Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miss Klaudia Natorska zapewnia: do ratowania innych wystarczą dobre chęci (video)

Anna GOGUŁA [email protected]
Ty też możesz uratować komuś życie! Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj to...

Zostań dawcą przez Internet!

Rejestracji dawców szpiku można dokonać również przez Internet na stronie Fundacji DKMS www.dkms.pl. Wtedy otrzymasz pocztą formularz rejestracyjny i pałeczki do pobrania śluzu oraz instrukcję, jak pobrać go z jamy ustnej. Próbki i formularzem należy potem odesłać do fundacji. Jest to jedna z metod pobrania materiału genetycznego do badania, która nie wymaga wizyty u lekarza.

Co to jest białaczka?

Co to jest białaczka?

To nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Choroba charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn, niż u kobiet w proporcji 3:2. Leczenie zależy w dużym stopniu od rodzaju, zaawansowania oraz stanu ogólnego chorego. Ważną metodą leczenia przyczynowego jest przeszczepienie szpiku kostnego.

Znalezienie dawcy szpiku jest jak szukanie igły w stogu siana. W Radomiu w dodatku wyjątkowo trudne - dla niezorientowanych. Podpowiadamy Wam jak ratować chorych na białaczkę

Pewnie wielu z nas słyszało o chorobie krwi, jaką jest białaczka. Na ten temat głośno zrobiło się, kiedy zachorowała na nią znana siatkarka Agata Mróz. Teraz na tę samą chorobę cierpi Adam Darski, lider zespołu Behemoth, a prywatnie partner Dody. Zrobiło się więc o tym głośno w Polsce.

NERGAL I WRÓBEL

- I całe szczęście, że media tak to nagłośniły - twierdzi Kinga Dubicka, dyrektor Fundacji DKMS Polska. - W naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na zarejestrowanie jako dawca szpiku.
Chorzy na białaczkę przede wszystkim poszukują dawcy wśród rodziny. Jednak zgodnie z prawami dziedziczenia, tylko co czwarta osoba może dostać szpik od dawcy spokrewnionego. Dlatego tak istotni są dawcy niespokrewnieni.

ZBYT MAŁO DAWCÓW

Jak wynika ze statystyk nie lubimy się "sobą" dzielić. Przy całkowitej liczbie ludności w Polsce, czyli około 38 milionów ludzi, w krajowym rejestrze jest… około 110 tysięcy potencjalnych dawców. Dla porównania w Niemczech, przy populacji 80 milionów, w bazie jest około 4 milionów dawców.

- Znalezienie dawcy szpiku kostnego, to jak szukanie igły w stogu siana i często jest to wyścig z czasem, który chcemy wygrać. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców będzie zarejestrowanych jako potencjalni dawcy - dodaje Kinga Dubicka.

Kto może być dawcą szpiku?

Kto może być dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może być każdy zdrowy człowiek między 18 a 50 rokiem życia, który nie chorował hematologicznie. Wstępna selekcja wśród chętnych do oddania szpiku jest identyczna jak w przypadku dawców krwi. Dokładniejsze badania wykazujące czy kandydat kwalifikuje się do wciągnięcia na listę, czy nie, odbywają się po wypełnieniu karty ewidencyjnej w placówce służby zdrowia w większych miastach. Chętny do bycia dawcą zostanie wysłany na badania do placówki najbliższej jego miejsca zamieszkania.

DAWCY ZAGRANICZNI

Statystyki są bezlitosne: co 1,5 godziny ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór, zwany potocznie białaczką. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

- W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono 191 operacji przeszczepu szpiku, z czego 119 to dawcy zagraniczni. Obecnie w Polsce w sytuacji podobnej do tej, w której znalazł się Nergal jest 10 tysięcy ludzi - wyjaśnia dyrektor Dubicka.

BADANIA SĄ W RADOMIU

Nasuwa się tutaj pytanie, czemu nasz krajowy rejestr jest taki skąpy? Czy przyczyną jest niewiedza, strach czy są jeszcze inne czynniki?

- Nic bardziej mylnego - twierdzi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i dodaje:

- Już prawie od dwóch lat pobieramy krew w celu zarejestrowania potencjalnego dawcy szpiku. Może to zrobić każdy w naszej siedzibie przy ulicy Limanowskiego 42. Potrzebny jest tylko dowód osobisty. Szpik pobieramy też w trakcie specjalnych zbiórek wyjazdowych. Planujemy taką zorganizować już 25 września na ulicy Żeromskiego.

Miss Klaudia Natorska organizowała akcję poboru krwi i szpiku. Opowiada nam o tym, jak niewiele potrzeba, aby pomóc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie