Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze szkoły w Dzierzkówku Starym z gminy Skaryszew objechała na rowerach historyczne miejsca

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W gminie Skaryszew nie brakuje ciekawych, historycznych miejsc. Uczniowie z Dzierzkówka Starego odwiedzili niektóre z nich.
W gminie Skaryszew nie brakuje ciekawych, historycznych miejsc. Uczniowie z Dzierzkówka Starego odwiedzili niektóre z nich. Fot Nadesłane przez organizatora
Teren gminy Skaryszew, obfituje w miejsca pamięci historycznej. Przekonali się o tym uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzierzkówku Starym, którzy rowerami pokonali trasę odwiedzając miejsca, gdzie działy się ważne, często tragiczne wydarzenia.

Rowerowy rajd w gminie Skaryszew uczniów z Dzierzkówka

Od września 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym realizowana jest innowacja pedagogiczna „Wycieczki rowerowe do miejsc historycznych na terenie Gminy Skaryszew”. Podczas lekcji geografii, religii, historii uczniowie pod kierunkiem nauczycieli Roberta Jóźwika i Anny Gołębiowskiej przygotowywali się do realizowanych wiosną 2022 roku wycieczek rowerowych. Wspólnie z uczniami opracowano mapę miejsc, do których warto jechać.

Na liście znalazły się: pomnik i kościół w Odechowie, pomnik pamięci 22-letniego bombardiera Antoniego Muczynisa - żołnierza II Baterii 3 Lubelskiego Dywizjonu Artylerii Konnej znajdujący się w Makowie, miejsce upamiętniające historyczny zrzut lotniczy w Podobwodzie Armii Krajowej w Skaryszewie, krzyż upamiętniający zastrzelenie w 1944 roku mieszkańca Zenonowa - Józefa Ulatowskiego, kościół w Bardzicach pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli i pomnik ofiar zbrodni hitlerowskich w Podsuliszce.

Uczniowie dotarli również na teren gminy Iłża, na pole bitwy z 8-9 września 1939 roku pod Iłżą, upamiętniające natarcie na Kotlarkę i Prędocin. To tylko część miejsc tras rowerowych. Pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch” uczestnicy objechali gminę Skaryszew, a przy okazji nauczyli się wiele o przodkach, wśród których byli dziadkowie, wujkowie i sąsiedzi niektórych uczniów.
Nauczyciele przy okazji wycieczek przekazywali nam także wiedzę przyrodniczą. Uczniowie wsłuchiwali się w śpiew ptaków i oglądali przydrożne rośliny.

- W kolejnym roku szkolnym planujemy dalsze wycieczki wzbogacone o spotkania z żyjącymi świadkami tamtych dni. Jesteśmy przekonani, że zajęcia sprawią, że nasi uczniowie będą dbać o tradycje i przekazywać uzyskane informacje swoim bliskim. Dbałość o patriotyzm to główny cel działań w naszej szkole. „Musimy znać nasze korzenie, wiedzieć skąd jesteśmy – powiedział Adam Maleta, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzierzkówku Starym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie