Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro 2021. Krystyna Działak i Koło Gospodyń Wiejskich Łączanianki zwyciężyły w powiecie radomskim

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Łączanianki z gminy Wierzbica wygrały wśród Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie radomskim. To bardzo aktywna grupa, którą można spotkać na różnych imprezach okolicznościowych.
Łączanianki z gminy Wierzbica wygrały wśród Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie radomskim. To bardzo aktywna grupa, którą można spotkać na różnych imprezach okolicznościowych. Archiwum Koła Gospodyń Łączanianki
Trwa tegoroczna edycja największego w Polsce plebiscytu wiejskiego i rolniczego - Mistrzowie Agro. W minionym tygodniu poznaliśmy już zwycięzców w powiecie radomskim w kategorii Sołtys Roku oraz Koło Gospodyń Wiejskich Roku.

Wśród sołtysów w powiecie radomskim triumfowała Krystyna Działak z Maliszowa w gminie Kowala. Zdobyła 179 głosów. Funkcję sołtysa pełni od siedemnastu lat. Obecnie przebywa na emeryturze, wcześniej pracowała w gospodarstwie, pracowała też jako szwaczka. Należy do maliszewskiego koła gospodyń wiejskich, zespołu ludowego Niezapominajki. W jej sołectwie mieszka ponad pięćset osób, we wrześniu tego roku oddano tu do użytku piękną i dobrze wyposażoną świetlicą. - Bardzo lubię współpracować z mieszkańcami, zawsze można na nich liczyć, także na wójta Dariusza Bulskiego, samorządowców i Urząd Gminy w Kowali - przyznaje laureatka.

Drugie miejsce zajęła Anna Piątek z Suliszki w gminie Wierzbica - 158 głosów. Na trzeciej pozycji uplasowała się Małgorzata Klocek z Dąbrówki Warszawskiej, która uzyskała trzy głosy.

W kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku w powiecie radomskim triumfowało koło Łączanianki z gminy Wierzbica. Zdobyło 292 głosy. Do koła należą mieszkanki wsi Łączany. Jego historia jest długa, swój początek ma w 1963 roku. Za dwa lata będą obchodziły jubileusz, 60-lecia istnienia. Obecnie do koła należy ponad trzydzieści osób, dołączają do niego również panowie.

- Udzielamy się przy wielu okazjach, np. na dożynkach gminnych lub powiatowych, spotykamy się z dziećmi, bierzemy udział w różnych imprezach, często gościmy w Muzeum Wsi Radomskiej, angażujemy się w wydarzenia parafialne - mówią: prezes koła Ewa Błeszyńska oraz członkini Małgorzata Winiarska. Gospodynie jeżdżą na różne wycieczki, organizują okolicznościowe imprezy, jak Dni Seniora, Dzień Kobiet. Jeśli chodzi o potrawy, Łączanianki słyną głównie z pierogów. Tradycje przechodzą z pokolenia na pokolenia. Siedzibą koła jest świetlica w strażnicy w Łączanach. Na drugiej pozycji znalazły się Maziarzanki z Maziarzów Starych w gminie Iłża - 239 głosów. Trzecie miejsce przypadło kołu gospodyń z Maliszowa w gminie Kowala, które uzyskało 134 głosy.

Laureaci z powiatu awansowali do wojewódzkiego finału, w którym głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 8 listopada. Ono wyłoni zwycięzców w skali województwa w kategoriach: Sołtys Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Sołectwo Roku i Gospodarstwo Agroturystyczne Ro-ku. Głosowanie w finale wojewódzkim potrwa do wtorku 16 listopada do godziny 21. Z kolei Ogólnopolski finał plebiscytu rozpocznie się w środę, 17 listopada i potrwa do wtorku 23 listopada do godziny 21.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie