Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi mistrzowie pióra. Uczniowie podstawówek pisali dyktando

Anna GOGUŁA
Dwudziestu jeden uczniów gimnazjów, uzbrojonych w długopisy sprawdzało swoją wiedzę ortograficzną.
Dwudziestu jeden uczniów gimnazjów, uzbrojonych w długopisy sprawdzało swoją wiedzę ortograficzną. fot. archiwum placówki
Nie było łatwo.
Uczniowie szkół podstawowych pisali nieco łatwiejsze dyktando.
Uczniowie szkół podstawowych pisali nieco łatwiejsze dyktando.

Uczniowie szkół podstawowych pisali nieco łatwiejsze dyktando.

Z trudnymi wyrazami zmagali się nie tylko uczniowie gimnazjów, ale i podstawówek. Teksty były dostosowane do ich poziomu edukacyjnego, co nie znaczy, że proste. Niektórym uczestnikom konkursu sprawiły one niemało trudności.

"Wstałem z łóżka, spojrzałem w lustro i zamarłem. Oblicze, które ujrzałem, było przerażające. Włosy sterczące, oczy podkrążone, cera bladosina." Nie są to wnioski wyciągnięte zaraz po przebudzeniu, tylko tekst dyktanda, które pisali uczniowie szkół podstawowych.

Dyktando odbyło się w palcówce już po raz ósmy. - Już na stałe wpisało się ono w harmonogram imprez organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski". W sprawdzianie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszego regionu, którzy wcześniej zostali wyłonieni przez szkołę - wyjaśnia Urszula Strzelczyk, dyrektor.

DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I PODSTAWÓWEK

Każda placówka typowała po trzy osoby. W sumie do konkursu przystąpiło dwudziestu jeden uczniów z pobliskich gimnazjów: Świerży Górnych, Kozienice, Mniszewa, Garbatki-Letnisko, Głowaczowa oraz Gniewoszowa. Swoje umiejętności sprawdzało też dwudziestu czterech uczniów pobliskich szkół podstawowych między innymi z Ryczywołu, Kozienic, Garbatki-Letnisko, Stanisławic, Piotrkowic, Augustowa i Janikowa. Trudność dyktanda była dostosowana do umiejętności uczniów.

- W trakcie doboru tekstu zawsze staramy się, żeby był on z humorem. Staramy się też dobierać tematy z życia codziennego, a poziom trudności ortograficznej dostosowany jest do wieku uczestników konkursu zgodnie z programem przewidzianym zarówno dla szkoły podstawowej, jaki i gimnazjalnej - mówi o konkursie dyrektor.

- Organizując dyktando bazujemy na doświadczeniach nauczycieli polonistów. Od lat współpracuje z nami pani Leokadia Cieślik, doradca metodyczny, która czyta tekst dyktanda i bierze udział w pracach komisji sprawdzającej.

STRES SZYBKO MINĄŁ

Jak to w trakcie każdego sprawdzianu, w pierwszych minutach na twarzach uczestników widoczny był stres.

- Ten jednak mija zwykle po pierwszym odczytaniu tekstu dyktanda. Dodatkowo niektórzy uczniowie są już bogaci w doświadczenia z poprzednich lat, kiedy to brali udział w dyktandzie jako uczniowie szkół podstawowych. Wkrótce najlepsi uczniowie zostaną nagrodzeni - opowiada Urszula Strzelczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie