MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Gombrowicza we Wsoli zostanie gruntownie rozbudowane. Jak idą prace? Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Tak w tej chwili wygląda stan budowy nowych obiektów w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem.
Tak w tej chwili wygląda stan budowy nowych obiektów w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem. Tadeusz Klocek
Dwa nowe budynki administracyjno-muzealne powstają na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem. Rozbudowę placówki sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 miliona złotych.

Rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem

W tej chwili powstały już fundamenty nowych budynków muzeum we Wsoli. Obiekty usytuowane zostaną w pobliżu bramy wjazdowej, w miejscu po rozebranych po 2000 roku zabudowaniach gospodarczych. Nowe obiekty mają nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. Bliżej bramy usytuowany zostanie mniejszy budynek, o powierzchni użytkowej 210 metrów kwadratowych, w którym znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy. Poddasze będzie pełniło funkcję magazynową.

Drugi, większy budynek stanie prostopadle do pierwszego. Również będzie to obiekt parterowy z poddaszem użytkowym, ale o znacznie większej powierzchni – ponad 620 metrów kwadratowych. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdą się między innymi wielofunkcyjna sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem (magazyn, garderoba), szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze (garaż, warsztat i kotłownia). Na poddaszu zaplanowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, skomputeryzowaną czytelnię i bibliotekę. Znajdą się tutaj pokoje do pracy oraz pomieszczenia socjalne. Projekt przewiduje również wydzielenie dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym.
Zakończenie robót planowane jest na maj 2025 roku.

Zobaczcie w galerii zdjęcia z budowy zrobione w czwartek, 25 kwietnia

Dla Muzeum Witolda Gombrowicza to bardzo ważna inwestycja. Dzięki rozbudowie muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o blisko 850 metrów kwadratowych. Placówka zyska nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych. Sala wielofunkcyjna pozwali poszerzyć ofertę edukacyjną i kulturalną. Pojawi się też możliwość organizowania konferencji naukowych. Znacznie zwiększy się także powierzchnia magazynowa.

Pierwsze plany budowy nowych obiektów we Wsoli powstały już w 2011 roku. Zaktualizowano je w 2020 roku. Wówczas jednak dodatkowe zmiany nakazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tej sytuacji w 2022 roku powstał nowy projekt, a w marcu 2023 roku Muzeum Literatury uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę.

W trosce o ochronę środowiska oraz w celu zmniejszenia kosztów utrzymania, Muzeum planuje w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne i pompy ciepła). W dalszych planach jest także rewitalizacja parku, w tym urządzenie trawników i łąk kwietnych, posadzenie około 200 drzew, przebudowa alei głównej, budowa nowych alejek z oświetleniem i ustawienie altan. Przebudowany zostanie także most na Strudze Wsolskiej.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 roku. Działa w zabytkowym pałacu o powierzchni 573 metrów kwadratowych, w którym prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.

Zobaczcie w galerii zdjęcia z budowy zrobione w czwartek, 25 kwietnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie