Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu grójeckiego wraz z przyjaciółmi ufundowali mobilny szpital dla ukraińskich żołnierzy

Janusz Petz
Janusz Petz
Pojazd został już odebrany przez przedstawicieli kijowskiej fundacji, która będzie wykorzystywała pojazd. Autokar najpierw pojedzie do Kijowa, a na front dotrze w ciągu tygodnia.
Pojazd został już odebrany przez przedstawicieli kijowskiej fundacji, która będzie wykorzystywała pojazd. Autokar najpierw pojedzie do Kijowa, a na front dotrze w ciągu tygodnia. Barbara Lipska/facebook
Mieszkańcy powiatu grójeckiego wraz z przyjaciółmi ufundowali mobilny szpital dla ukraińskich żołnierzy. Jest to pierwszy taki szpitalny autokar w Polsce, który pojedzie na front w Donbasie. To także pierwszy w Polsce szpital „na kółkach”.

Mieszkańcy powiatu grójeckiego ufundowali mobilny szpital na żołnierzy ukraińskich

Mobilny szpital to po prostu przerobiony autokar, gdzie jest między innymi salka operacyjna. W szpitalu na kółkach zamontowano specjalistyczny sprzęt medyczny, między innymi aparaty USG, kardiomonitory i inne. To kompletnie i profesjonalnie wyposażony pojazd. W takiej doraźnej lecznicy będzie można uratować życie żołnierza, zaopatrzyć na przykład ranę postrzałową, albo wyjąć z ciała pocisk. Cała inicjatywa zrodziła się w głowach społeczników z powiatu grójeckiego, ale pomagały także instytucje samorządowe.

Pomysłodawcą był Witold Wójcik. Wielkie zaangażowanie wykazał na przykład Jarosław Sotomski, właściciel jednej z prywatnych firm. Na realizację szlachetnego celu zbierano pieniądze podczas festynów, akcji społecznych. Sami inicjatorzy akcji pracowali przy wymontowywaniu siedzeń, aby w ich miejsce umieścić sprzęt szpitalny. - To jest sprzęt używany, ale jego wartość wynosi około miliona złotych – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Samorząd Mazowsza miał też swój udział w szlachetnej inicjatywie. Mobilny szpital podczas weekendu prezentowano w Grójcu. Pojazd został już odebrany przez przedstawicieli kijowskiej fundacji, która będzie wykorzystywała pojazd. Autokar najpierw pojedzie do Kijowa, a na front dotrze w ciągu tygodnia. Przygotowania autokaru do stanu używalności trwały 9 miesięcy.

Warto dodać, że w ubiegłym roku powiat grójecki przyjął największą ilość uchodźców wojennych Ukrainy w Polsce w stosunku do liczby mieszkańców. W całym powiecie praktycznie trudno spotkać gospodarstwo sadownicze, albo przetwórnię, w której nie pracują przybysze z Ukrainy. Wielu też Ukraińców znajduje pracę w innych branżach – w ogrodnictwie, w handlu i budownictwie, a niektórzy z nich znaleźli schronienie w gospodarzy w miejscowościach powiatu grójeckiego i dojeżdżają do pracy do Warszawy. W latach ubiegłych zdarzało się, ze w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grójcu składano dziesiątki tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika z Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie