Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Radom rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziewiętnastu używanych autobusów przegubowych

Kamil Kozieł
Kamil Kozieł
- Najstarsze przegubowce mają ponad 20 lat i niebawem zastąpią je 10-letnie wozy z klimatyzacją - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw technicznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
- Najstarsze przegubowce mają ponad 20 lat i niebawem zastąpią je 10-letnie wozy z klimatyzacją - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw technicznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Szymon Wykrota
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu rozstrzygnęło przetarg na dostawę 19 używanych autobusów przegubowych. Zgodnie z umową komunalna spółka będzie spłacała 18-metrowe wozy w ratach przez pięć lat i po tym okresie mogła je wykupić za siedem procent ich wartości.

Tym sposobem przewoźnik z ulicy Wjazdowej etapami odmładza swój tabor. W tym roku zamierza pozbyć się najstarszych i zarazem najbardziej zniszczonych wozów.

Nie więcej niż dziesięć lat

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji rozpisując przetarg, postawiło warunek, że wszystkie autobusy muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2006 roku i żaden nie może mieć więcej niż 900 tysięcy kilometrów przebiegu. Pojazdy muszą być na olej napędowy, a ich silniki o mocy nie mniejszej niż 300 koni mechanicznych. Wozy muszą pomieścić w sumie minimum 170 osób i posiadać przynajmniej 44 miejsca siedzące. Obowiązkowa jest również klimatyzacja całego wnętrza.

- W przetargu wpłynęła tylko jedna oferta spółki Leasing z Warszawy i spełnia postawione przez nas warunki. Cena oferty na całość zamówienia wynosi 4 miliony 383 tysiące 675 złotych i 88 groszy - informuje Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw technicznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Firma zaoferowała 18-metrowe MAN-y, które dotychczas jeździły po stołecznych ulicach.

Nowe barwy i kasowniki

Pierwsza partia spośród 19 autobusów ma trafić na teren zajezdni przy ulicy Wjazdowej już niebawem. Jednak nie oznacza to, że od razu wyjadą na radomskie ulice do obsługi linii.

- Zanim to nastąpi muszą zostać przemalowane w barwy miejskie, zgodnie z obowiązującym wzorem. Ponadto w każdym pojeździe zostaną zamontowane kasowniki i elektroniczne tablice systemu informacji pasażerskiej - wyjaśnia Krzysztof Kowal.

Najstarsze pójdą na złom

Los ostatnich sześciu przegubowych MAN-ów, które wyprodukowano w 1993 roku oraz jednego Neoplana z 1995 roku jest już przesądzony - trafią one na złom. Z eksploatacji zostanie wycofanych także dwanaście 15-metrowych Neoplanów trzyosiowych.

W ubiegłym roku przewoźnik wzbogacił swój tabor o dwadzieścia 12-metrowych MAN-ów wyprodukowanych w 2005 roku i pięć 10-metrowych solarisów z 2006 roku. Wszystkie te autobusy sprowadzono z Oslo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie