MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczka regionu radomskiego - Nowe Miasto nad Pilicą. Oto jego niesamowita historia na starych zdjęciach

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Położone w Dolinie Białobrzeskiej, nad rzeką Pilicą Nowe Miasto założone zostało w 1400 roku. Jest jednym z ładniejszych miasteczek regionu. Zobaczcie w galerii jak zmieniało się na przestrzeni wieków. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Położone w Dolinie Białobrzeskiej, nad rzeką Pilicą Nowe Miasto założone zostało w 1400 roku. Jest jednym z ładniejszych miasteczek regionu. Zobaczcie w galerii jak zmieniało się na przestrzeni wieków. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Położone w Dolinie Białobrzeskiej, nad rzeką Pilicą Nowe Miasto założone zostało w 1400 roku. Jest jednym z ładniejszych miasteczek regionu. Zobaczcie w galerii jak zmieniało się na przestrzeni wieków.

Krótka historia Nowego Miasta nad Pilicą

Nowe Miasto nad Pilicą zostało utworzone z wcześniej istniejącej wsi o nazwie Góra oraz z części gruntów wsi o nazwie Pobiedna. Znaleziono tu także wiele pozostałości osad neolitycznych i kości mamuta włochatego. W 1400 otrzymało prawa miejskie i obecną nazwę. Miasto było własnością szlachty herbu Rawicz, która przyjęła nazwisko Nowomiejskich jeszcze w XVI wieku. Nowe Miasto nad Pilicą leżało przy szlakach handlowych łączących Toruń ze Lwowem i Warszawę z Krakowem, pełniło rolę punktu etapowego dla kupców. Zostało znacznie zniszczone w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku Od początku XIX wieku nastąpił intensywny rozwój włókiennictwa, który zahamował wielki pożar miasta w 1843.

Od 1873 roku, przez następne 40 lat, funkcjonowało tu uzdrowisko - pierwszy dziewiętnastowieczny Zakład Przyrodoleczniczy w Królestwie Polskim, znany i ceniony w Europie doktora Jana Bielińskiego. Uzdrowisko przyciągało wybitne postacie polskiej kultury i polityki. W 1870 roku Nowe Miasto nad Pilicą utraciło prawa miejskie, które odzyskało w 1916 roku.

W okresie II wojny światowej w mieście funkcjonowały lokalne struktury Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1941 roku, Niemcy utworzyli getto dla żydowskich mieszkańców. Przebywało w nim około 3700 Żydów. W sierpniu 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady Treblinka II i tam zamordowani.

13 maja 1958 roku przez miasto przeszedł huragan, który spowodował znaczne szkody w mieście i okolicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie