MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ogłosiło konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu

Barbara Koś
Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Środowisko teatralne i widzowie są zaskoczeni.

Zarządzenie prezydenta miasta Radosława Witkowskiego o konkursie ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w piątek, 12 kwietnia.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni -mówią nam pracownicy teatru. Zdziwieni są także widzowie, którzy dobrze oceniają radomską scenę pod rządami Zbigniewa Rybki.

Jaki ma być kandydat?

Zgodnie z regulaminem konkursu kandydata obowiązują następujące kryteria: wykształcenie wyższe magisterskie z dziedzin artystycznych związanych z teatrem, z zakresu zarządzania w kulturze, doświadczenie zawodowe i artystyczne: minimum 5-letni staż pracy w teatrze, minimum 3-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w sferze kultury, preferowane w instytucjach związanych z teatrem, udokumentowana współpraca artystyczna przy realizacji międzynarodowych i ogólnopolskich przedsięwzięć artystycznych, znajomość języka obcego.

Termin zgłaszania się kandydatów upływa 31 lipca.

Jak było z dyrektorem?

Zbigniew Rybka został dyrektorem Teatru Powszechnego w 2008 roku. Pierwsza umowa z nowym dyrektorem opiewała datę 29 stycznia 2011 roku. Ówczesny prezydent zdecydował jednak o jej przedłużeniu na cztery lata. W 2014 roku kolejny prezydent, Andrzej Kosztowniak, za zgodą Ministerstwa Kultury i związków zawodowych teatru, także przedłużył kontrakt Rybce - do końca sierpnia 2019 roku.
Z uwagi na koniec kadencji dyrektora Rybki, prezydent Radosław Witkowski miał dwie możliwości: przedłużyć dyrektorowi Rybce pełnienie funkcji dyrektora na kolejne 5 lat, tak jak to zrobili poprzednicy, lub ogłosić konkurs.

Czekamy na odpowiedź

Co zatem skłoniło prezydenta do wybrania tej drugiej opcji?
Dziwimy się, bo 2018 rok był w Teatrze Powszechnym wyjątkowy: osiągnięto rekordowy w 40-letniej historii radomskiej sceny wynik ponad 82 tysięcy widzów, dla których zagrano blisko 500 przedstawień. Wprowadzono na afisz siedem nowych tytułów.
A efekty finansowe? Rok rozpoczęto kwotą 4 milionów 823 tysięcy złotych, a zakończono sumą 9 milionów 717 tysięcy złotych. Z programów operacyjnych, głównie Ministerstwa Kultury, pozyskano granty na kwotę 858 tysięcy złotych. Niedawno otrzymano pieniądze na pracę edukacyjną, która ruszy w nowym sezonie.
W 2019 roku teatr dynamicznie rozwija ideę Festiwalu Gombrowiczowskiego, na który już pozyskał z ministerstwa 264 tysięcy złotych, szykuje się do kolejnych wielkoobsadowych produkcji.

Owszem, dyrektor Zbigniew Rybka może przystąpić do konkursu. I co, ma przekonać komisję do swojej pracy w Radomiu? Sądzę, że potrafi to zrobić, bo ma mocne argumenty.
Tylko że to wszystko jakoś nie uchodzi. Nie uchodzi... jak mawia Kapelan w "Damach i huzarach" Fredry, nota bene znakomitym przedstawieniu "Powszechnego".

Czekamy więc na odpowiedź pana prezydenta.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie