Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z regionu radomskiego o dopalaczach. Szokujące wyniki ankiety

Piotr Kutkowski [email protected]
O dopalaczach mówiła Aneta Pawlicka z policji.
O dopalaczach mówiła Aneta Pawlicka z policji. Fot. piolicja
Ponad 7 procent ankietowanych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie radomskim przyznało się do zażywania dopalaczy.

Uczniowie najczęściej zażywają dopalaczy na wagarach, po zajęciach lekcyjnych oraz na wycieczce, obozie, koloni - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez mazowiecka policję. Zdecydowana większość z jej uczestników twierdzi, że nigdy nie zażywała takich środków, ale 7 ,6 procent przyznało, że tak.

Ankietę przeprowadzono w maju tego roku na grupie 10 tysięcy 985 osób, w tym 5 tysięcy 778 dziewcząt i 5 tysięcy 207 chłopców. Uczestnikami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia, oraz powiatów radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Stanowili oni 27 procent wszystkich uczniów tych szkół w regionie radomskim.

Według opinii uczniów dopalacze zażywane są najczęściej w klubach młodzieżowych - 62,25 procent, u znajomych, a także w szkolnych toaletach i okolicach szkoły. Młodzież wskazała, że uczniowie najczęściej zażywają dopalacze na wagarach, po zajęciach szkolnych oraz na wycieczce, obozie, kolonii. Do zażywania przyznało się 7,6 procent ankietowanych, z tego 3,9 procent było w szkole pod wpływem tych środków.

Ci, którzy zażywali dopalaczy twierdzili, że zrobili to najczęściej kierując się ciekawością i namowa znajomych, a przychodzili do szkoły pod wpływem tych środków, bowiem sięgają po nie bardzo często, w większości codziennie.

Przeważająca większość badanych - ponad 77 procent przekonywała, że posiada wystarczającą wiedzę na temat dopalaczy, w czym największa zasługa nauczycieli, internetu, rodziców a także ekologów i koleżanek.

Na pytanie do kogo zwrócą się mając kłopot z dopalaczami ankietowani najczęściej wskazywali rodziców, kolegów, pedagogów, psychologów, ale dość dużo grupa - 14,7 procent nie powiedziałaby o tym problemie nikomu.

Badania te mają być wskazówka dla policji, szkół i innych instytucji zaangażowanych w walkę z narkotykami i dopalaczami.

Problem dopalaczy

Masz wątpliwości, czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy

800 060 800 - bezpłatna, całodobowa infolinia głównego inspektora sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze.

116 111 - to Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. 800 100 100 - to numer telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci, a 800 12 12 12 - to Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon j czynny od poniedziałku do piątku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie