MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz w powiecie szydłowieckim? Są badania za darmo!

/wit/
Nie zwlekaj, zgłoś się na badania profilaktyczne do wybranych placówek służby zdrowia. Możesz tam za darmo wykonać mammografię i cytologię.

Gdzie się zgłaszać?

W celu badań profilaktycznych mieszkanki powiatu szydłowieckiego mogą zgłaszać się do Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w: Orońsku, ulica Brandta 10, telefon: (048)618-40-69; w Chlewiskach, ulica Szkolna 4, telefon: (048)628-70-73; w Mirowie, Mirów Stary 27, telefon (048)628-39-21 i w Szydłowcu ulica Kościuszki 170, telefon: (048) 617-15-71 oraz Staszica 4, telefon: (048) 617-04-46. Wizyta w przychodni powinna być poprzedzona wcześniejszym zapisem. Można go dokonać telefonicznie, albo osobiście. Badania są bezpłatne.

W ubiegłym roku z inicjatywy Centrum Onkologii w Warszawie władz powiatowych oraz gminnych na naszym terenie zorganizowano darmowe badania profilaktyczne dla pań. Mimo, że były finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli darmowe dla kobiet, to i tak nie wszystkie z nich skorzystały.

W tym roku panie mają kolejną szansę sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranych placówek służby zdrowia na terenie powiatu: w Szydłowcu, Mirowie, Chlewiskach, Orońsku.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i występuje najczęściej po menopauzie. Rak szyjki macicy jest zaś drugim co do częstotliwości występowania nowotworem u pań. Co roku w Polsce na tę chorobę zapada ich aż cztery tysiące, około dwóch tysięcy umiera w wyniku późnego rozpoznania.

Dlaczego panie z takim oporem korzystają z darmowych badań?

Okazuje się, że wiedza na temat profilaktyki jest wciąż niewystarczająca. Większość kobiet uważa, że choroba ich nie dotyczy, więc po co wizyta u lekarza. Wstydzą się samego badania i boją wyniku.

Adresatkami darmowych badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi są kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich 2 latach nie uczestniczyły w programie profilaktyki. Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, to na badania profilaktyczne mogą zgłaszać się znacznie młodsze panie w wieku od 25 do 59 lat, które w ostatnich 3 latach nie uczestniczyły w programie.

Rak piersi i szyjki macicy to najczęstsza przyczyna zgonów wśród Polek. Wczesne wykrycie niepokojących zmian, podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiega nie tylko dalszemu rozwojowi choroby, ale przede wszystkim daje szansę na całkowite jej wyleczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie