Muzeum Gombrowicza we Wsoli ma już jedenaście lat! Ten rok będzie szczególny. Co będzie się działo?

Barbara Koś

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Muzeum Witolda Gombrowicza skończyło dziesięć lat. Ten rok będzie zatem rokiem jedenastolecia placówki. Tę datę muzeum uczci kolejnymi ciekawymi wydarzeniami.

- Muzeum, po 4 letnim remoncie, powstało w 2009 roku i otwierane było aż dwa razy! - przypomniał podczas piątkowego spotkania w Muzeum jego kierownik i kustosz, Tomasz Tyczyński. - 10 października dla VIPów ”i 11 października - dla publiczności. Natłok wydarzeń w 2019 roku nie pozwolił podkreślić naszego jubileuszu. Dlatego, tak jak nakazał Gombrowicz , przekornie, będziemy go świętować w tym roku jako „11 lecie Muzeum”.

Muzeum w ruchu

Jak mówił Tomasz Tyczyński ,najważniejszą rzeczą jeszcze przed otwarciem muzeum, było określenie jego roli. Jaką ma być placówka poświęcona pisarzowi, mało wówczas znanemu, oddalona od humanistycznych i naukowych centrów? Uznano więc, że musi to być miejsce budzące zainteresowanie. A nawiązując do gombrowiczowskiego określenia „myśl w ruchu” ma to być „ Muzeum w ruchu”.

- I takim muzeum w ruchu jesteśmy - podkreślił Tomasz Tyczyński.

Muzeum posiada stałą ekspozycje biograficzną swego patrona, ale zaprasza także pisarzy, muzyków, aktorów z monodramami i kameralnymi spektaklami pokazującymi twórczość zarówno Gombrowicza, jak i autorów „około gombrowiczowskich” a także twórców z z innych jeszcze dziedzin. Wszystkich, którzy w swych działaniach zmierzają się z „formą”. Przez 10 lat istnienia muzeum odbyło się w nim 220 wydarzeń, które przyciągnęły publiczność.

Byli Tokarczuk i Sojka

Do najciekawszych imprez wróciła Ewa Witkowska, zastępca Tomasza Tyczyńskiego. W muzeum gościli, między innymi, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Marcin Wicha Andrzej Stasiuk i Stefan Chwin, z muzyków - Stanisław Sojka, Gaba Kulka i Magda Umer. Andrzej Seweryn czytał „Dziennik” Gombrowicza, występowali Daniel Olbrychski i Jan Nowicki, w dyskusjach literackich i wykładach brali udział czołowi krytycy. Takich dyskusji odbyło się ponad 80.

- Stale pozyskujemy także nowe artefakty związane z Gombrowiczem - mówił Tomasz Tyczyński. W Muzeum prezentowana jest m.in. wanna z mieszkania Rity i Witolda Gombrowiczów z Vence, a także nocnik, który Gombrowicz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. To muzeum musi mieć przecież fomę trochę żartobliwą.
- Jednym z najnowszych, bardzo dla nas cennych nabytków jest pierwsze argentyńskie wydanie „Ferdydurke” z 1947 roku.- wyliczał Tyczyński.

Ważna nagroda

W 2015 roku zainaugurowana została Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (przyznawana przez Gminę Miasta Radomia, współorganizowana przez Muzeum W. Gombrowicza) za debiut prozatorski, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora napisana prozą artystyczną. I edycja rozstrzygnięta została w 2016 roku. W tym roku (2020) odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja Nagrody. Pierwsze zgłoszenia do niej już wpływają.

Gombrowicz w Vence

We wrześniu 2017 roku w Vence we Francji otwarte zostało Espace Museal Gombrowicz. W Vence Gombrowicz spędził ostatnie lata życia. 15 maja 2019 roku w obecności wicepremiera prof. Piotra Glińskiego i wiceministra MKiDN Jarosława Selina podpisane zostało porozumienie o współpracy między Muzeum we Wsoli, a Vence. Dokument podpisali pani wicemer Vence Evelyne Temmam i (z upoważnienia Dyrektora Muzeum Literatury) kurator muzeum,Tomasz Tyczyński.

W związku z 50. rocznicą śmierci pisarza, rok 2019 był Rokiem Gombrowicza na Mazowszu Muzeum Witolda Gombrowicza w związku w z powyższym przygotowało i przeprowadziło we Wsoli, w Radomiu, Warszawie, Vence i Paryżu 13 wydarzeń w tym: 14 koncertów (łącznie 68 artystów), 6 spektakli i aktorskich czytań (5 aktorów), 4 wystawy, 10 wykładów i spotkań poświęconych literaturze i sztuce (wzięło w nich udział łącznie 47 prelegentów z całego świata)

Planowane inwestycje w 2020 roku: to dwa budynki administracyjno-muzealne. Rozpoczęcie prac nastąpi w 2020 roku, zakończenie planowane jest na 2021. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego to 3,1 mln zł na ten rok. Obecnie kończy się przygotowywanie dokumentacji projektowej i uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Jeden budynek tgo obiekt techniczno-magazynowy, wraz z pomieszczeniami ochrony. Drugi pomieści powierzchnie wystawowe, salę konferencyjną na 100 osób, pokoje pracy, pokoje gościnne, archiwum oraz zaplecze warsztatowe.

Co w tym roku?

- W 11 roku działalności proponujemy swoistą artystyczno- literacką podróż w czasie, przypominając i ponownie zapraszając artystów, którzy gościli u nas w początkach funkcjonowania muzeum - zapowiada Tomasz Tyczyński.

Dlatego już w niedzielę, 19 stycznia, w muzeum o godzinie 17 odbędzie się koncert: ”Tangowe zderzenie sił”, w którym wystąpi znakomity akordeonista, Klaudiusz Baran (był gościem muzeum w roku 2009!), oraz żeński kwartet smyczkowy ”Con Afetto”.
W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze tanga Astora Piazolli. Otwarta zostanie też wystawa ”22 x 11” z okazji jedenastolecia muzeum. Pokaże 22 zdjęcia obrazujące działalność placówki na przestrzeni tych lat: pisarzy, poetów, aktorów i muzyków, którzy w tym czasie u nas gościli w muzeum.

I co ważne: 23 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego otwarta zostanie wystawa „Gombrowicz". To wystawa planszowa, na którą składają się interesująco zaaranżowane cytaty z dzieł Witolda oraz fotografie przedstawiające pisarza.
Autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz, autorką scenariusza - Anna Spólna. Wystawa prezentowana będzie do końca marca 2020. Potem zostanie zaprezentowana w Radomiu i innych miastach.

Podczas otwarcia wystawy w Warszawie fragmenty utworów Gombrowicza będzie czytał Mariusz Bonaszewski.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie