MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Może zabraknąć krwi

Agnieszka WITCZKA
- Okres wakacyjny jest dla nas najcięższy. Apelujemy do ludzi dobrego serca, by wspomogli potrzebujących - mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
- Okres wakacyjny jest dla nas najcięższy. Apelujemy do ludzi dobrego serca, by wspomogli potrzebujących - mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. M. Genca

- Na razie radomskie szpitale otrzymują krew bez żadnych zakłóceń, nie można jednak mówić o zapasach. Część planowanych operacji ze względu na ryzyko braku krwi zostaje przenoszona na inne terminy - mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Coraz mniej honorowych dawców oddaje krew. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc. Honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy. W miesiącach letnich nie można przeprowadzać akcji poboru krwi w szkołach ani na uczelniach wyższych. Niestety, w okresie gdy dawców jest mniej, dochodzi do większej liczby wypadków w związku z czym wzrasta zapotrzebowanie na krew.

- Na razie dwanaście szpitali w Radomiu i regionie, które są obsługiwane przez nasze Centrum może liczyć, że otrzyma na wezwanie odpowiednią ilość krwi. Gorzej jest, jeśli o ten cenny lek proszą nas zaprzyjaźnione placówki z innych miast. Staramy się jednak robić wszystko co w naszej mocy, by pomoc. Przedwczoraj sześć jednostek krwi uratowało 28-letnią kobietę z Katowic - mówi dyrektor Centrum.

W okresie wakacyjnym liczba honorowych dawców zmniejsza się nawet o 50 procent.

- Apelujemy do radomian, by nie obawiali się oddawać krwi. Wszystko odbywa się nie tylko bezpiecznie, ale i bezboleśnie. Sam pobór trwa zaledwie kilka minut, dawca ma możliwość bezpłatnego wykonania dokładnych badań. Normalnie trzeba za nie zapłacić 150 zł - mówi dyrektor Waniek.

Potencjalni krwiodawcy powinni wiedzieć, że krew można przechowywać 35 lub 42 dni, inaczej traci ważność.

- Na razie dyrekcja Centrum uspokaja nas, w gorszej sytuacji niż radomskie lecznice są z pewnością szpitale w innych, większych miastach. Z doświadczenia wiem jednak, że okres letni to wypadki drogowe, wypadki podczas żniw, gdzie trzeba ratować życie maluchom, które przejechał ciągnik czy wpadły pod kosiarkę. Wtedy zwiększa się zapotrzebowanie na ten cenny lek - mówi Andrzej Cieślik, dyrektor szpitala przy ul. Tochtermana w Radomiu.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Limanowskiego 42 czeka na krwiodawców od piątku do soboty w godzinach 7-14.30. Należy przynieść z sobą dowód.

Gdzie i kiedy przyjedzie ambulans?

W lipcu

15 - Wolanów
20 - Warka
27 - Szydłowiec
31 - Borkowice
Na razie nie jest znana jeszcze data przyjazdu ambulansu do Zwolenia oraz miejscowości, które ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwiedzi w sierpniu.
Honorowi dawcy krwi mogą się zgłaszać do Centrum Krwiodawstwa przy ul. Limanowskiego 42 w Radomiu w godzinach 7-14.30. Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat. Na miejsce trzeba zjawić się na czczo lub po delikatnym śniadaniu. Krwiodawca poddaje się badaniom i jeśli wszystko jest w porządku oddaje krew. Jest częstowany kawą lub herbatą i słodyczami. Na wynos otrzymuje siedem czekolad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie