Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Klub Historyczny w VI Liceum w Radomiu. Doktor Anna Machcewicz o strajkach z 1980 roku

Barbara Koś
Z lewej - Anna Machcewicz, z prawej - Elżbieta Moczarska.
Z lewej - Anna Machcewicz, z prawej - Elżbieta Moczarska. Tadeusz Klocek
Spotkanie z doktor Anną Machcewicz, autorką książki „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”odbyło się w poniedziałek w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego.

„Bunt” jak określili krytycy, to wielowątkowa, pasjonująca opowieść o wydarzeniu, które zmieniło Polskę. Zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały lepsze życie. A jednak nadszedł bunt. Ukazująca się w 35. rocznicę tamtych wydarzeń książka to pierwsza pełna opowieść o Wielkim Strajku z sierpnia 1980 roku. Choć jego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej, akcja rozgrywała się w określonym miejscu i czasie, nie jest to historia lokalna. Te same hasła i postulaty podjęli protestujący w Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, we Wrocławiu, na Śląsku i w dziesiątkach innych miejsc w całej Polsce. „Bunt” łączy elementy reportażu, opowieści historycznej i analizy społecznej.

W spotkaniu uczestniczyła też Elżbieta Moczarska, córka Kazimierza Moczarskiego, a obecność obu pań odbyła się w ramach projektu Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, który polega na zakładaniu w szkołach Młodzieżowych Klubów Historycznych. W "Kochanowskim" właśnie powstał taki Klub pod opieka Adama Duszyka. Teraz zadaniem uczniów, biorących udział w projekcie jest przeczytanie 10 książek nominowanych do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i wytypowanie najlepszej.

"Bunt" jest nominowany do Nagrody. A zadaniem Klubu jest poznanie najnowszych tytułów literatury historycznej dotyczącej historii Polski po 1918 r. oraz przyznanie nagrody dla najlepszej książki w ocenie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, członków Klubów.

Fundacja im. Zofii i Kazimierza zapewnia każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do nagrody, dzięki czemu uczniowie mogą się zapoznać ze wszystkimi pozycjami, a także mieć do nich ciągły dostęp w trakcie pisania tekstów recenzenckich. W dniach 2-3 grudnia br. w Warszawie odbędzie się spotkanie wyjazdowe przedstawicieli wszystkich klubów (około 60 osób), na którym młodzież wyłoni najlepszą jej zdaniem książkę historyczną wybraną spośród 10 nominacji. Spotkanie będzie miało charakter edukacyjno-warsztatowy, odbędzie się w Domu Spotkań z  Historią w Warszawie, partnera edukacyjnego projektu, z udziałem uznanych historyków i dziennikarzy.

Poniedziałkowe spotkanie było więc takim "treningiem". Uczniowie mogli zapytać autorkę o jej warsztat pracy, poszczególne etapy zbierania i systematyzowania źródeł, a także sam proces twórczy. Była to również doskonała okazja do wyrażenia przez młodzież opinii o książce, a także pogłębionej rozmowy na temat wydarzeń rozgrywających się podczas Wielkiego Strajku w sierpniu 1980 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie