Messi wyjaśnił pierwszą od roku porażkę mistrzów świata. Argentyna w eliminacjach mistrzostw świata przegrała z Urugwajem 0:2 [WIDEO]

Jacek Kmiecik
Lionel Messi, Nicolas Otamendi i Alexis Mac Allister nie mogą uwierzyć w pierwszą od porażkę Argentyny EPA/PAP
Kapitan mistrzów świata – reprezentacji Argentyny i Interu Miami, Lionel Messi, wyjaśnił porażkę „Albicelestes” z zespołem Urugwaju w meczu 5. kolejki eliminacji mistrzostw świata 2026 w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie.

– Przez cały mecz czuliśmy się nieswojo. Urugwaj ma atletyczną drużynę i dobrze ze sobą współpracują. Przeciwko nim zawsze tak jest

– zacytowała Lionela Messiego agencja AP.

Mecz upłynął pod znakiem licznych starć zawodników obu drużyn, a kapitan Argentyńczyków powinien dwukrotnie otrzymać czerwoną kartkę – za uderzenie przeciwnika łokciem i za złapanie rywala za gardło.

Lionel Messi chwyta urugwajskiego obrońcę Mathiasa Oliverę za gardło
Lionel Messi chwyta urugwajskiego obrońcę Mathiasa Oliverę za gardło screenshot

– Wolę nie mówić wszystkiego, co myślę. Ale ci młodzi ludzie muszą nauczyć się szanować starszych. Te klasyki zawsze były intensywne, twarde, ale zawsze z wielkim szacunkiem. Muszą się trochę tego nauczyć

– skomentował boiskowy incydent Messi.

Lionel Messi chwyta urugwajskiego obrońcę Mathiasa Oliverę za gardło REUTERS

Doszło także do starcia obrońcy Paris Saint-Germain Manuela Ugarte z pomocnikiem Atletico Madryt Rodrigo De Paulem, podczas którego Urugwajczyk wykonał obsceniczny gest i nazwał Argentyńczyka „frajerem Messiego”.

Selekcjoner reprezentacji Argentyny, Lionel Scaloni, przyznał, że Urugwaj zagrał lepiej.

Scaloni: Nie jesteśmy niepokonani

– Nie możemy myśleć, że ponieważ jesteśmy mistrzami świata, nigdy więcej nie przegramy. Nie jesteśmy niepokonani, mówiłem to już wcześniej i nadal będę to powtarzał

– powiedział Scaloni.

Spotkanie, które odbyło się na stadionie La Bombonera w dzielnicy La Boca w Buenos Aires zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Urugwaju 2:0 po golach obrońcy FC Barcelony Ronalda Araujo w 41. minucie (dośrodkowanie defensora Sassuolo Matiasa Viny) oraz napastnika Liverpoolu Dawina Nuneza w 87. minucie.

Argentyna była bliska wyrównania

Argentyna była bliska wyrównania po rzucie wolnym Messiego i strzale z bliskiej odległości obrońcy Benfiki Lizbona Nicolasa Otamendiego, co zmusiło bramkarza Internacionalu Porto Alegre Sergio Rocheta do kluczowej interwencji pod koniec pierwszej połowy.

Po przerwie Urugwaj nadal wywierał presję na Argentynie, która po raz kolejny liczyła na to, że Messi i zmiennik Angel di Maria (zastąpił napastnika Fiorentiny Nicolasa Gonzaleza w 53. minucie) wykorzystają swoje najlepsze okazje. Leo trafił w poprzeczkę po rzucie wolnym w 57. minucie.

Bliski przyjaciel Messiego, Luis Suarez, który właśnie wrócił do reprezentacji Urugwaju, nie wystąpił przeciwko Argentynie. Prowadzący „Urusów” argentyński selekcjoner Marcelo Bielsa nie wystawił „El Pistolero” przeciwko swoim rodakom.

Zespół Urugwaju odniósł pierwsze zwycięstwo w Argentynie od dwunastu lat, czyli 2011 roku.

Pierwsza od roku porażka Argentyny

Reprezentacja Argentyny samodzielnie prowadzi w swojej 10-zespołowej grupie kwalifikacyjnej Ameryki Południowej z 12 punktami. „Albicelestes” wygrali cztery z pięciu meczów. Po zwycięstwie nad Argentyną Urugwaj ma dziesięć punktów i jest drugi w tabeli strefy CONMEBOL. W poprzedniej kolejce eliminacji mistrzostw świata Urugwaj pokonał Brazylię 2:0 w Montevideo. W następnym meczu zmierzy się z Boliwią. Argentyna natomist zagra na wyjeździe z Brazylią.

Dla Argentyny była to pierwsza porażka od 22 listopada 2022 roku – wówczas w pierwszej rundzie fazy grupowej mundialu 2022 w Katarze „Albicelestes” przegrali z Arabią Saudyjską 1:2. Ale przez kolejne 14 meczów nie stracili już punktów.