powody do radości. Zawodnik RLTL Optimy Radom złoto mistrzostw Polski w półmaratonie. archiwum Mateusza Kaczora
Podczas 18. Nationale – Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego wspaniale spisał się Mateusz Kaczor. Biegacz RLTL Optimy Radom zdobył złoty medal.

Półmaraton Warszawski miał charakter międzynarodowy. W trakcie zawodów rywalizowało kilkanaście tysięcy biegaczy, a zawody miały też rangę mistrzostw kraju. W stawce biegaczy świetnie spisał się Mateusz Kaczor, . Radomianin zajął drugiej miejsce w kategorii open (wygrał Belg Dorian Boulvin). Ale wśród rodzimych półmaratończyków (dystans 21 km i 95 m.) okazał się bezkonkurencyjny.
Linię mety Kaczor minął w w czasie 1:02:06. I nie dość, że wywalczył złoto mistrzostw Polski to jeszcze poprawił rekordy: życiowy i kraju na tym dystansie.

Przed startem półmaratonu w stolicy radomianin był wymieniany w gronie faworytów. Ale teorię trzeba było przekuć w praktykę. I radomski lekkoatleta zrobił to, co do niego należało. Już po piątym kilometrze zawodnik RLTL Optimy biegł w czteroosobowej grupie, której przewodził Niemiec Filmon Teklebrhan-Berhe. Oprócz niego w czołówce byli także Belg Dorian Boulvin oraz Turek Polat Kemboi Arikan. Czołowa grupa pokonywała kolejne kilometry, a Kaczor cały czas trzymał się w ścisłej czołówce. Ostatecznie wygrał Belg, a Kaczor finiszował jako najlepszy z Polaków. Tym samym wywalczył tytuł mistrza Polski. Dodatkowo poprawił swoje najlepsze osiągnięcie w karierze. Dotychczas jego rekord wynosił 1:03:27. Obecnie jego najlepszy wynik, który jest jednocześnie rekordem kraju to 1:02:06.
Zobacz, jak Mateusz Kaczor z Optimy Radom celebrował mistrzosytwo Polski w półmaratonie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z występu Mateusza w Warszawie. Zrobił świetny wynik. Został mistrzem Polski w półmaratonie, a dodatkowo bił rekordy na tym dystansie. Jest w doskonałej formie. To wynik ciężkiej pracy, która teraz owocuje. Uważam, że tym startem nabrał większej pewności siebie. Teraz powinno być tylko lepiej – skomentował Leszek Trzos, trener radomskiego półmaratończyka.

Po zawodach w stolicy szkoleniowiec oraz zawodnik nie będą mieli czasu na odpoczynek. 25 marca rozpoczynają bowiem zgrupowanie w Wałczu, które ma przygotować Mateusza Kaczora do kolejnych startów.

- Nie ma czasu na odpoczynek i praktycznie z marszu zaczynamy kolejny cykl treningowy. Obóz podyktowany jest startem Mateusza w mistrzostwach Polski w biegu na 10 kilometrów. Zawody odbędą się w sobotę 13 kwietnia w Ustce. Potem trochę odpoczniemy, a następnie przystąpimy do realizacji głównego celu, czyli wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska w Paryżu. Przypomnę, że Mateusz ma spore szanse na występ w tych najbardziej prestiżowych zawodach w biegu maratońskim. Trzymajcie kciuki za dobre występy i kwalifikację olimpijską dla radomskiego lekkoatlety – dodał trener Trzos.