Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprosiło na dwie nowe wystawy malarstwa współczesnego

Barbara Koś
Na wernisażu obecni byli artyści (od lewej): Ryszard Waśko i Sławomir Marzec.
Na wernisażu obecni byli artyści (od lewej): Ryszard Waśko i Sławomir Marzec. Elektrownia
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprosiło w piątek, 5 marca, na dwie nowe wystawy malarstwa współczesnego.

Przywitał widzów Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni. Wśród nich autorów prac: Sławomira Marca i Ryszarda Waśkę. Ryszardowi Waśce towarzyszyła córka, Łucja Waśko i Andrzej Paruzel, którzy są kuratorami jego wystawy.

O sztuce obu artystów mówili Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, a także sami autorzy.

Pierwsza wystawa nosi tytuł "Otchłanie i labirynty", a jej autorem jest Sławomir Marzec. Na wystawie zaprezentowane są najnowsze cykle artysty, inspirowane horyzontem, oraz cykl obrazów użytkowych, wykorzystujących magiczne moce koloru.

Przedstawiony został również wybór filmów Marca , których materię wyjściową stanowi pulsacja widzialności powstała przez złożenie kilkudziesięciu przygodnych zapisów filmowych, a także dokumentacja kilku performance’ów.

Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie w Düsseldorfie. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Jest autorem ponad setki wystaw indywidualnych.

Druga wystawa ma tytuł "Piękno idei - obrazy z lat 1980-2020", autorem jest Ryszard Waśko.

Ekspozycja, jak podkreślił Zbigniew Belowski, jest największą prezentacją twórczości Ryszarda Waśki w Polsce. To 80 dzieł - najważniejszych prac malarskich, jakie stworzył autor przez niemal 40 lat. Otwierają wystawę minimalistyczne obrazy kontemplacyjne lat 1980–1992. Są też wczesne obrazy artysty z lat 70. i 80. – geometryczne kompozycje powstałe przy użyciu takich materiałów jak sadza, złoto czy położone na płótno czyste sypkie pigmenty.

W kolejnej grupie obrazów mamy przeniesione na płótno pikselowe „obrazy telewizyjne”, które przedstawione są z niezwykłą precyzją przy użyciu bardzo małych pędzli. „Telewizyjność” tych obrazów odnosi się również do krótkich komentujących zdań, będących esencją newsu.

Istotnym elementem wystawy radomskiej Ryszarda Waśki są wielkie obrazy prezentowane w największych salach, skupione na ekspresji malarskiej z jednoczesną krytyką przemocy i okrucieństwa naszego świata.

W grupie obrazów z ostatniej dekady odnajdujemy nostalgiczne cykle dotyczące tęsknoty do rodziny i najbliższych.

Ryszard Waśko – ur. 1947, to absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Na jego twórczość składają się filmy, fotografie, wideo, malarstwo i rysunek. W latach 1970–1983 wykładał w PWSFTviT. W latach 1997–1999 przewodził Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Artystów (IKG) z siedzibą w Kolonii. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie