Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z gimnazjum „Kopernika” w rezydencji Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W integracyjnym rajdzie do Oblęgorka wzięło udział ponad 70 uczniów „Kopernika” z opiekunami.
W integracyjnym rajdzie do Oblęgorka wzięło udział ponad 70 uczniów „Kopernika” z opiekunami. Archiwum szkolne
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum numer 2 uczcili rok sienkiewiczowski. W tym celu wybrali się do letniej rezydencji pisarza w Oblęgorku w województwie świętokrzyskim.

Dzisiaj, podobnie jak sto lat wcześniej, pałacyk Henryka Sienkiewicza nadal wzbudza zachwyt wśród zwiedzających. Pierwszoklasiści z szydłowieckiego „Sienkiewicza” właśnie to miejsce wybrali sobie na coroczny rajd integracyjny.

Ponad 70 gimnazjalistów ze swymi nauczycielami rozpoczęło wyprawę od wizyty w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin oraz 100-lecie śmierci noblisty).

- Uczniowie zwiedzili starannie odrestaurowane i urządzone wnętrza pałacyku, gabinet, czyli miejsce letniej pracy pisarza udekorowane portretami swoich dzieci i trofeami myśliwskimi, salon z licznymi prezentami ofiarowanymi pisarzowi przez jego wielbicieli, jadalnię z galerią sienkiewiczowskich bohaterów powieści – wylicza Robert Górlicki, wicedyrektor szydłowieckiego gimnazjum. Sienkiewicz jako pierwszy Polak otrzymał w 1905 roku literacką nagrodę Nobla „za wybitne zasługi w sztuce epickiej”. Wyróżnienie to uzyskał głównie dzięki powieści „Quo vadis”, choć nasi rodacy na całym świecie łączą pisarza nierozerwalnie z powieściami historycznymi „Krzyżacy”, a zwłaszcza z „Trylogią”.

Jak relacjonuje młodzież, w rezydencji można godzinami słuchać wspaniałej i barwnej narracji przewodników, nawał zwiedzających, choć chętnych do słuchania i zwiedzających jest wielu. Ostatnim punktem odwiedzin były urokliwe alejki pałacu. W jesiennej szacie prezentuje on się naprawdę wspaniale, powagi dodaje mu postać husarza na szczycie.

Po wizycie w Oblęgorku gimnazjaliści udali się jeszcze do dębu Bartka w pobliskim Zagnańsku, który jest znany, w kraju pomnikiem przyrody, liczącym sobie 30 metrów wysokości i 13 m w obwodzie pnia. Podczas wycieczki młodzieżą opiekowali się wychowawcy klas pierwszych: Agnieszka Zaręba, Beata Piekarska, Andrzej Garlej, pedagog szkolny Beata Gołąbek i Michał Stefanek. Gimnazjum dziękuje Miejskiej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szydłowcu za dofinansowanie wycieczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie