Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej odbyła się w piątek, 24 czerwca o godzinie 12, w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ulicy Jana Kochanowskiego 2 w Kozienicach.
Było to nabożeństwo dziękczynne za otrzymanie dekretu heroiczności cnót założycielki zgromadzenia, Czcigodnej Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej oraz błagalne o łaskę Jej beatyfikacji.
W nabożeństwie, któremu przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej ksiądz biskup Marek Solarczyk uczestniczyli między innymi ojciec Zdzisław Kijas, franciszkanin, promotor dokumentu positio, bez którego nie można kontynuować procesu beatyfikacji - jest on również autorem książki "Z ciemności do światła", w której przedstawia postawę Kazimiery Gruszczyńskiej wobec cierpienia; ksiądz Albert Warso postulator procesu beatyfikacji; siostra Lucyna Czermińska wicepostulatorka procesu beatyfikacji, Siostry Franciszkanki od Cierpiących z Kozienic, starosta kozienicki Krzysztof Wolski, burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman, dyrektor Domu Pomocy Społecznej imienia Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach Elżbieta Czapla, Rada Rycerzy Kolumba imienia Matki Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy Kozienice.
6 kwietnia 2013 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjnego Znamienitej Kozieniczanki, Kazimiery Gruszczyńskiej – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Teraz wierni cieszą się ogromną łaską, jaką jest podpisany przez Papieża Franciszka, w dniu 9 kwietnia tego roku, Dekret heroiczności cnót Czcigodnej Służebnicy Bożej. To bardzo wielki i znaczący krok na drodze do jej beatyfikacji.
Zobaczcie zdjęcia z piątkowej mszy
Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w Kozienicach 31 grudnia 1848 roku, w rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego. Początkowo uczyła się w domu. W 10 roku życia rozpoczęła naukę w Instytucie Maryjskim w Puławach. Po kilku latach została karnie usunięta za solidaryzowanie się z manifestacjami antyrosyjskimi. Naukę kontynuowała na pensji w Skierniewicach, zabiegając o dyplom upoważniający ją do prowadzenia szkoły w rodzinnym mieście. Po zdaniu egzaminów w Radomiu, nie udzielono jej jednak pozwolenia na otwarcie szkoły ze względu na policyjną opinię o jej antyrosyjskiej postawie.
Po powrocie do Kozienic, Kazimiera zajęła się pracą domową w rodzinie. Codziennie uczestniczyła we Mszy świętej i przystępowała do komunii świętej. Dużo czasu poświęcała na modlitwę i czytanie książek religijnych oraz nawiedzanie chorych. W 21 roku życia publicznie złożyła ślub czystości, jako potwierdzenie pierwszego prywatnego ślubu uczynionego przez nią w wieku 10 lat. Od najmłodszych lat czuła powołanie do życia zakonnego.
W 1875 roku Kazimiera wstąpiła do tworzącego się ukrytego zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Profesję zakonną złożyła 1 czerwca 1879 roku. W 1882 roku ojciec Honorat Koźmiński powierzył jej kierownictwo zakładu dobroczynnego „Przytulisko” i polecił założyć w nim nową rodzinę zakonną. „Przytulisko” stało się domem macierzystym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Matka Kazimiera stała się inicjatorką wielu dzieł na rzecz chorych i cierpiących: lecznic, ambulatoriów, przytułków, sierocińców, szpitala dla ubogich matek. Jest także fundatorką dwóch kościołów: w Warszawie i Kozienicach. Szczególnym rysem jej duchowości jest umiłowanie modlitwy i poszukiwanie we wszystkim woli Boga, a także wierność w wypełnianiu tej woli, niezależnie od cierpień, które się z tym wiązały. Była osobą o wielkiej wrażliwości na potrzeby innych, stawiającą w swoim życiu na pierwszym miejscu wartości duchowe. Posiadała szczególny dar taktownego, pełnego miłości stosunku do otoczenia.
Matka Kazimiera Gruszczyńska zmarła w 1927 roku, w opinii świętości. Pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 18 i 19 marca 2022 roku dokonano ekshumacji, rozpoznania i przeniesienia jej doczesnych szczątków do kaplicy bocznej kościoła świętego Józefa w Kozienicach. W 2013 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. 9 kwietnia 2022 roku papież Franciszek podpisał zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Matki Kazimiery. Od tej chwili przysługuje jej tytuł Czcigodnej Sługi Bożej.

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?