Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzem radomskiej ortografii został Michał Dzierża

ik
Michał Dzierża tytuł odebrał od autora dyktanda profesora Andrzeja Markowskiego.
Michał Dzierża tytuł odebrał od autora dyktanda profesora Andrzeja Markowskiego. Łukasz Wójcik
Michał Dzierżak jest Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii. W sobotnim dyktandzie popełnił tylko trzy błędy i pokonał 218 konkurentów do tytułu.

O zwycięzcy

O zwycięzcy

Michał Dzierżak, Radomski Mistrz Ortografii ma 19 lat, jest radomianinem. W tym roku zdawał maturę w VI liceum imienia Jana Kochanowskiego. Od października będzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego pasją jest literatura, zwłaszcza współczesna.

Miejska Biblioteka Publiczna konkurs o tytuł Mistrza Ortografii zorganizowała już po raz czwarty. W tym roku padł rekord liczby osób, które zdecydowały się napisać dyktando. Zgłosiło się do niego blisko 290 osób. Ostatecznie z tekstem przygotowanym przez profesora Andrzeja Markowskiego, przewodniczącego Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk zmierzyło się 218 osób.

- To wyrafinowany tekst z wyrazami, których teraz na ogół się nie piesze, są w nim słowa dawniejsze, ale takie, które zachowały się w słownikach - mówi profesor Andrzej Markowski.

W tegorocznym dyktandzie trzeba było się wykazać znajomością pisowni łącznej i rozłącznej oraz z łącznikiem. Uczestnicy nie ukrywali, że te właśnie fragmenty sprawiały im największą trudność. Nikt nie napisał tekstu bezbłędnie.

Michał Dzierżak, zwycięzca dyktanda zrobił trzy błędy. Po raz trzeci wziął też udział w radomskim sprawdzianie.

- W dwóch poprzednich dostałem wyróżnienia, moja forma zwyżkowała, postanowiłem więc znów spróbować - żartował Michał Dzierżak. - Tym razem zdobyłem pierwszą nagrodę.

Zdaniem Michała, aby poznać i zapamiętać zasady polskiej pisowni trzeba dużo czytać. To jego klucz do sukcesu.

- Ze słowem pisanym wiążę swoją przyszłość - przekonywał zwycięzca. - Od października będą studiował polonistykę we Wrocławiu. Literatura, zwłaszcza współczesna to moja pasja.

Niespodzianką tegorocznego dyktanda była świetna praca Joanny Chedy. Ta czternastolatka, uczennica gimnazjum numer 13 zdobyła trzecią nagrodę. W radomskiej klasówce wzięła udział po raz pierwszy.

- Spodziewałam się, że będzie trudniej - mówiła Joanna. - Największą trudność sprawiła mi pisownia łączna i rozdzielna. Spodziewam się, że mogłam popełnić tu jakiś błędy. Ale w dyktandzie były wręcz szkolne wyrazy.

Joanna, tak jak Michał przekonuje, że najważniejsze jest oczytanie. Nie studiując słowniki, a czytając najłatwiej jest poznać tajniki polskiej pisowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie