Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu świętuje 100-lecie działalności. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Powszechnym

Barbara Koś
Barbara Koś
W dowód uznania działalności muzeum prezydent Radosław Witkowski wręczył dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi pamiątkowy grawerton od władz miasta.
W dowód uznania działalności muzeum prezydent Radosław Witkowski wręczył dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi pamiątkowy grawerton od władz miasta. Tadeusz Klocek
W tym roku Muzeum imienia Jacka Malczewskiego świętuje 100-lecie swojej działalności. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta gala która odbyła się w piątek, 13 października, w radomskim Teatrze Powszechnym.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego świętuje 100-lecie działalności

Na uroczystość zaproszono nie tylko przedstawicieli władz samorządowych Mazowsza i Radomia, ale także wszystkich placówek kultury, nauki i oświaty w Radomiu - na co dzień partnerów muzeum.

Gospodarzami spotkania byli jednak nie dyrekcja "Malczewskiego", ale artyści Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, dyrektorka teatru Iwona Wujastyk i zanany dziennikarz Maciej Orłoś.

Jak się bowiem okazało, właśnie sto lat temu - w roku 1923, roku postania radomskiego muzeum, debiutował słynny polski tenor, Jan Kiepura. Dlatego aktorzy Teatru Muzycznego prezentowali fragmenty swego widowiska "Dla ciebie śpiewałem" opowiadający poprzez śpiew i taniec życiu i karierze Jana Kiepury - tenora wszechczasów.

Ze sceny popłynęły więc największe szlagiery lat 20-tych i 30-tych. co stało się dobrym uzupełnieniem gali, trwającej, co prawda, prawie 3 godziny (!), ale czego się nie robi dla setnego jubileuszu!

Po pierwszym fragmencie musicalu wyświetlono film o historii dzisiejszego "Malczewskiego".

Można było prześledzić rozwój muzeum - od momentu, kiedy to znany radomski kolekcjoner ks. Jan Wiśniewski część swoich zbiorów muzealnych przekazał Radomskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (ta darowiz­na przyczyniła się do powstania muzeum w Radomiu )i chwili, kiedy dzięki staraniom działaczy PTK 18 marca 1923 r. w jednej z sal ówczesnego gmachu Starostwa przy obecnej Żeromskiego 53, otwarto pierwszą regionalną placówkę muzealną. (Właśnie tę datę przyjmujemy jako początek muzealnictwa radomskiego), aż po lata obecne, kiedy to w sierpniu 2022 roku zostało otwarte Muzeum Historii Radomia. Jest ono wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego, a stworzenie tego muzeum było jedną z większych inwestycji, jaką zrealizowano w ostatnich latach w instytucjach kultury.

Następnie głos zabrał Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego.

Podkreślił rolę muzeów w XXI wieku, które za wiodący cel mają komunikację z widzem. I taki też jest cel w najbliższych latach radomskiego muzeum.

- Cieszę się, że mam bezpośredni wpływ na rozwój tak ważnej dla Radomia instytucji kultury. W pełni zgadzam się z tezą profesora Rafała Wnuka, że „Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”. I w takiej perspektywie widzę następne 100 lat rozwoju Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

Wicemarszałek Mazowsza, Rafał Rajkowski, przypomniał, że radomskie muzeum może poszczycić się jednymi z największych w kraju zbiorami prac Jacka Malczewskiego. Samorząd województwa dba, aby sukcesywnie te zbiory uzupełniać.

– Nasze muzeum przyciąga dziełami wielu wielkich artystów, przede wszystkim swojego patrona. Są tu prawdziwe perełki. Ostatnim nabytkiem jest obraz Jacka Malczewskiego „Umywanie nóg” z 1887 r., na zakup którego przeznaczyliśmy 1,25 mln zł.- mówił Rafał Rajkowski.

Radosław Witkowski, prezydent Radomia, nawiązał do dobrej współpracy na linii miasto - Samorząd Mazowsza.

- Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się przecież w " miejskim" Teatrze Powszechnym - mówił prezydent.

Gospodarz Radomia przypomniał sukcesy radomskiego muzeum, chociażby oddanie Muzeum Historii Radomia, które łączy tradycję z nowoczesnością.

W dowód uznania działalności muzeum prezydent wręczył dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi pamiątkowy grawerton od władz miasta.

Z okazji jubileuszu duża grupa pracowników muzeum otrzymała Medale Stulecia Muzeum, zaprojektowane przez profesora Krzysztofa Nitscha.

Medale te otrzymali także przedstawiciele władz Mazowsza i Radomia.

Była też okazja do wręczenia nagród uczestnikom muzealnych konkursów skierowanych do młodzieży szkolnej. Piękne statuetki otrzymali też dyrektorzy szkół, z których wywodzą się laureaci. To PSP nr 28 i liceum "Konarskiego".

Wyświetlono także film z uroczystości przekazania przez władza Mazowsza obrazu Jacka Malczewskiego "Umywanie nóg".

Potem wszyscy uczestnicy gali spotkali się przy wspaniałym jubileuszowym torcie w foyer teatru. Były podziękowania, toasty i kwiaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie