Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kozienic spacerowali z ornitologiem a także przeszli „Śladami Pawła Klimczuka” z jego prawnuczką. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Odbyły się dwa spacery przyrodnicze z ornitologiem Michałem Książkiem dla mieszkańców Kozienic.
Odbyły się dwa spacery przyrodnicze z ornitologiem Michałem Książkiem dla mieszkańców Kozienic. Kozienicki Dom Kultury
Dwa spacery przyrodnicze z ornitologiem, prelekcja i wernisaż wystawy fotografii… Tak w największym skrócie wyglądał finał inicjatywy lokalnej „Śladami Pawła Klimczuka. „Nasz powiat” odczytany sto lat później”, który odbył się w sobotę, 24 września.

Spotkanie „Śladami Pawła Klimczuka” i spacery z ornitologiem odbyły się dla mieszkańców Kozienic

Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się od spaceru ornitologicznego po Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Ten dedykowany był seniorom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury. Wszyscy chętni spotkali się o godzinie 10.00 przy kolumnie upamiętniającej narodziny Zygmunta Starego.

Spacer poprowadził Michał Książek – ornitolog, poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik. W trakcie dwugodzinnego spotkania, uczestnicy mieli okazję obejrzeć ptaki przez lunetę i lornetkę, przekonać się jak rozróżnić poszczególne gatunki po ich odgłosach, a także przyjrzeć się roślinom czy grzybom przy pomocy lupy. Co ciekawe, grupie udało się natrafić na dzięcioła zielonego oraz puszczyka.

Wykład i wystawa

Kolejne dwa punkty sobotniego programu zorganizowano w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. O godzinie 13.00, w sali kameralnej, rozpoczęła się prelekcja Eweliny Matuszkiewicz „Śladami Pawła Klimczuka”. Prelegentka, prywatnie prawnuczka Pawła Klimczuka, opowiedziała o życiu swojego przodka oraz jego zasługach dla Kozienic i Ziemi Kozienickiej.

Szczególną uwagę poświęciła wydanej w 1928 roku monografii „Nasz powiat. Wiadomości krajoznawcze dla młodzieży szkół powszechnych powiatu kozienickiego z rycinami i mapką”, w której to Paweł Klimczuk opisał wiele cennych przyrodniczo miejsc z naszego regionu.

Ewelina Matuszkiewicz i Janusz Szyszkowski po blisko 100 latach odwiedzili miejsca opisane w publikacji, a swoją wędrówkę udokumentowali fotograficzne. Wykonali ponad 1000 zdjęć, a 19 z nich znalazło się na wystawie w Kozienickim Domu Kultury. Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonali: Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury oraz autor fotografii Janusz Szyszkowski. Wystawa będzie dostępna do 10 października.

Elwira Kozłowska podkreśliła, że to wydarzenie jest wyjątkowe z kilku powodów: jest efektem konkursu na inicjatywy lokalne ogłoszonego przez Kozienicki Dom Kultury, przypomina o zasługach rodziny Klimczyków dla Kozienic, a także promuje Ziemię Kozienicką i jej bogactwo przyrodnicze. Dodajmy, że Paweł Klimczuk to ojciec Bogusława Klimczuka, patrona placówki.

Elwira Kozłowska opowiedziała także o mapie, jaka powstała w ramach tej inicjatywy.

– Daliście nam Państwo wspaniałe narzędzie, które pozwala na nowo odkryć miejsca opisane przez Pawła Klimczuka 100 lat temu. Myślę, że wielu mieszkańców z tego skorzysta

– mówiła pani dyrektor.

Mapę można pobrać w wersji papierowej w Punkcie Informacji Kozienickiego Domu Kultury, a w wersji elektronicznej ze strony www.dkkozienice.pl.

Drugi spacer na finał

Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był drugi spacer przyrodniczy, tym razem dla rodzin z dziećmi. W tym przypadku uczestnicy wybrali się nad Jezioro Kozienickie, gdzie również mieli okazję do spotkań z ciekawą fauną i florą.

Powyższe wydarzenia były częścią inicjatywy „Śladami Pawła Klimczuka. „Nasz powiat” odczytany sto lat później” zgłoszonej przez Ewelinę Matuszkiewicz, Janusza Szyszkowskiego oraz Sylwię Borek do 3. Konkursu na inicjatywy lokalne „Nasza kultura z KDK w Gminie Kozienice”, realizowanego przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury imienia Bogusława Klimczuka.

O autorach

Janusz Szyszkowski – wnuk Konstantego Jurkowskiego, instruktora ochrony przeciwpożarowej w powiecie kozienickim w latach 1933–1943. Do publikacji „Pomału i pieszo” przygotował dokumentację fotograficzną. Jego zdjęcia ukazały się ostatnio w „Dwutygodniku”.

Ewelina Matuszkiewicz – prawnuczka Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego w powiecie kozienickim w latach 1917–1933. Autorka cyklu powieści, których akcja toczy się w Kozienicach – „Biały latawiec”, "Noc komety”, „Cudne manowce”, „Wieża samotności” (Wydawnictwo Skarabeusz), za swoją twórczość nominowana do nagrody Człowieka Roku Powiatu Kozienickiego w kategorii Kultura (2019).

Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej przygotowują publikację „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”, opowiadającą o Pawle Klimczuku, wybitnym kozieniczaninie, społeczniku i autorze pierwszej monografii krajoznawczej tych terenów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie