Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Można składać wnioski o dodatek węglowy. Mieszkańcy powiatu białobrzeskiego ruszyli po wsparcie. Zobaczcie, jak można je uzyskać

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Archiwum
Mnóstwo ludzi odwiedziło już wyznaczone punkty w powiecie białobrzeskim, aby złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Gospodarstwa domowe mogą wnioskować o wypłatę 3 tysięcy złotych. Zobaczcie, jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze i komu przysługują.

Już można składać wnioski o dodatek węglowy. Ludzie masowo ruszyli po wsparcie. Zobaczcie, jak można je uzyskać

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Zgodnie z przyjętymi przepisami wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Mieszkańcy tłumnie ruszyli do wyznaczonych punktów składać wnioski

Wnioski o dodatek węglowy można składać od środy, 17 sierpnia. W każdej gminie powiatu białobrzeskiego wyznaczono punkty, w których można to zrobić. Są to głównie Miejsko-Gminne oraz Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Zainteresowanie dodatkiem jest bardzo duże, a przed punktami tworzą się kolejki.

- Nasza placówka zaczęła przyjmować wnioski 17 sierpnia. Zainteresowanie wśród mieszkańców gminy jest duże i tworzą się kolejki, jednak proces przebiega pomyślnie

- mówi jedna z pracownic Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w w Promnej.

Niektóre punkty są jeszcze w trakcie przygotowań i będą przyjmować wnioski dopiero od poniedziałku, 22 sierpnia.

- Obecnie nasi pracownicy zajmujący się dodatkiem węglowym przechodzą szkolenie. Czekamy na potrzebne środki i przyjmowanie wniosków zaczniemy od 22 sierpnia

- informuje jedna z pracownic Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach.

W Białobrzegach wnioski przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Białobrzegach, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

W Stromcu wnioski przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stromcu przy ulicy Piaski 4, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

W Promnie wnioski przyjmowane są w Urzędzie Gminy Promna, w godzinach:

  • w poniedziałki – od 7:20 do 16
  • od wtorku do piątku – od 7:20 do 15:10.

W Wyśmierzycach wnioski przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyśmierzycach przy ulicy Mickiewicza 75, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

W Radzanowie wnioski przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Radzanowie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

W Starej Błotnicy wnioski przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Błotnicy, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30.

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, czy burmistrz miejscowości, w której mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, na przykład kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych.
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie