Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matki w Polsce muszą być szanowane i docenione nie tylko w Dzień Matki – mówili działacze Lewicy w Radomiu

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
O trudnej roli matek w Polsce mówili działacze Nowej Lewicy w Radomiu na piątkowej konferencji prasowej.
O trudnej roli matek w Polsce mówili działacze Nowej Lewicy w Radomiu na piątkowej konferencji prasowej. Fot. Nadesłane przez organizatora
- Nie jest łatwo być kobietą, a tym bardziej matką w Polsce. Kobiety w Polsce mniej zarabiają, rzadziej są aktywne zawodowo, mają niższe emerytury, rzadziej niż mężczyźni awansują i zajmują kierownicze stanowiska. Mają też dłuższe przerwy w pracy związane z wychowywaniem dzieci – mówili przedstawiciele Lewicy w Radomiu.

Poprawić los matek w Polsce – apeluje Lewica w Radomiu

Konferencja prasowa Nowej Lewicy w Radomiu została zwołana z okazji Dnia Matki, pod pomnikiem Matki na ulicy Lekarskiej. W konferencji wzięli udział: Waldemar Kaczmarski, przewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, Edyta Malec-Ćwiek, członek Zarządu Nowej Lewicy w Radomiu, Jolanta Luty, rzeczniczka prasowa Nowej Lewicy w Radomiu, Patryk Fajdek, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu.

Waldemar Kaczmarski złożył serdeczne życzenia wszystkim mamom. Przekazał wyrazy szacunku i wdzięczności za trud włożony w wychowanie dzieci.

Edyta Malec-Ćwiek odniosła się do sytuacji matek samodzielnie wychowujących dzieci.

- W Polsce jest już ponad 2 miliony niepełnych rodzin, samotne matki stanowią 80 procent z nich. Matki samodzielnie wychowujące dzieci muszą każdego dnia mierzyć się z wieloma problemami. Najczęściej mówią o przeładowaniu obowiązkami, problemami finansowymi, zmęczeniu i braku wsparcia ze strony państwa. Wiemy, że dopóki dziecko nie skończy 4 lat, można wystąpić o telepracę i pracodawca ma obowiązek przychylić się do prośby samotnej matki, ponadto można wystąpić o pracę w niepełnym wymiarze. Niestety praca w niepełnym wymiarze, bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej i pozwalająca na lepsze godzenie ról zawodowych i macierzyńskich, w Polsce funkcjonuje najczęściej w zawodach wymagających niższych kwalifikacji i gorzej opłacanych – mówiła.

Kolejnym problemem, z którym mierzy się spora grupa matek samotnie wychowujących dziecko, są alimenty, a dokładniej brak skutecznego egzekwowania ich od ojców. Blisko 300 tysięcy alimenciarzy nie wywiązuje się z płacenia. Brak wsparcia finansowego od ojców dotyka ponad milion dzieci rocznie. Ojcowie, którzy nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej często terroryzują swoim zachowaniem byłe żony czy partnerki, a od dzieci wymagają bezwzględnej karności.

Jolanta Luty zwróciła uwagę na problemy, z jakimi borykają się matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim.

- Kobiety w Polsce mniej zarabiają, rzadziej są aktywne zawodowo, mają niższe emerytury, rzadziej niż mężczyźni awansują i zajmują kierownicze stanowiska. Mają też dłuższe przerwy w pracy związane z wychowywaniem dzieci. Mimo, że są przeciętnie lepiej wykształcone niż panowie, wciąż zderzają się ze stereotypami na temat ich umiejętności, pracy i ambicji. Wiele kobiet wciąż natrafia na szklany sufit – mówiła Jolanta Luty.

Aktywnych zawodowo jest prawie 85 procent mam jednego dziecka i tylko 60 procent trójki dzieci. Ojców aktywnych zawodowo jest około 95%, podobnie jak kobiet, które są bezdzietne. Prawie co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka przyznaje, że nie może znaleźć odpowiedniej pracy po latach przerwy w zatrudnieniu.

- Żeby kobiety chciały rodzić dzieci, muszą czuć się bezpiecznie i wiedzieć, że państwo im zagwarantuje łatwy powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim oraz muszą mieć gwarancję zatrudnienia – dodała Jolanta Luty.

Kobiety wracające po przerwie do pracy nieraz muszą pracę zaczynać od początku z powodu szybkich zmian w wielu dziedzinach. Opieka nad dzieckiem kosztuje a brak dostępności publicznych żłobków czy przedszkoli stanowi dodatkowe utrudnienie. Poza tym dochodzą ciągłe zwolnienia lekarskie i niemożność pracy np. w nadgodzinach z uwagi na konieczność np. odebrania dziecka z przedszkola. Pracodawca, jeżeli ma do wyboru zatrudnienie mężczyzny czy kobiety, która jest lepiej wykształcona, to i tak weźmie mężczyznę.

Wypowiedź Patryka Fajdka dotyczyła głównie regulacji prawnych, ale również inwestycji w nowe żłobki i przedszkola, tak aby dzieci miały zapewnioną dobrą opiekę.
- My mówimy jasno: bezpłatne miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka. We współpracy z samorządem stworzymy 200 tysięcy nowych miejsc w żłobkach w perspektywie jednej kadencji, w ciągu czterech lat – powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie