Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy pobiegli trasami po gminie Przytyk, by w ten sposób uczcić przywrócenie praw miejskich Przytykowi. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wójt Przytyka Dariusz Wołczyński gratulował biegaczom i nagrodził najlepszych.
Wójt Przytyka Dariusz Wołczyński gratulował biegaczom i nagrodził najlepszych. Urząd Gminy w Przytyku
Już za nieco ponad miesiąc Przytyk odzyska prawa miejskie po tym, jak je utracił ponad 150 lat temu. Mieszkańcy gminy radośnie podeszli do nadania praw miejskich i niecodzienny sposób uczcili nadejście tego historycznego faktu. W niedzielę 19 listopada wzięli udział w biegu podkreślając, że już niedługo Przytyk odzyska prawa miejskie.

Biegali w Przytyku na cześć przywrócenia praw miejskich

Imprezę sportową przygotował wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz Zarząd Stowarzyszenia LKS Sokół Przytyk. Do biegania zaprosili wszystkich, w ten sposób inaugurując cykl spotkań dotyczących odzyskania przez Przytyk praw miejskich. Wydarzenie wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego, a pomagali między innymi strażacy Ochotniczej Straży Pożarnbej w Domaniowie.

Start na stadionie

Bieg po prawa miejskie odbył się w niedzielę 19 listopada w południe. Miejscem startu i mety był stadion „Sokoła” Przytyk. Jesienna, nieco deszczowa pogoda nie odstraszyła biegaczy. Trasa biegu została wytyczona ścieżką biegową, która już istnieje od prawie półtora roku w Przytyku. Organizatorzy przygotowali dwie trasy biegu: dla dorosłych i młodzieży od 16 roku życia . W tym przypadku przygotowana została trasa o długości prawie 8 km. Trasa biegu przebiegała malowniczym terenem znajdującym się na terenie gminy. Z kolei dla dzieci od lat 5 przygotowano trasę o długości około 800 metrów.
Na mecie, z wynikiem 31 minut i 8 sekund zwyciężył Grzegorz Neska. Swój bieg po prawa miejskie zakończył stając na najwyższym podium.

- Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom biegu, którzy pokonali 8-kilometrowy odcinek trasy. Gratuluję także najmłodszym, którzy pomimo niesprzyjającej pogody pojawili się na stadionie sportowym w Przytyku – powiedział Dariusz Wołczyński, wójt Przytyka.

Na uczestników biegu czekały pamiątkowe koszulki oraz okazjonalne medale. Na mecie dla wszystkich uczestników był ciepły posiłek.

Historyczna decyzja

- Przywrócenie praw miejskich, to dla wszystkich mieszkańców stanowi doniosłe wydarzenie historyczne. Poza biegiem przygotowujemy też specjalne wydawnictwo, a szczególnie gorąco może być w Sylwestra, gdzie powitamy nie tylko Nowy Rok, ale przywitamy go już w centrum naszego miasta – mówi Dariusz Wołczyński, Wójt Gminy Przytyk.

Przypomnijmy, że Przytyk otrzyma prawa miejskie 1 stycznia 2024 roku. Wcześniej, podczas konsultacji, aż 83,54 procent wszystkich głosujących opowiedziało się za przywróceniem praw miejskich dla Przytyka. Jeżeli natomiast chodzi o samą miejscowość Przytyk to prawie 95 procent, a dokładniej 94,52 procent mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziało się na „tak” dla zmiany statusu największej miejscowości w gminie.

Przywrócenie praw miejskich Przytykowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. W czasie prowadzonych konsultacji Urząd Gminy wyjaśniał, że nie wzrosną choćby podatki z faktu przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przytyk może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo może skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne projekty.

Przytyk ma bardzo długą historię. Prace historyków wskazują że w roku 1393 wydano decyzję o lokacji miasta. Przytyk od początku istnienia należał do rodziny Podlodowskich herbu Janina, których siedzibą był Zameczek - dawniej zwany Ostrów. Przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1463 roku wspomina o opłatach targowych i mostowych w Przytyku w czasie tygodniowych targów.

W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie