Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 w Radomiu z matematyki [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

wit
Uczniowie „Kochanowskiego” tuż po pisemnym egzaminie z matematyki.
Uczniowie „Kochanowskiego” tuż po pisemnym egzaminie z matematyki. Tadeusz Klocek
W piątek maturzyści przystąpili do kolejnego obowiązkowego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. To on co roku sprawia absolwentom najwięcej problemów. Nastroje tych, którzy opuszczali sale egzaminacyjne wskazywały, że również w tym roku nie należał on do łatwych. – Dla przeciętnego ucznia na pewno był trudny, ja jestem dobra z matematyki, dlatego nie miałam problemu – mówi Wiktoria Duszyńska z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Matura z matematyki w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Pierwszego dnia matur – w czwartek uczniowie zdawali egzamin z polskiego – wersję podstawową. Egzamin trwał 170 minut, ale większość ukończyła go przed czasem. W piątek tylko nieliczni opuszczali sale przed planowanym zakończeniem egzaminu z matematyki.

Mamy już ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE matury 2017 z MATEMATYKI [poziom podstawowy] - PUBLIKUJEMY JE
TUTAJ [b]ZOBACZ - ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE MATURY 2017 Z MATEMATYKI [PODSTAWA]

- Zakończyłam dużo przed czasem, ale chciałam być pewna, więc sprawdzałam kilka razy zadania – powiedziała nam tuż po opuszczeniu sali egzaminacyjnej Wiktoria Duszyńska z „Kochanowskiego”.

Wielu maturzystów VI LO, które cieszy się wysokim poziomem nauczania twierdziło, że egzamin był dość trudny.
- Nie było łatwo, ale jestem dobrej myśli – powiedział Bartosz Janik, uczeń klasy 3A.

Uczniowie opowiadali, że trzeba było między innymi obliczyć obwód trójkąta mając podane dane: przeciwprostokątną i różnicę między przyprostokątnymi; wyliczyć współczynniki funkcji kwadratowej; sinus kąta pomiędzy promieniem a odcinkiem łączącym dwie podstawy walca; objętość graniastosłupa trójkątnego, mając wysokość i pole powierzchni bocznej; rozwiązać nierówności.
- Było prawdopodobieństwo, należało wyliczyć kąty a jedno z zadań dotyczyło potęgowania – informowali maturzyści.
- Ja miałam problem z zadaniami z bryłami, bo nie przepadam za tą dziedziną matematyki, ale uporałam się szczęśliwie ze wszystkim – przyznała Wiktoria Otwinowska.

- Cieszymy się, że już po wszystkim, choć przed nami jeszcze cała masa egzaminów ustnych – powiedział Czarek Krok.
Podobne odczucia mieli maturzyści z innych szkół.

- Trzeba było nieźle się namyśleć by poprawnie obliczyć zadania, które na 170 minut zaserwowała nam Centralna Komisja Egzaminacyjna. Trudno cokolwiek powiedzieć, czekamy na wyniki – mówili po oddaniu kart egzaminacyjnych uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano egzamin na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia. Egzamin z języka niemieckiego będzie 11 maja, z języka rosyjskiego - 17 maja, z języka francuskiego - 19 maja, z języka hiszpańskiego - 22 maja, z języka włoskiego - 23 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 24 maja.

9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej; 10 maja: rano - z wiedzy o społeczeństwie, po południu - z informatyki; 12 maja: rano - biologii, po południu - z filozofii; 15 maja: rano - z historii, po południu - z historii sztuki; 16 maja: rano - z chemii, po południu - z geografii, 18 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z historii muzyki.

Nie ma tradycyjnych ocen z przedmiotów na maturze, jedynie szacunek procentowy. By pozytywnie przebrnąć przez egzamin, uczeń musi zdać na przynajmniej 30 procent. Jednak dla ambitnych 30 procent, to zdecydowanie za mało na start na dobre studia. Z takimi ocenami mogą zapomnieć o renomowanych warszawskich, czy krakowskich uczelniach. Dlatego niektórzy maturzyści z ubiegłych lat, którzy już zdali egzamin, podchodzą ponownie do matury, by mieć lepszą ocenę.

- Wybieram się na Wojskową Akademię Techniczną, bądź inną wojskowa uczelnię, dlatego zależy mi na zdać maturę na znacznie więcej niż 30 procent – mówi Piotr Zawodnik, uczeń „Samochodówki”.

Od tego roku wszystkie osoby przystępujące do egzaminu maturalnego będą miały możliwość odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych. Co to oznacza? Że każdy kto będzie niezadowolony ze swoich wyników na maturze lub wyliczył sobie, że powinien mieć więcej procent będzie miał szansę to sprawdzić. Niezadowolony absolwent z wyniku swojego egzaminu może złożyć wniosek o weryfikację liczby punktów z części pisemnej do szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie