Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z zagranicy uczyła się fizyki i poznawała nowe technologie w Zespole Szkół w Kozienicach, w ramach projektu Erasmus+

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Uczniowie i nauczyciele z czterech krajów europejskich przyjechali na warsztaty do Kozienic.
Uczniowie i nauczyciele z czterech krajów europejskich przyjechali na warsztaty do Kozienic. Paweł Boryczka
Od 11 października do 16 października 2021 w Zespole Szkół numer 1 imienia Legionów Polskich w Kozienicach przebywało 24 uczniów i 8 nauczycieli ze szkół z Francji, Portugalii, Niemiec i Włoch. W spotkaniu uczestniczyło też 13 uczniów z Kozienic i kilku polskich nauczycieli. Wspólnie pracowali nad projektem Erasmus+ Eupantec2019 "Physics and New Technologies".

Młodzież z zagranicy uczyła się w kozienickim Zespole Szkół

Celem spotkania była wspólna praca nad projektem Erasmus+ Eupantec2019 "Physics and New Technologies" i realizacja kolejnych zadań zawartych w planie projektu. Ten bardzo zaawansowany i ambitny projekt postawił przed uczestnikami bardzo wysokie wymagania.

Każda ze szkół uczestniczących w programie przygotowała swoje prezentacje na warsztaty w Kozienicach, chociaż główny ciężar przygotowania warsztatów spoczywał na gospodarzach spotkania.
Tytuł spotkania w Kozienicach to "Energy", jako że kozienicka placówka współpracuje z Enea i pobliską elektrownią. W związku z COVID-19 w projekcie nadrabialiśmy też zaległości z Francji i dołączyliśmy zaległe tematy: Environment and Society.

Strona polska była odpowiedzialna za przeprowadzenie warsztatów dotyczących wykorzystania mikrokontrolerów Raspberry Pi Pico z MicroPythonem do wykonywania eksperymentów fizycznych; między innymi pomiar parametrów środowiska: temperatura, ciśnienie, wilgotność, jakość powietrza, badanie efektywności źródeł światła- pomiar luminancji, wykorzystanie bramki optycznej, wykonywanie pomiarów terenowych -datalogger, przesyłanie wyników eksperymentów przez sieć za pomocą mikrokontolera i protokołu MQTT oraz wyświetlanie odpowiednich wykresów.

Kozienicka szkoła przygotowała też eksperymenty wykorzystujące sprzęt Vernier do eksperymentów obrazujących zmiany różnych form energii.

Szkoła z Niemiec przygotowała eksperyment wykorzystujący sensory zawarte w telefonie komórkowym oraz aplikację Phyphox.

Szkoła z Portugalii przygotowała eksperyment Joule'a wykorzystujący układy pomiarowe z oprogramowaniem przygotowanym przez kozienicką szkołę. Zarówno dla szkoły niemieckiej i portugalskiej użyczono sprzęt gospodarstwa domowego: blendery i wirówki do sałaty.

Szkoła francuska przygotowała warsztaty wykorzystujące roboty pracujące pod nadzorem Pythona wraz z zestawem sensorów.

Natomiast szkoła włoska przygotowała eksperymenty do pomiaru parametrów środowiska, bazujące na sprzęcie firmy Pasco.

Goście poznawali nasz kraj

Uczniowie w trakcie tych kilku dni pobytu w Polsce poznawali również nasz kraj, zwiedzili Muzeum Marii Curie w Warszawie, odbyli wizytę w Centrum Kopernika, mieli też unikalną okazję zwiedzić jedną z największych elektrowni w Europie- Elektrownię Enea w Świerżach Górnych.

Oprócz poznawania fizyki i nowych technologii uczniowie mieli możliwość poznania nowych przyjaciół i rozmowy w kilku językach obcych.

Podsumowaniem spotkania były pomiary terenowe z pomocą układów bazujących na Raspberry Pi Pico w Kazimierzu Dolnym. Przygotowane przez kozienickich uczniów układy pomiarowe świetnie się spisały i bez zarzutu zapisały w pamięci wyniki eksperymentów.

Niezwykły projekt edukacyjny

Projekt EUPANTEC2019 jest w 100 procentach finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Jego zakończenie jest planowane na 31 sierpnia 2022.

W marcu i maju kozieniccy uczniowie udadzą się do Monachium i Porto, a stamtąd do pobliskich szkół partnerskich: Viscardi-Gymnasium Fürstenfeldbruck oraz znajdującej się nad samym Atlantykiem Escola Secundária de Rocha Peixoto w Povoa de Varzim.

W projekcie biorą też udział: francuskie liceum Lycée Pilote Innovant International z Poitiers oraz Technikum Pietro Scalcerle w Padwie.

Szkoła z Kozienic jest szkołą odpowiedzialną za koordynację całego projektu. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na witrynie projektu: eupantec2019.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie