Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musimy odświeżyć zabetonowaną scenę polityczną

Redakcja
Tomasz Paprocki odpowiadał na pytania internatów.
Tomasz Paprocki odpowiadał na pytania internatów. Dominik Majsterek
W piątek na przedwyborczym czacie "Echa Dnia" gościliśmy Tomasza Paprockiego, lidera listy Polska Jest Najważniejsza.

Beata:* Panie Tomaszu, na Pana bilbordach zauważyłam napis Radomianin w 100%. Co to oznacza?

Tomasz Paprocki: - Moja rodzina od 5 pokoleń mieszka w Radomiu, czyli ponad 100 lat. Urodziłem się w tym mieście, ukończyłem wszystkie szkoły, ożeniłem się i nadal mieszkam oraz pracuję w Radomiu. Jako poseł chce dalej służyć temu miastu.

Karolina: * Co sądzi Pan o parytetach na listach wyborczych?

- Radomski PJN wyszedł z założenia, że skoro w życiu i politycy mężczyźni i kobiety są partnerami, dlatego na naszej liście jest 50 procent kobiet i 50 procent mężczyzn - ułożonych na przemian.

Hello: * Po co pan startuje, przecież PJN nie ma szans wygrać w tych wyborach?

- PJN w różnych rankingach ma od 3 do 5 procent poparcia, czyli realnie od 7 do 9 procent. Jako partia drugiego wyboru ma 15 procent. Musimy odświeżyć zabetonowaną scenę polityczną.

zibi: * Partie chcą ograniczyć przywileje służbom mundurowym. Jakie jest Pana zdanie na ten pomysł?

- Przede wszystkim wszystkie partie polityczne powinny zająć się tym, aby przedstawiciele służb mundurowych mogli godnie żyć. Dziś policjant czy strażak nie powinien zastanawiać się, za co kupić podręczniki do szkoły. Powinien zarabiać tyle, żeby było go na to stać. Przedstawiciele służb mundurowych często po służbie muszą dorabiać, żeby zapewnić swoim rodzinom godne życie.

Kasia: * Czy lubi Pan zwierzęta domowe?

- Od 30 lat mam psy. Uważam, że każdy właściciel jakiegokolwiek zwierzaka jest osobą pogodną i przyjaźnie usposobioną do życia. 5 lat temu byłem organizatorem mszy œświętej w intencji opiekunów zwierząt, która odbyła się w kościele o.o. Bernardynów.

Katarzyna: * Gdzie wyborca może zapoznać się z sylwetkami i programami kandydatów PJN z listy radomskiej? Na waszej stronie nic nie ma oprócz nazwisk, nawet wiek kandydatów jest pominięty.

- Program PJN dostępny jest na stronie www.stronapjn.pl.

Kris: * Jeśli traktować Polskę jako żywy organizm, co jest Pana zdaniem jej żywicielem, a co pasożytem?

- Skrót PJN można między innymi rozszyfrować jako Podatnik Jest Najważniejszy. I to jest żywiciel. Natomiast pasożyt, to dotacja z budżetu państwa na partie polityczne, czemu PJN jest przeciwny. Dzięki naszym działaniom ta dotacja została zmniejszona o 50 %

hello: * Na jaki wynik PJN pan liczy?

- Liczymy, że w naszym okręgu zdobędziemy od 1 do 2 mandatów. Wszystko w rękach wyborców.

Wybor: * Czym się pan zajmuje na co dzień?

- Pracuję w Radomskiej Szkole Wyższej. Jestem dyrektorem do spraw pozyskiwania funduszy unijnych i współautorem 15 projektów unijnych, które są obecnie realizowane.

Czesc: * Kiedy przyjadą do Radomia liderzy PJN?

- Przypominam, że niedawno gościliśmy już posła Pawła Poncyliusza. Obecnie trwają starania o wizytę kolejnych liderów, w tym prezesa Kowala.

Bedi: * Panie Tomaszu, jak wszyscy wiemy bardzo wiele osób młodych (radomian), tuż po studiach nie może znaleźć w miarę dobrej pracy w Radomiu i uciekają z miasta. Czy w swoich działaniach planuje pan podjąć jakieś kroki, żeby zatrzymać młodych ludzi? Jakie?

- Jako 22-latek zacząłem swój pierwszy biznes. Wtedy nazywano mnie prywaciarzem, teraz mówi się przedsiębiorca. Moja rada dla młodych ludzi to odwaga. Jak mówi stare przysłowie: najdłuższa droga rozpoczyna się od postawienia pierwszego kroku. Trzeba być aktywnym, mieć pomysł i nie wstydzić się o nim mówić. Twórcę KFC wyproszono z 1200 restauracji zanim 1201 zaryzykowała produkcję kurczaków.

Kris: * Czy jest Pan za wieszaniem symboli religijnych w szkołach i urzędach czy przeciwko takim praktykom?

- W 1981 roku wraz z kolegami powiesiliśmy krzyż w V liceum imienia Traugutta. Wtedy ten symbol religijny oznaczał też walkę o wolność. Dzisiaj jestem zdania, że jedynym symbolem w instytucjach publicznych powinien być tylko orzeł w koronie, o którego walczyły pokolenia Polaków.

Radzio: * Jak ocenia Pan posłów ziemi radomskiej?

- Słabo. Jedyną motywacją dla posła do dobrej pracy jest konkurencja ze strony innego kandydata. Dlatego też kandyduję do Sejmy, aby zmobilizować ich do ciężkiej pracy na rzecz tego regionu.

Katarzyna:* Czy wyklucza pan koalicję w przyszłym Sejmie z jakąś partią? Czy możliwa jest z każdym?

- PJN jako partia prawicowa wyklucza sojusz z SLD, ale jak mówi nasze hasło w internecie "wszystko jest możliwe". Dla dobra naszego regionu potrzebny jest sojusz ponad partiami.

Tomek: * jaki ma Pan pomysł na rozwój gospodarczy Radomia?

- Przede wszystkim trzeba stworzyć dogodne warunki dla inwestorów lokalnych i zewnętrznych. Potęga przedwojennego Radomia została stworzona przez Polaków, Niemców, Rosjan i Żydów. Mało kto pamięta, że fabryka RWT była kiedyś fabryką Ericssona. Radoskór z kolei to dawna fabryka Bata. Trzeba ponownie nawiązać kontakty z tak znaczącymi œświatowymi firmami. To jest jedna z dróg.

Lokator: * Dwa lata temu na Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom obiecywał Pan pozyskanie środków unijnych. Do dziś nie ma ani grosza. Kiedy mieszkańcy prosili Pana o spotkanie, odpowiedział Pan, że nie widzi Pan takiej potrzeby.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa w rozumieniu przepisów prawa, uważana jest za przedsiębiorstwo prywatne. W obecnym programie RPO nie ma wsparcia ze środków unijnych dla prywatnych przedsiębiorstw. Na ostatnim spotkaniu Rady Nadzorczej podjęliśmy uchwałę o powołaniu stowarzyszenia, ponieważ taka instytucja może aplikować po środki unijne. W poniedziałek miałem dyżur w biurze spółdzielni mieszkaniowej od godziny 15 do 17 i w książce dyżurów napisałem "interesantów brak".

Kris: * W jaki sposób chciałby Pan uzdrowić budżet Polski? Zmniejszając wydatki na co, a zwiększając wpływy z czego?

- Na dzień dzisiejszy minister Rostowski nie przedstawił jeszcze żadnych założeń budżetowych, chociaż jest koniec września. Na pewno jako poseł Ziemi Radomskiej będę zabiegał o zreformowanie ubezpieczeń społecznych. Jestem też przeciwny finansowaniu partii z budżetu państwa. Dzisiaj na jednego emeryta przypada trzech pracujących. Za parę lat ten stosunek zmieni się na jeden do półtora.

Katarzyna: *Jaki jest pana stosunek do "emocjonujących spraw": aborcja, eutanazja, in vitro, homoseksualizm?

- Akurat te zagadnienia nie powinny być głównym celem kampanii wyborczej. Nie można tak - jak w pytaniu - łączyć tych czterech spraw w jedno zagadnienie.

Radzio: *Dlaczego mam głosować na PJN?

- Przedstawiamy bardzo realny program wyborczy zawarty w 10 głównych punktach. Po pierwsze polityka prorodzinna, obniżenie podatków, dwukrotnie wyższa kwota wolna od opodatkowania na każdego członka rodziny, a nie tylko na osoby pracujące. To rodzina wie jak najlepiej spożytkować pieniądze, a państwo nie powinno jej tego narzucać.

Katarzyna: *W deklaracji członkowskiej PJN jest rubryka największy sukces, jaki jest pana największy sukces w życiu?

- Rodzina.

Wybor: *Po co pan chce iść do tego bagna, którym jest polski Sejm?

- Jako inżynier, poznałem technologie, które pozwalają nawet na bagnie zbudować piękny obiekt. Sejm RP powinien być takim obiektem.

Katarzyna: *Jakie pan ma wykształcenie?

- Wyższe ekonomicznie, jestem inżynierem. Studiowałem także prawo.

Grześ: *A co z bezrobociem w Radomiu? Przecież nikt tu nie inwestuje... Miasto zaczyna znikać.

- Bezrobocie w Radomiu można podzielić na dwa. Ci, którzy faktycznie są osobami bezrobotnymi i dla nich jedynym wyjściem jest reintegracja zawodowa - dla takich 30 osób napisałem program unijny i dzięki niemu te osoby są dzisiaj radomskimi przedsiębiorcami i dostali wsparcie UE po 40 tysięcy złotych. Druga część bezrobotnych, to osoby, dla których bezrobocie stało się stylem życia. I wykorzystywanie tego stano jest przeze mnie uważane za naganne.

Michal: *Na którego kandydata do Senatu RP będzie pan głosował?

- PJN jest za zmniejszeniem liczby senatorów. Moim zdaniem, dwóch senatorów na województwo to maksymalna ilość. Żaden z programów kandydatów na senatora jeszcze do mnie nie dotarł, dlatego nie mam wyrobionej opinii.

Tomek: *Jak zamierza Pan wspierać sektor rolniczy w regionie?

- Dzisiaj jest to ważna gałąź przemysłu rolno-spożywczego. Sprzedawanie nieprzetworzonego produktu, jest sprzedażą go za grosze. Radom powinien stać się centrum produkcyjnym różnego rodzaju przetworów. Na rynku mamy Majonez Kielecki, Dżem z Łowicza i piwo z Łomży. Czas, aby produkty rolno-spożywcze były na rynku także pod nazwą Radomia czy Potworowa.

Goscu: *Co można zrobić, żeby spadły ceny benzyny?

- 50 procent ceny benzyny to różnego rodzaju podatki. Wszystko w rękach rządu.

PJN: *Co może zrobić dla Radomia i regionu pańska partia?

- Radom jest na 15 miejscu w Polsce pod względem wielkości i na ostatnim miejscu we wszelkiego rodzaju rankingach. Najwyższy czas, aby Radom powrócił do pierwszej ligi.

Ola: *W jaki sposób zamierza Pan pozyskiwać środki na rozwój gospodarczy Radomia?

- Podstawą dofinansowania z UE jest dobrze napisany projekt. I to jest cała tajemnica otrzymania środków z budżetu Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie