Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie Przedsiębiorstwo Kumunikacji w Radomiu kupi dziewięć nowych autobusów elektrycznych. Jest ponad 19 milionów złotych dotacji

ik
O zakupie nowych autobusów elektrycznych z unijną dotacją podczas konferencji prasowej mówili (od prawej) prezydent Radosław Witkowski, prezes MKP Krzysztof Zalibowski i dyrektor w MPK Piotr Szprendałowicz.
O zakupie nowych autobusów elektrycznych z unijną dotacją podczas konferencji prasowej mówili (od prawej) prezydent Radosław Witkowski, prezes MKP Krzysztof Zalibowski i dyrektor w MPK Piotr Szprendałowicz. Izabela Kozakiewicz
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji na początku przyszłego roku chce ogłosić przetarg na zakup nowych autobusów. Na ulice Radomia powinny wyjechać pod koniec 2021 roku. Będą nimi jeździć pasażerowi linii numer 3. W czerwcu 2020 do Radomia ma być z kolei dostarczonych 10 „elektryków”, które spółka kupiła dzięki innemu unijnemu projektowi. One będą wozić radomian korzystających z linii numer 1.

W styczniu tego roku spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu złożyła wniosek o dotację do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Właśnie została ogłoszona lista rankingowa. Projekt radomskiej spółki znalazł się na ósmym miejscu, a to oznacza, że otrzyma pieniądze na autobusy elektryczne.

Kupią autobusy, holownik i ładowarki

- To bardzo dobra wiadomość dla naszej spółki i mieszkańców. Wpisuje się wprost w naszą strategię wymianu taboru. Stawiamy na transport niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupi dziewięć nowoczesnych autobusów o napędzie elektrycznym. Dodatkowo także wóz techniczny, holownik, który będzie wyposażony w ładowarkę.

Na liście zakupów jest też pięć mobilnych, dwuwyjściowych stacji ładowania, które zostaną umieszczone na terenie zajezdni przy ulicy Wjazdowej. Stacja szybkiego ładowania, zostanie też wybudowana na pętli przy ulicy Królowej Jadwigi na Michałowie.

Cały projekt jest wart blisko 28 milionów złotych. Dotacja unijna ma wynieść 19,1 miliona złotych. Resztę pieniędzy dołoży Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

- Co ważne montaż finansowy jest bardzo korzystny, bo pięć milionów złotych spółka odzyska, jako zwrot podatku VAT - wyjaśnia Radosław Witkowski. - To oznacza, że dołoży tak naprawdę około 3,5 miliona złotych.

Elektryczne „trójki”

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji czeka teraz na termin podpisania umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma być ogłoszony przetarg na zakup autobusów. Firma, która go wygra będzie miała czas na dostarczenie wozów do Radomia do końca 2021 roku.

- Termin dla dostawcy chcemy dać z zapasem, ale może uda się wyprodukować autobusy wcześniej - mówi Krzysztof Zalibwski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Już wiadomo, że dziewięć nowych autobusów elektrycznych wyjedzie na linię numer 3, która kursuje z osiedla Michałów na Idalin. Miejska spółka musiała wskazać linię już na etapie składania wniosków. Wybrano „trójkę” ponieważ jej trasa prowadzi przez dzielnice gęsto zaludnione i centrum miasta, gdzie są budynki zabytkowe.

- To optymalne rozwiązanie wykorzystania elektrycznych pojazdów, które nie będą emitować spalin - dodaje Krzysztof Zalibowski.

Elektryczne „jedynki”

Przypomnijmy, pierwsze elektryczne autobusy wyjadą na radomskie ulice już w połowie przyszłego roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupiło je także dzięki unijnej dotacji, ale na realizację tak zwanego projektu multimodalnego.

Dla radomskiej spółki wyprodukuje je Solaris. 10 wozów będzie kosztowało prawie 32 miliony. Mają być dostarczone do czerwca 2020 roku. Solarisy będą obsługiwały linię numer 1. W nowych autobusach będzie 70 miejsc dla pasażerów. Mają mięć wyświetlacze, ładowarki USB, ciepły przycisk i dotykowe kasowniki.

Dodatkowo firma dostarczy też dwie duże ładowarki, które zostaną zamontowane na pętlach, na osiedlach Gołębiów i Michałów oraz 10 ładowarek, które będą w bazie MPK.

- Jesteśmy już gotowi na przyjęcie elektrycznych autobusów. Wybudowaliśmy niezbędną infrastrukturę w naszej zajezdni. Mamy stację średniego napięcia i przyłącza kablowe. W nocy równocześnie będziemy mogli ładować w sumie 30 wozów - wylicza Krzysztof Zalibowski. Niestety, pojemność baterii jest na tą chwilę taka, że nie są w stanie po nocnym ładowaniu jeździć przez cały dzień. Stąd stacje na pętlach.

Czas ładowania na pętli autobusów, które dotrą do Radomia już w połowie 2020 roku to około 10 minut. Pojazd nie będzie oczywiście naładowany w pełni, ale pozwoli to na przejechanie 80 kilometrów, zatem kolejne ładowanie odbędzie się po trzech lub czterech kursach. Całkowity czas ładowania w zajezdni to około sześciu godzin.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie