Nasza Loteria

Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach. Był biskup Marek Solarczyk

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Msza w kozienickim kościele. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Msza w kozienickim kościele. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej odbyła się w piątek 24 czerwca w Kozienicach. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk, ordynariusz Diecezji Radomskiej. Zobaczcie zdjęcia.

Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej odbyła się w piątek, 24 czerwca o godzinie 12, w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ulicy Jana Kochanowskiego 2 w Kozienicach.

Było to nabożeństwo dziękczynne za otrzymanie dekretu heroiczności cnót założycielki zgromadzenia, Czcigodnej Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej oraz błagalne o łaskę Jej beatyfikacji.

W nabożeństwie, któremu przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej ksiądz biskup Marek Solarczyk uczestniczyli między innymi ojciec Zdzisław Kijas, franciszkanin, promotor dokumentu positio, bez którego nie można kontynuować procesu beatyfikacji - jest on również autorem książki "Z ciemności do światła", w której przedstawia postawę Kazimiery Gruszczyńskiej wobec cierpienia; ksiądz Albert Warso postulator procesu beatyfikacji; siostra Lucyna Czermińska wicepostulatorka procesu beatyfikacji, Siostry Franciszkanki od Cierpiących z Kozienic, starosta kozienicki Krzysztof Wolski, burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman, dyrektor Domu Pomocy Społecznej imienia Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach Elżbieta Czapla, Rada Rycerzy Kolumba imienia Matki Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy Kozienice.

6 kwietnia 2013 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjnego Znamienitej Kozieniczanki, Kazimiery Gruszczyńskiej – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

Teraz wierni cieszą się ogromną łaską, jaką jest podpisany przez Papieża Franciszka, w dniu 9 kwietnia tego roku, Dekret heroiczności cnót Czcigodnej Służebnicy Bożej. To bardzo wielki i znaczący krok na drodze do jej beatyfikacji.

Zobaczcie zdjęcia z piątkowej mszy

Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w Kozienicach 31 grudnia 1848 roku, w rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego. Początkowo uczyła się w domu. W 10 roku życia rozpoczęła naukę w Instytucie Maryjskim w Puławach. Po kilku latach została karnie usunięta za solidaryzowanie się z manifestacjami antyrosyjskimi. Naukę kontynuowała na pensji w Skierniewicach, zabiegając o dyplom upoważniający ją do prowadzenia szkoły w rodzinnym mieście. Po zdaniu egzaminów w Radomiu, nie udzielono jej jednak pozwolenia na otwarcie szkoły ze względu na policyjną opinię o jej antyrosyjskiej postawie.

Po powrocie do Kozienic, Kazimiera zajęła się pracą domową w rodzinie. Codziennie uczestniczyła we Mszy świętej i przystępowała do komunii świętej. Dużo czasu poświęcała na modlitwę i czytanie książek religijnych oraz nawiedzanie chorych. W 21 roku życia publicznie złożyła ślub czystości, jako potwierdzenie pierwszego prywatnego ślubu uczynionego przez nią w wieku 10 lat. Od najmłodszych lat czuła powołanie do życia zakonnego.

W 1875 roku Kazimiera wstąpiła do tworzącego się ukrytego zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Profesję zakonną złożyła 1 czerwca 1879 roku. W 1882 roku ojciec Honorat Koźmiński powierzył jej kierownictwo zakładu dobroczynnego „Przytulisko” i polecił założyć w nim nową rodzinę zakonną. „Przytulisko” stało się domem macierzystym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

Matka Kazimiera stała się inicjatorką wielu dzieł na rzecz chorych i cierpiących: lecznic, ambulatoriów, przytułków, sierocińców, szpitala dla ubogich matek. Jest także fundatorką dwóch kościołów: w Warszawie i Kozienicach. Szczególnym rysem jej duchowości jest umiłowanie modlitwy i poszukiwanie we wszystkim woli Boga, a także wierność w wypełnianiu tej woli, niezależnie od cierpień, które się z tym wiązały. Była osobą o wielkiej wrażliwości na potrzeby innych, stawiającą w swoim życiu na pierwszym miejscu wartości duchowe. Posiadała szczególny dar taktownego, pełnego miłości stosunku do otoczenia.

Matka Kazimiera Gruszczyńska zmarła w 1927 roku, w opinii świętości. Pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 18 i 19 marca 2022 roku dokonano ekshumacji, rozpoznania i przeniesienia jej doczesnych szczątków do kaplicy bocznej kościoła świętego Józefa w Kozienicach. W 2013 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. 9 kwietnia 2022 roku papież Franciszek podpisał zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Matki Kazimiery. Od tej chwili przysługuje jej tytuł Czcigodnej Sługi Bożej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie