Matura 2016 w Radomiu. Język polski - Mickiewicz, Herbert i...

  Matura 2016 w Radomiu. Język polski - Mickiewicz, Herbert i Prus

  Janusz Petz;petz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Maturzystki Joanna Stefaniak (z lewej) i Barbara Senderowska. Czekają je jeszcze egzaminy m.in. z języka angielskiego i geografii.
  1/5
  przejdź do galerii

  Maturzystki Joanna Stefaniak (z lewej) i Barbara Senderowska. Czekają je jeszcze egzaminy m.in. z języka angielskiego i geografii.
  ©Tadeusz Klocek

  Uczniowie, którzy zasiedli w środę do egzaminu z języka polskiego, mieli w ciągu 2 godzin i 50 minut napisać wypracowanie na zadany temat. Zadania były nietrudne i humory dopisywały.  - Nie mieliśmy żadnych problemów z arkuszami egzaminacyjnymi, wszystko odbyło się punktualnie. Do matury przystąpiło 53 naszych uczniów. Od godziny 9 był podstawowy zakres języka polskiego, a od godziny 14 język polski zakres rozszerzony, który zdaje 26 uczniów - powiedział Wiktor Karoń, dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego.

  Do ostatniego dzwonka  W tym liceum egzamin z języka polskiego odbywał się z udziałem gościa - przedstawiciela Kuratorium Oświaty. Na wszelki wypadek wścibscy rodzice nie mieli dostępu do szkoły - zamknięto nawet bramę wjazdową. Zazwyczaj przynajmniej część maturzystów opuszcza salę „przed dzwonkiem”. W „Konarskim” wszyscy czekali z oddaniem swoich wypracowań do „ostatniego dzwonka”. - Jestem pewien, że z języka polskiego nasi uczniowie powinni poradzić sobie z każdym tematem - powiedział Wiktor Karoń.

  Nietrudne tematy  - Tematy nie były trudne. Standardowo, jak ktoś nie jest pewny swoich umiejętności analizowania wiersza, to wybiera wypracowanie. Ja wybrałam: „Czy warto kochać jeśli miłość może być źródłem cierpienia” - powiedziała maturzystka Barbara Senderowska. - Wybrałam wypracowanie, bo czuję się w tym pewniej niż w analizowaniu wierszy - powiedziała Joanna Stefaniak.

  Tegorocznymi tematami były: odpowiedź na pytanie „Czy warto kochać, mimo że miłość wiąże się z cierpieniem” na podstawie IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dałem słowo”. Maturzyści mieli też za zadanie odnieść się do tekstów odwołujących się do „Lalki” Bolesława Prusa. Jeden z tematów dotyczył między innymi języka pisanego używanego w internecie. Zdający otrzymali dwa teksty, które zawierały opinie na temat zmian zachodzących w języku pisanym używanym w internecie. Trzeba było między innymi wskazać na czym polega w danej sytuacji niepoprawność stylu i pisowni. -Tematy były bardzo typowe, a więc niezbyt trudne. Jeśli ktoś czytał lektury na pewno poradził sobie z każdym tematem - dodała Barbara Senderowska, która ma jeszcze przed sobą egzamin z języka angielskiego oraz z wiedzy o społeczeństwie.

  Do wyboru  W X Liceum Ogólnokształcącym z przedmiotów do wyboru uczniowie zdają biologię i chemię. Niewielka grupa wybrała fizykę, historię, wiedzę o społeczeństwie i geografię.

  Uczniowie wszystkich szkół wybierali oczywiście przedmioty uwzględniane podczas rekrutacji na wybrane przez nich kierunki studiów.

  Najważniejszy egzamin  W regionie radomskim do egzaminu przystąpi około 6,5 tysiąca maturzystów w dziewięciu powiatach. „Echo Dnia” będzie towarzyszyć maturzystom podczas egzaminów. Publikujemy arkusze maturalne, kiedy kończy się egzamin. Od razu publikujemy też odpowiedzi do maturalnych zadań przygotowane we współpracy z egzaminatorami. Wszystko to na naszym portalu internetowym www.echodnia.eu/edukacja.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ