Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta w Ruskim Brodzie i kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Hucisku w gminie Przysucha

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przedstawiciele samorządu Przysuchy z burmistrzem Tomaszem Matlakiewiczem oddali w niedzielę hołd pomordowanym mieszkańcom gminy w czasie II wojny światowej.
Przedstawiciele samorządu Przysuchy z burmistrzem Tomaszem Matlakiewiczem oddali w niedzielę hołd pomordowanym mieszkańcom gminy w czasie II wojny światowej. Urząd Gminy i Miasta Przysucha
Niedziela Palmowa w Ruskim Brodzie różniła się nieco w tym roku od wcześniejszych, podobnych wydarzeń. Uczestnicy po nabożeństwie oddali hołd pomordowanym mieszkańcom w czasie II wojny światowej.

Uroczystości patriotyczne w Niedzielę Palmową w gminie Przysucha

Uroczysta msza święta w Niedzielę Palmową odbyła się 24 marca w parafii pod wezwaniem świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Ruskim Brodzie w gminie Przysucha. Wśród uczestników mszy mszy świętej, odprawionej za pomordowanych podczas pacyfikacji wsi Hucisko byli między innymi Tomasz Matlakiewicz, Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, oraz Dorota Widawska, Sekretarz Gminy i Miasta Przysucha.

Po nabożeństwie, przedstawiciele samorządu, wraz z mieszkańcami i współpracownikami, udali się na Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie odbyło się poświęcenie odrestaurowanego pomnika. Renowacja obelisku była możliwa dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego. Uczestnicy oddali hołd pomordowanym składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem.

- Składam serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza Wojciecha Marchewki oraz wszystkich uczestników za wspólną modlitwę w intencji pomordowanych – powiedział burmistrz Tomasz Matlakiewicz.

Przypomnijmy, że niedawno odrestaurowano Miejsce Pamięci Narodowej we wsi Hucisko niedaleko Przysuchy. W czasie wojny Niemcy spalili tę wieś i wymordowali mieszkańców. Na pomniku zostały naniesione inskrypcje o treści zgodnej z opinią Instytutu Pamięci Narodowej. Pomalowane zostało ogrodzenie wokół pomników, na całej powierzchni została ułożona jednolita kostka brukowa.

Zobacz też:

W okresie niemieckiej okupacji Hucisko stanowiło kwaterę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. 30 marca 1940 roku „hubalczycy” stoczyli pod Huciskiem zwycięską walkę z Niemcami. W kolejnych dniach Niemcy spacyfikowali i doszczętnie spalili wieś.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie