Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Przysuchy uczcili 80 - tą rocznicę utworzenia Armii Krajowej, podczas II wojny światowej

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Po nabożeństwie w Skrzyńsku, zebrani, wraz z burmistrzem Przysuchy Tomaszem Matlakiewiczem, złożyli kwiaty pod pomnikiem czcząc pamięć żołnierzy Armii Krajowej.
Po nabożeństwie w Skrzyńsku, zebrani, wraz z burmistrzem Przysuchy Tomaszem Matlakiewiczem, złożyli kwiaty pod pomnikiem czcząc pamięć żołnierzy Armii Krajowej. Urząd Gminy i Miasta w Przysusze
W minioną niedzielę 27 lutego, na terenie Gminy i Miasta Przysucha odbyły się obchody upamiętniające 80 rocznicę powstania Armii Krajowej, największej armii podziemnej II wojny światowej.

80 rocznica powstania Armii Krajowej - uroczystości w Przysusze i w Skrzyńsku

Uroczystości patriotyczne odbyły się w kościele pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena w Przysusze, gdzi9e odbyła się msza święta. Nabożeństwo odbyło się także w Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. Wierni modlili się także w intencji pokoju w Europie. W Skrzyńsku, po nabożeństwie, na cmentarzu parafialnym przy pomniku powstałym w „Hołdzie Polskim Żołnierzom Poległym i Pomordowanym Niezłomnym i Wyklętym Za Obronę Wiary i Ojczyzny”, złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów. Zebrani wspólnie uczcili pamięć poległych.

Osiemdziesiąt lat temu, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego została powołana Armia Krajowa. Miało to ogromną symboliczną wagę. Armia Krajowa podjęła zadania Związku Walki Zbrojnej, utworzonego w 1939 roku do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Jednak przekształcenie ZWZ w AK nie było tylko formalną zmianą nazwy. W tej decyzji odzwierciedlało się coś o wiele ważniejszego. Chodziło o podkreślenie znaczenia sił zbrojnych w kraju, które odtąd stawały się podziemnym Wojskiem Polskim.

Armia Krajowa stanowiła integralną część Sił Zbrojnych RP – obok Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa formowanej w Związku Sowieckim. Miała scalić działające w kraju niepodległościowe organizacje wojskowe, reprezentujące różne siły polityczne. Większość z tych organizacji podporządkowała się dowództwu Armii Krajowej. W ten sposób AK zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. Przede wszystkim jednak działalność AK stanowiła niepodważalny dowód, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Wyrażał to znak Polski Walczącej – symbol nadziei na odzyskanie wolności i wiary w ostateczne zwycięstwo.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie