Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Kazimierzowskie w Radomiu: radni oglądali plany odbudowy Starówki

Barbara KOŚ, [email protected]
Radni oglądali kamienice wymagające remontu. Na ich pytania odpowiadał Mariusz Mróz (drugi od lewej).
Radni oglądali kamienice wymagające remontu. Na ich pytania odpowiadał Mariusz Mróz (drugi od lewej). Barbara Koś
Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego była w ubiegłym tygodniu, tematem posiedzenia Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej. Radni obejrzeli też kamienice czekające na remont.

Wyjazdowe posiedzenie Komisji rozpoczęło się w siedzibie Spółki "Rewitalizacja" przy ulicy Grodzkiej. Mariusz Mróz, prezes Spółki, zapoznał najpierw radnych z aktualnym stanem prac rewitalizacyjnych prowadzonych od 2005 roku. Wiosną 2012 roku "Rewitalizacja" zakończyła remont połączony z zagospodarowaniem terenu w kamienicy Starościńskiej przy ulicy Grodzkiej 8. Dwie kondygnacje kamienicy zajmuje Polska Akademia Nauk, która ma stałą placówkę w Radomiu.

Przy ulicy Grodzkiej 8 udało się stworzyć także salę ekspozycyjną. W piwnicy pozostawiono odkryte fragmenty średniowiecznych murów. W gablotach pokazane są przedmioty, które znaleziono podczas wieloletnich badań archeologicznych. Całkowicie zmieniło się też otoczenie kamienicy starościńskiej.

PRACE TRWAJĄ

Aktualne inwestycje "Rewitalizacji" to kamienica przy ulicy Rwańskiej 16 oraz Wałowej 4.
"Rwańska 16" to obiekt z końca XVIII wieku. W jego sieni znajduje się oryginalny fragment fortyfikacji miejskich z czasów lokacji Radomia na prawach miejskich z 1364, które poddawane renowacji zostaną wyeksponowane. Ze względu na atrakcyjność turystyczną terenu oraz wartość historyczną w obiekcie przewiduje się utworzenie siedziby Centrum Informacji Turystycznej. Powstanie też sześć lokali usługowych.

Spółka planuje również zagospodarować kompleksowo całą działkę wraz z nową zabudową przy ulicy Wałowej 4. Tamtejsza kamienica z oficyną wyłączona z użytkowania ze względu na stan techniczny została rozebrana, a w jej miejsce stanie nowa kamienica usługowa. Inwestycja realizowana jest w latach 2013-2014 i ma termin oddania do użytku w czwartym kwartale tego roku.

KAMIENICE STRASZĄ

Po informacji prezesa radni udali się na wizję lokalną. Rozpoczęto ją od kamienic Deskurów, z którą jest największy problem. Kwartał kamienic Rwańska - Rynek - Grodzka - plac przy Farze mógłby zdobić Miasto Kazimierzowskie. Tymczasem kamienice, wybudowane w pierwszej połowie XIX wieku, od kilku lat czekają na nabywcę i remont. Nie zmieniło sytuacji to, że kamienica nie jest już własnością "Rewitalizacji" tylko miasta: na ogłaszane przez miasto przetargi nikt się nie zgłasza. A cały koszt remontu kwartału to 10 milionów złotych.

W swej wędrówce radni przystanęli też przed wchodzącą w skład Miasta Kazimierzowskiego kamienicą Reja 13/15. Budynek stoi opuszczony, straszy odpadającym tynkiem, pustymi oknami i nadpalonym poddaszem. Jak przypomniał prezes Mróz, hamuje remont nieustalona kwestia własności kamienicy. Nadzór budowlany wydał decyzję o rozbiórce.

RWAŃSKA DO PRZODU

"Rewitalizacja" planuje natomiast remont i przebudowę kamienicy przy ulicy Rwańskiej 17 wraz z nową zabudową od ulicy Szewskiej 20 plus otoczenie. To lata 2014-2015. Dla zrewitalizowanych kamienic zaplanowano funkcję mieszkalno-usługową.

Radni obejrzeli też prowadzone aktualnie wykopaliska archeologiczne w Rynku, dzięki którym wyłoniono już zarys fundamentów ratusza, który kilkaset lat temu stał w zachodniej części rynku.
Wykopaliska są niezwykle ważne dla radomskiej historii, ale nie tylko - spółka "Rewitalizacja" chce w przyszłości odnowić płytę znajdującą się w centrum rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie