Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto dopłaca ponad 40 tysięcy złotych do parkingu przy ulicy Kelles-Krauza w Radomiu

Kamil Kozieł
Kamil Kozieł
Zarządcą piętrowego parkingu miejskiego przy ulicy Kelles - Krauza jest od czternastu lat Zakład Usług Komunalnych. W 2015 roku do utrzymania obiektu dopłacono prawie 40 i pół tysiąca złotych.
Zarządcą piętrowego parkingu miejskiego przy ulicy Kelles - Krauza jest od czternastu lat Zakład Usług Komunalnych. W 2015 roku do utrzymania obiektu dopłacono prawie 40 i pół tysiąca złotych. Szymon Wykrota
W Radomiu każdego roku przybywa samochodów i doskonale jest zauważalny coraz większy kłopot ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych. Władze miasta zmierzają wyjść temu problemowi naprzeciw, planując w projektach generalnej przebudowy placu Jagiellońskiego oraz płyty Rynku podziemne parkingi na kilkaset pojazdów.

Tego typu obiekty wyglądają na etapie planowania ciekawie, ale warto zwrócić uwagę, że wymagają sporych nakładów na utrzymanie.

Większy koszt utrzymania niż dochód

Nieliczni radomianie wiedzą, że miasto dysponuje od 2002 roku płatnym parkingiem wielopoziomowym, który znajduje się tuż obok stacji paliw BP przy ulicy Kelles - Krauza. Od czternastu lat dużo wolnych miejsc parkingowych na jego terenie świeci pustkami, a podatnicy dokładają do utrzymania budynku. Zapytaliśmy o dane z ubiegłego roku.

- Łączna liczba miejsc parkingowych w obiekcie wynosi 181, natomiast zajętych jest przez stałe miesięczne rezerwacje 89. Całkowity, roczny koszt utrzymania parkingu wyniósł 198 tysięcy 492 złote 77 groszy brutto. Całkowity przychód z opłat wnoszonych wyłącznie za parkowanie pojazdów wynosi 137 tysięcy 64 złote brutto. Łączny przychód roczny za wynajmowanie powierzchni reklamowych oraz lokalu na parkingu wyniósł 21 tysięcy 27 złotych 20 groszy brutto - informuje Paweł Szczepanowski, kierownik Działu Obsługi Targowisk i Nieruchomości Zakładu Usług Komunalnych.

Po przeprowadzeniu prostego rachunku ekonomicznego, czyli po odjęciu wszystkich przychodów od kwoty całkowitego kosztu utrzymania parkingu, wynika jasno, że tylko w ubiegłym roku miasto dołożyło ze swojego budżetu do utrzymania obiektu prawie 40 i pół tysiąca złotych brutto.

Wśród wydatków na bieżące utrzymanie parkingu największą kwotę pochłaniają pensje dla pięciu pracowników obsługi, którzy są bezpośrednio zatrudnieni przez Zakład Usług Komunalnych, czyli jednostkę budżetową gminy, w której - zgodnie z przepisami - wypłacane są tak zwane trzynastki i pozostałe dodatki okolicznościowe do wynagrodzenia podstawowego.

Parkują obok na darmowym

Opisywany parking od początku istnienia jest omijany szerokim łukiem przez wielu kierowców. Większość zmotoryzowanych szuka za wszelką siłę darmowego miejsca, często nie zważając przy tym na bezpieczeństwo i pieszych.

Po otwarciu parkingu piętrowego w Galerii Słonecznej sporo osób zostawia tam swoje samochody, niekoniecznie idąc później na zakupy do mieszczących się w niej sklepów.

Specjaliści do spraw transportu miejskiego alarmują, że tworzenie nowych miejsc parkingowych w centrum nie rozwiązuje problemu i postulują o wzmacnianie udziału komunikacji publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie