Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na dwie nowe wystawy

Barbara Koś
Fragment muralu z fotografiami Zofii Łuczko.
Fragment muralu z fotografiami Zofii Łuczko. materiały Elektrowni
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w piątek, 24 września, o godzinie 15, na otwarcie muralu, Zofii Łuczko w ramach cyklu „Kadry pod napięciem”, a później, o godzinie 18, na wernisaż wystawy Edyty Jaworskiej - Kowalskiej.

Wystawa „Grunt to pozory" zawiera cykle fotograficzne artystki, wśród nich "Będzie dobrze" i „U nas nic szczególnego się nie dzieje”. Przy pomocy kolorowych fotografii ironizuje na temat podwójnej, czy raczej schizofrenicznej rzeczywistości, zawłaszczonej przez media społecznościowe.

- Jej bohaterowie mieszkają tu i teraz, we wcale nie atrakcyjnym otoczeniu. Jednocześnie, pozorują dobrobyt, erotyczne napalenie i sukcesy na każdym polu – a to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wierzą w wirtualną magię, jak niegdyś Agnieszka Osiecka w kwitnące jabłonie - pisze Monika Małkowska, kuratorka wystawy. - Kadry Zofii Łuczko są i zabawne, i smutne. Pokazują ludzkie złudzenia – zarazem obnażają naiwność, fałsz i… zerową szansę na realizację oczekiwań.

Zofia Łuczko – architekt, członek- założyciel Stowarzyszenia Łódź Filmowa, w latach 80-tych współtwórca i animator związanego z łódzką galerią STRYCH ruchu artystycznego KULTURA ZRZUTY.

Ponad 35 lat blisko współpracowała z grupą Łódź Kaliska / lata 1983-2019/, jest autorem i modera-torem strony internetowej kulturazrzuty.pl. Współpracuje również od pierwszych edycji z łódzkim festiwalem Forum Kina Europejskiego Cinergia, jest autorem projektu konkursu piosenki filmowej KamerTon , będącego muzyczną sceną Festiwalu Cinergia. Od 2017r realizuje własne projekty artystyczne, inspirowane przede wszystkim rolą , jaka odgrywają w naszym życiu media społecznościowe.

Cykle fotograficzne „Uroda życia” , „Selfie-maskarada” i „U nas nic szczególnego się nie dzieje” były pokazywane na wystawach w Łodzi – festiwal „Cinergia”, w Sandomierzu na Festiwalu Sztuk Niezwykłych i w Lublinie- w galerii „Piękno Panie” i Centrum Spotkania Kultur.

Na wystawie malarstwa Edyty Jaworskiej- Kowalskiej " „Take a look” prezentowane będą prace z ostatnich 10 lat działań artystki, obejmujące trzy cykle: „Dziennik MMS”, „Nauka języka” oraz „Naturalnie”.

Celem wystawy jest analiza dorobku artystycznego Edyty Jaworskiej-Kowalskiej, której twórczość jest mocnym komentarzem, skupiającym się na wielowarstwowych problemach współczesnego świata. Zagadnieniem szczególnie bliskim sercu artystki jest ekologia oraz propagowanie stylu życia „zero waste”.

Pierwszym cyklem prezentowanych prac jest „Dziennik MMS”. Obejmuje on zbiór miniatur, będący malarskim zapisem ważnych wydarzeń z życia autorki. Z pozoru błahe, codzienne zdarzenia urastają do rangi obrazów, które niebezpośrednio odwołują się do średniowiecznych miniatur czy domowych ikon. Tym sposobem każdy MMS – zapis, wspomnienie, wycinek danej, jakże ważnej, chwili – można wszędzie ze sobą zabrać lub wysłać.

Kolejna seria prac nosi tytuł „Nauka języka”. Obrazy z tego cyklu to rodzaj malarskiego notesu, używanego do nauki słów w języku angielskim. Wybór wyrażeń nie jest oczywiście przypadkowy. Bezpośrednie nawiązanie do twórczości Hieronima Boscha i Pietera Bruegla świadczy o tym, że tak jak dawni Mistrzowie malarka piętnuje ludzkie przywary, takie jak próżność, głupota czy agresja.

Cykl ,,Naturalnie” to najnowszy zbiór prac, stanowiący hołd złożony majestatowi Natury. (Naturalne) obrazy czarują nas feerią nasyconych, różnorodnych barw. Dzikie, dynamiczne kształty niczym żywioły otulają odbiorcę, wciągając go w oniryczny, nierzeczywisty, baśniowy wir nieokiełznanego świata przyrody.

Edyta Jaworska-Kowalska celowo stosuje niepokojące zestawienia kolorystyczne, które odrealniają świat obrazów. Naturalność przekornie ukazana jest za pomocą barw nienaturalnych, co spotęgować ma odczucie wszechobecnej potęgi przyrody.

Niezwykle interesująca jest także próba połączenia abstrakcji z figuratywnością przy jednoczesnym wyczuwalnym nacisku na przesłanie zawarte w prezentowanych pracach. Celem artystki jest bowiem głęboko ekologiczny przekaz, który wywołać ma refleksję na temat naszej relacji z przyrodą. ,,Naturalnie” bezwzględnie przypomina nam o fakcie, że nie jesteśmy panami świata, jesteśmy jedynie jego częścią.

Edyta Jaworska-Kowalska w 2002 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2001–2002 przebywała na stypendium artystycznym we Włoszech, przyznanym przez Radę Uczelni. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatką licznych konkursów. Obecnie mieszka i tworzy w Radomiu. Swoje obrazy prezentuje na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie