Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można otwierać przedszkola? Większość dzieci z Radomia raczej nigdzie nie pójdzie, bo rodzice boją się o ich zdrowie

sok
Nie jest wykluczone, że po 6 maja przedszkola nadal będą puste, bo większość rodziców boi się o zdrowie swoich dzieci.
Nie jest wykluczone, że po 6 maja przedszkola nadal będą puste, bo większość rodziców boi się o zdrowie swoich dzieci. Antoni Sokołowski
Premier zdecydował, że 6 maja przedszkola mogą działać, także te oddziały w szkołach podstawowych. Jednak rosną obawy samorządów, czy to jest bezpieczne. Najbardziej boją się rodzice przedszkolaczków, a większość wypowiadających się w ankiecie w Radomiu deklaruje, że nigdzie nie puści dzieci.

- Decyzja rządu o otwarciu przedszkoli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. Stopniowe uruchamianie będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

To nie takie proste

Okazuje się jednak, że zalecenia sanitarne są tak restrykcyjne, że trudno mówić o łatwym uruchomieniu przedszkoli.

- Decyzję o otwarciu tych placówek mają podjąć organy prowadzące po uwzględnieniu wytycznych GIS i podmiotów nadzorujących. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, w tym szczególnie tych najmłodszych - stwierdza Radosław Witkowski, prezydent Radomia na swoim profilu na Facebooku.

Jednocześnie prezydent zwrócił się do mieszkańców o udział w ankiecie, czy przedszkola powinny być otwarte. To tej pory 83 procent rodziców było przeciwnych otwieraniu placówek, a 17 procent była za.

- Jest bardzo wiele problemów trudnych do rozwiązania. Jak mamy otwierać oddziały przedszkolne działające w szkołach, skoro do 24 maja szkoły nie prowadzą nauki. Są nieczynne. A jeśli są nieczynne, to nielogiczne jest, by w tych samych budynkach uruchamiać oddziały przedszkolne - komentuje Karol Semik, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za sprawy oświaty.

Karol Semik dodaje, że najtrudniejsza sprawą, jest zabezpieczenie pracowników przedszkola i dzieci tak, by nie doszło do zarażania.

- Potrzebny jest sprzęt ochrony niemal taki sam, jaki jest używany w szpitalach, a wiemy, jak bardzo brakuje maseczek, kombinezonów, czy środków do dezynfekcji. Koszty otwarcia przedszkoli są więc ogromne i musi je ponosić organ założycielski - dodaje wiceprezydent.

Zdania rodziców

O planach otwarcia przedszkoli dyskutują także rodzice maluchów z Radomia. Przytłaczająca większość deklaruje, że nie wyśle dzieci do przedszkoli.

- Nie bardzo wyobrażam sobie pracę w reżimie sanitarnym z tak małymi dziećmi. Nie da się ich trzymać na odległość, często trzeba pomagać im w czynnościach higienicznych. A co jeśli ktoś będzie chory? Kwarantanna obejmie całą kadrę i rodziny dzieci? Szalony pomysł według mnie - pisze pani Iwona.

- Będąc w pracy cały dzień bym się zastanawiała i denerwowała czy moja córka jest bezpieczna w przedszkolu, czy jest zachowana odpowiednia higiena i czy panie opiekunki dadzą sobie radę w opiece nad tymi maluszkami w obecnej sytuacji. My dorośli mamy problem z zachowaniem wymaganych restrykcji a co dopiero dzieci. Zdecydowanie za wcześnie na ten powrót!! - dodaje pani Ania.

- Jestem nauczycielką w przedszkolu. Bardzo chciałabym wrócić do pracy, ale nie przy takiej liczbie zachorowań jaka dzień w dzień jest podawana. Również uważam, że to za wcześnie. Ja wytrzymam w maseczce, jednak obawiam się, że małe dziecko tyle godzin nie wytrzyma - pisze pani przedszkolanka.

Koszty ponosi gmina

Według zaleceń, to organ prowadzący przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej, czyli najczęściej gmina ma obowiązek pomóc dyrektorowi przedszkola w zapewnieniu opieki nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych. Gmina ma też zapewnić środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki. W miarę możliwości organ zapewnić ma dodatkowe pomieszczenia dla dzieci, a także wyposażenie tych pomieszczeń. Ponadto, w razie potrzeby gmina zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem. Organ prowadzący ma także wspierać dyrektora placówki w organizacji żywienia, przygotować szybki sposób komunikacji z dyrektorem, na przykład do raportowania o liczbie dzieci lub w sytuacji podejrzenia zakażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie