Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale, wspomnienia i bal. "Kopernik" obchodził 80-lecie swojego istnienia (zdjęcia)

/inia/
Bożenna Pacholczak, radna sejmiku Mazowsza w imienia marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika wręczyła Agnieszce Ścieglińskiej, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu medal Pro Mazowia dla szkoły.
Bożenna Pacholczak, radna sejmiku Mazowsza w imienia marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika wręczyła Agnieszce Ścieglińskiej, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu medal Pro Mazowia dla szkoły. Ł. Wójcik
Wiele pokoleń uczniów spotkało się w murach swojej szkoły.

Historia szkoły

Tegoroczni maturzyści z zaciekawieniem słuchali opowieści Wiesławy Jakubiec, maturzystki z 1957 roku, która przyjechała na zjazd aż z Bielska-Białej.
Tegoroczni maturzyści z zaciekawieniem słuchali opowieści Wiesławy Jakubiec, maturzystki z 1957 roku, która przyjechała na zjazd aż z Bielska-Białej. Od lewej: Natalia Borowska, Martyna Mucha, Magdalena Ozimek i Wiesława Jakubiec.
Ł. Wójcik

Tegoroczni maturzyści z zaciekawieniem słuchali opowieści Wiesławy Jakubiec, maturzystki z 1957 roku, która przyjechała na zjazd aż z Bielska-Białej. Od lewej: Natalia Borowska, Martyna Mucha, Magdalena Ozimek i Wiesława Jakubiec.

(fot. Ł. Wójcik)

Historia szkoły

1 września 1930 zostały utworzone Oddziały Żeńskie przy Państwowym Gimnazjum Męskim imienia doktora Tytusa Chałubińskiego. Pierwszą maturę zdało w 1933 roku 16 dziewcząt. W 1939 roku szkoła uzyskała miano III Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego w Radomiu. W latach 1940-1944 szkoła prowadziła tajne nauczanie w prywatnych domach w Radomiu i Garbatce, którym objęte było od 50 do 200 uczennic. 12 lutego 1945 roku szkoła rozpoczęła działalność w nowej siedzibie na rogu ulicy Żeromskiego i Traugutta. Było to pełne 4-letnie Gimnazjum i 2-letnie Liceum typu humanistycznego. W 1947 roku gimnazjum i liceum zostało połączone w jednolitą szkołę o nazwie III Państwowego Liceum Żeńskiego. Dwa lata później przekształciła się w szkołę ogólnokształcącą stopnia licealnego, jedyną tego typu na terenie miasta. Pojawiła się tym samym III Państwowa Żeńska Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego. 1 września 1959 roku szkoła otrzymała nazwę I Liceum Ogólnokształcącego. Pierwsi chłopcy zaczęli się tu uczyć w 1968 roku. Imię Mikołaja Kopernika szkoła otrzymała 16 kwietnia 1972 roku. Obecnie w szkole uczy się 437 uczniów w tym 167 maturzystów.

W radomskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika sobota upłynęła pod znakiem wspomnień. W obchodach 80-lecia szkoły uczestniczyło kilka pokoleń byłych i obecnych uczniów.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w klasztorze ojców Bernardynów, której przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Urzędu Miejskiego, gdzie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

MEDALE I WSPOMNIENIA

Podczas gali byli dyrektorzy i nauczyciele zasłużeni dla szkoły otrzymali statuetki "Bene Meritus".

- Kapituła składająca się z absolwentów szkoły wybrała 18 osób, którym przyznała statuetki - tłumaczy Agnieszka Ścieglińska, dyrektor szkoły. - W tym roku obchody połączyliśmy z Dniem Nauczyciela, na pewno miło było otrzymać statuetki przy takiej publiczności.

Złote medale za długoletnią służbę otrzymali też: Agnieszka Ścieglińska, Anna Mieczkowska, Teresa Zalibowska, Bożena Ulikowska. Srebrny medal otrzymała natomiast Ewa Kutyła.
Specjalnie na ten dzień uczniowie "Kopernika" przygotowali program artystyczny podzielony na sekwencję z poszczególnych okresów szkoły. Był krakowiak, twist i prezentacja dawnych mundurków.

PODRÓŻ SENTYMENTALNA

Tego dnia absolwenci mogli zwiedzić szkołę, zajrzeć do kroniki szkoły i obejrzeć zdjęcia zawieszone w szkole specjalnie na tę okazję. W ławkach ponownie zasiedli dawni uczniowie z poszczególnych roczników. Najstarsi to maturzyści z 1950 roku.

- Teraz jest dużo piękniej, bo lata 50-te były szare i smutne - tłumaczyła tegorocznym maturzystom Ewa Zabrzycka, maturzystka z 1951 roku, która zabrała ze sobą zdjęcia z czasów szkoły. - Pamiętam, że musieliśmy nosić obowiązkowe mundurki. Pamiętam też wspaniałą wycieczkę do Białego Dunajca. To były piękne czasy.

Chciałoby się wrócić do tamtych lat szkolnych, to były czasy młodości i beztroski – wspominały absolwentki szkoły od lewej Wiesława Jakubiec, maturzystka
Chciałoby się wrócić do tamtych lat szkolnych, to były czasy młodości i beztroski – wspominały absolwentki szkoły od lewej Wiesława Jakubiec, maturzystka z 1957 roku i Ewa Zabrzycka, maturzystka z 1951 roku.
Ł. Wójcik

Chciałoby się wrócić do tamtych lat szkolnych, to były czasy młodości i beztroski - wspominały absolwentki szkoły od lewej Wiesława Jakubiec, maturzystka z 1957 roku i Ewa Zabrzycka, maturzystka z 1951 roku.

(fot. Ł. Wójcik)

NAJSTARSZA ABSOLWENTKA

Najstarszą absolwentką liceum jest pani Bożena Górska, maturzystka z 1937 roku.
- Miała być na uroczystościach, niestety ze względów zdrowotnych nie dotarła dziś do nas - mówi Michał Deja, wicedyrektor szkoły. - Ale była obecna na spotkaniach absolwentów.

Wśród absolwentów I Liceum imienia Mikołaja Kopernika znalazła się również Maria Fołtyn i Maria Kisiel.
Na zakończenie obchodów ponad 150 absolwentów bawiło się na wspaniałym balu w Ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni- Letnisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie