Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza Narodowe Czytanie 2023. Tym razem "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Barbara Koś
Barbara Koś
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza w sobotę, 9 września, od godz. 14, do bibliotecznego ogrodu przy ul. Piłsudskiego 12, na Narodowe Czytanie 2023. Tym razem - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Czytanie fragmentów "Nad Niemnem" urozmaicone będzie występem zespołu Sea Salt, który specjalnie z tej okazji przygotował utwór "Ty pójdziesz górą" - staropolską pieśń znaną głównie z serialu "Nad Niemnem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza Narodowe Czytanie 2023. Tym razem "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej jest lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

- W tym roku oprócz włodarzy miasta, do akcji zaprosiliśmy pisarzy, którzy są związani z Radomiem lub regionem radomskim, Izabelę Brejtkop- aktorkę Teatru Powszechnego, nie zabraknie również muzycznej niespodzianki.
Do wspólnego czytania zapraszamy również Was, nasi drodzy Czytelnicy!- mówi Katarzyna Kosterna, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki.

- Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie (48 362 67 35 wew. 21) lub osobiście (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, w dziale Promocji Książki i Biblioteki) w godzinach 7:00 - 14:00 od poniedziałku do piątku. Liczba miejsc ograniczona.

“Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

"Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent. na swojej oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie